ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ-ΠΑΝΘΗΝΑΪΚΟΣ 1-1: «ΠΡΙΟΝΟΚΟΡΔΕΛΑ» ΣΤΟ ΧΩΡΑΦΙ!

Ο Παναθηναϊκός έπρεπε να κερδίσει στο χοιροστάσιο των «Ζωσιμάδων» αλλά ο Τζήλος και οι βοηθοί του τον υποχρέωσαν σε ισοπαλία 1-1 απέναντι στον ΠΑΣ Γιάννινα.

ΠΑΣ Γιάννινα-Πανθηναϊκός 1-1: «Πριονοκορδέλα» στο χωράφι!

Σε ένα γήπεδο ακατάλληλο για ποδόσφαιρο αλλά κατάλληλο για εκτροφή χοίρων, ο Παναθηναϊκός κλήθηκε να αντιμετωπίζει τον ΠΑΣ Γιάννινα αλλά και τον Τζήλο με τους βοηθούς Δημητριάδη και Καρατζίκα. Οι «πράσινοι» αυτή τη φορά είχαν αρκετά καλή απόδοση, έπαιξαν εξαιρετικά παρά το τραγικό γήπεδο των Ηπειρωτών, ωστόσο υποχρεώθηκαν σε ισοπαλία (1-1) απέναντι στην ομάδα των Ιωαννίνων. Ο Παναθηναϊκός είδε τον διαιτητή Τζήλο να μην αποβάλει τον Καρανίκα για αγκωνιά στον Μπεργκ εκτός φάσης, σε ένα σημείο όπου θα μπορούσε να δώσει ακόμα και πέναλτι, τον βοηθό Δημητριάδη να μην σηκώνει το πεντακάθαρο οφσάιντ στο γκολ των γηπεδούχων και να σταματάει στο δεύτερο ημίχρονο τους «πράσινους» με ανύπαρκτες παραβάσεις ενώ ο ρέφερι του αγώνα δεν καταλόγισε το πλέον καταφανέστατο πέναλτι σε σέντρα του Χατζηγιοβάνη που σταμάτησε στο χέρι του Μιχαήλ μέσα στην περιοχή λίγα λεπτά πριν το τέλος.

Με αυτά και με αυτά, όμως, ο Παναθηναϊκός για ακόμα μια φορά μακριά από τη Λεωφόρο δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη. Οι «πράσινοι» έμειναν στο 1-1, έχουν πλέον μόλις 32 βαθμούς και είναι στην 5η θέση της βαθμολογίας. Σε κάθε περίπτωση, η ομάδα του Ουζουνίδη αυτή τη φορά ήταν εμφανώς καλύτερη, είχε σημεία αναφοράς στον αγωνιστικό χώρο και το γκολ του Μπεργκ έδειξε πως θα σαλπίσει την ανατροπή στο χωράφι των «Ζωσιμάδων». Μια ανατροπή που δεν ήρθε τόσο από την αστοχία, ελέω και του τραγικού χλοοτάπητα, καθώς σε τρεις τουλάχιστον περιπτώσεις οι «πράσινοι» δεν βρήκαν στόχο ή σημάδεψαν τα δοκάρια του Πασχαλάκη (Εμποκού) ενώ παράλληλα είχαν να αντιμετωπίσουν και τους Τζήλο και Δημητριάδη που στο δεύτερο ημίχρονο ήταν οι… λίμπερο του ΠΑΣ Γιάννινα…

Έτσι έπαιξαν…

Ο Γιάννης Πετράκης επέλεξε ένα 4-3-1-2 για την ομάδα του με τον Πασχαλάκη κάτω από τα δοκάρια. Στην άμυνα οι Καρανίκας, Τζημόπουλος, Μιχαήλ και Κούτρης από δεξιά προς τα αριστερά στην άμυνα και στη μεσαία γραμμή ο Λίλα ήταν το καθαρό «εξάρι» για τον ΠΑΣ. Δεξιά του ο Κοζορώνης, αριστερά ο Ακόστα και πίσω από τους επιθετικούς, Μαμπουλού και Κόντε ήταν ο Γιάκος.

Στον αντίποδα, ο Μαρίνος Ουζουνίδης παρέταξε τον Παναθηναϊκό με 4-4-2 και τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο κάτω από τα δοκάρια. Οι Κουλιμπαλί, Κουτρουμπής, Τελάντερ και Χουλτ ήταν από δεξιά προς τα αριστερά στην άμυνα με τους Ζέκα και Λουντ στον άξονα της μεσαίας γραμμής. Στο δεξί άκρο ο Λούκας Βιγιαφάνιες, στο αριστερό ο Εμποκού και δίδυμο στην επίθεση οι Μπεργκ και Κλωναρίδης.

Αλητείες από Τζήλο, Καρατζίκα

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ καλύτερα το ματς στους «Ζωσιμάδες» σε σχέση με προηγούμενες αναμετρήσεις. Οι «πράσινοι» παρά το χωράφι στο οποίο κλήθηκαν να παίξουν ποδόσφαιρο, προσπάθησαν να κυκλοφορήσουν σωστά τη μπάλα, πήγαν από τις πλευρές με Εμποκού και Κουλιμπαλί κυρίως και θέλησαν να βρουν τους συνδυασμούς με Μπεργκ, Βιγιαφάνιες και Κλωναρίδη για να απειλήσουν την εστία του Πασχαλάκη. Οι τρεις τους σε δυο-τρεις περιπτώσεις έφτασαν κοντά στο γκολ αλλά δεν τα κατάφεραν κι αφού ο διαιτητής Τζήλος και οι βοηθοί του Καρατζίκας και Δημητριάδης είδαν προς τα πού πήγαινε ο αγώνας ανέλαβαν δράση.

Στο 17’ ο Καρανίκας δίνει εκτός φάσης αγκωνιά στα πλευρά του Μπεργκ, μέσα στην περιοχή του ΠΑΣ Γιάννινα αλλά τόσο ο ρέφερι όσο και ο β’ βοηθός Καρατζίκας δεν… είδαν τίποτα κι έδειξαν να συνεχιστεί το παιχνίδι. Στέρησαν δηλαδή από τον Παναθηναϊκό τη δυνατότητα να παίξει τόσο με παίκτη παραπάνω όσο και να κερδίσει πέναλτι καθώς η παράβαση έγινε στην περιοχή του Πασχαλάκη. Το… έγκλημα συνεχίστηκε όμως στους «Ζωσιμάδες» αφού στο 30’ ο Κούτρης έκανε ένα δυνατό σουτ, ο Κόντε έβαλε το κεφάλι του στην πορεία της μπάλας κι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με τη… λεπτομέρεια ότι ήταν περίπου ένα μέτρο οφσάιντ! Φυσικά ο βοηθός Δημητριάδης δεν σήκωσε ποτέ τη σημαία για να δείξει την παράβαση και το γκολ μέτρησε κανονικά. Κάπως έτσι διαμορφώθηκε το 1-0 του πρώτου ημιχρόνου στον βούρκο των Ιωαννίνων και το να σχολιάσει κανείς τακτικές και αποδόσεις ποδοσφαιριστών είναι το λιγότερο ανούσιο όταν γίνονται όλα αυτά και κανείς δεν κάνει κάτι για να σταματήσει τη σαπίλα…

Δεν έφτανε ο Μάρκους κόντρα στα «όργια»!

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός έδειξε πως ήταν αποφασισμένος να μην επιτρέψει να τον υποχρεώσουν με το έτσι θέλω σε ήττα. Οι «πράσινοι» ήταν εξαιρετικοί στο δεύτερο μισό του γηπέδου, είχαν εμπνεύσεις και συνεργασίες που βοήθησαν την ομάδα να «ξεκολλήσει» από την ψυχρολουσία που ήρθε το 1-0 για τους γηπεδούχους και έφτασαν σχετικά γρήγορα στην ισοφάριση, αφού πρώτα είχαν δοκάρι με τον Εμποκού στο 46’. Όμως, σε μια φάση διαρκείας στα καρέ του Πασχαλάκη, ο Μπεργκ ήταν εκεί για να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα και να κάνει το 1-1 στο 56’ για να δώσει στον Παναθηναϊκό το έναυσμα να κυνηγήσει την ανατροπή.

Ο Ουζουνίδης «έχασε» τον Τελάντερ με μυϊκό τραυματισμό ένα λεπτό αργότερα, ενώ με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα έβαλε στο ματς τον Παναγιώτη Βλαχοδήμο και δυνάμωσε ακόμα περισσότερο μεσοεπιθετικά. Οι «πράσινοι» είχαν αρκετές ευκαιρίες με Βιγιαφάνιες, Μπεργκ αλλά και τον Χατζηγιοβάνη που πέρασε στο ματς περίπου ένα τέταρτο πριν το τέλος, ωστόσο δεν κατάφεραν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα. Θα είχαν βέβαια περισσότερες ευκαιρίες αν οι Τζήλος και Δημητριάδης δεν έπαιζαν ως… λίμπερο στην άμυνα του ΠΑΣ, είτε καταλογίζοντας ανύπαρκτα οφσάιντ είτε μη καταλογίζοντας καθαρό πέναλτι που έκανε ο – εριστικός σε όλη τη διάρκεια του ματς – Μιχαήλ σε σέντρα του Χατζηγιοβάνη στο 86’, ενώ το φάουλ του Εμποκού στις καθυστερήσεις πέρασε… σύριζα άουτ από τα καρέ του Πασχαλάκη.

Να «χτίσει» στην εικόνα

Με αυτά και με αυτά, ο Παναθηναϊκός υποχρεώθηκε με το ζόρι να αφήσει δυο βαθμούς στα Γιάννινα, έμεινε για ακόμα μια φορά χωρίς νίκη μακριά από τη Λεωφόρο και πλέον τίθεται σε αμφιβολία και η παρουσία του στην πεντάδα, όσο δεν παίρνει αποτελέσματα. Οι «πράσινοι» ωστόσο αυτή τη φορά τουλάχιστον με την εικόνα τους έδειξαν πως άξιζαν να πάρουν το τρίποντο, δεν είχαν την απαράδεκτη εικόνα προηγούμενων αγώνων και φαίνεται πως αν ο Ουζουνίδης έχει στα χέρια του λύσεις μπορεί να βελτιώσει ακόμα περισσότερο την εικόνα και κατ’ επέκταση τα αποτελέσματα της ομάδας που πλέον κυνηγάει ό,τι καλύτερο ως το τέλος του πρωταθλήματος και προφανώς στα play off, αλλά και την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι «πράσινοι» άλλωστε υποδέχονται την Τετάρτη τον Αστέρα Τρίπολης στη Λεωφόρο στον πρώτο προημιτελικό μεταξύ των δυο ομάδων.

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Πασχάλης, Καρανίκας, Τζημόπουλος, Μιχαήλ, Κούτρης (61’ Ναδάλες), Λίλα, Γιάκος (68’ Γαρουφαλιάς), Κοζορώνης, Ακόστα, Μαμπουλού (72’ Ζάιρο), Κόντε

Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): Ο. Βλαχοδήμος, Κουλιμπαλί, Κουτρουμπής, Τελάντερ (59’ Μολέδο), Χουλτ, Ζέκα, Λουντ (63’ Π. Βλαχοδήμος), Βιγιαφάνιες, Εμποκού, Κλωναρίδης (77’ Χατζηγιοβάνης), Μπεργκ