ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ 2-1: ΚΡΑΤΑΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΤΡΙΠΟΝΤΟ!

Ο Παναθηναϊκός αγχώθηκε... χωρίς λόγο αλλά κράτησε το 2-1 κόντρα στον Πλατανιά και τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Παναθηναϊκός-Πλατανιάς 2-1: Κρατάει μόνο το τρίποντο!

Αν κάτι είχε απόλυτη ανάγκη ο Παναθηναϊκός, αυτό ήταν η νίκη απέναντι στον Πλατανιά που κατέβηκε στη Λεωφόρο και τα έπαιξε όλα για όλα χωρίς άγχος για ένα θετικό αποτέλεσμα. Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη δεν είχε άλλα περιθώρια έχοντας μια νίκη στα πρώτα τρία ματς πρωταθλήματος για το 2017 και βρίσκοντας δυο γκολ σε τρία λεπτά από τον Μάρκους Μπεργκ επί της ουσίας «καθάρισε» το ματς από το πρώτο ημίχρονο. Οι «πράσινοι» με αυτή τη νίκη τους, για πρώτη φορά μετά από πάρα πολύ καιρό εκμεταλλεύτηκαν μια βαθμολογική απώλεια του πρωτοπόρου Ολυμπιακού και μείωσαν στους 10 τη διαφορά από την κορυφή της βαθμολογίας. Χωρίς αυτό προφανώς να σημαίνει πως πιστεύει κανείς ότι στην Ελλάδα μια τέτοια κατάσταση μπορεί να ανατραπεί, τουλάχιστον ψυχολογικά το «τριφύλλι» έδειξε να συνέρχεται, έβγαλε χαρακτήρα και προσωπικότητα στο χορτάρι της Λεωφόρου και πήρε ένα ματς από αυτά που επιβάλλεται να κερδίζει.

Ο Παναθηναϊκός ευτύχησε αυτή τη φορά να έχει τον Μάρκους Μπεργκ σε καλή βραδιά, με τον Σουηδό να σκοράρει στο 26’ και το 29’ τα γκολ της ομάδας του, ενώ  για τους φιλοξενούμενους μείωσε στο 37’ ο Γιακουμάκης, με τον Κουρμπέλη να κάνει ένα ακόμα καλό παιχνίδι με την πράσινη φανέλα και να δείχνει πως μπορεί να «δέσει»  αρμονικά με τον Ζέκα, ο οποίος επέστρεψε στην ενδεκάδα καθώς εξέτισε  την ποινή του. Καλός για ένα ακόμα παιχνίδια ο νεαρός στόπερ  Ευαγγέλου, θετικός ο Μαρινάκης κι αρκετά  ορεξάτος αλλά και ουσιαστικός ο Παναγιώτης Βλαχοδήμος. Σε «ρηχά νερά» κινήθηκε ο αρκετά επιπόλαιος Βιγιαφάνιες, που πιστώνεται όμως τη «μαγική» ασίστ στο δεύτερο γκολ, όπως και ο Λουντ ενώ φανερά εκτός κλίματος συνεχίζει να είναι ο Ολιβιέ  Μπουμάλ που και πάλι πήρε χρόνο από τον Ουζουνίδη αλλά έδειξε να μην μπορεί να βοηθήσει στην παρούσα φάση. Οι «πράσινοι» κρατάνε μόνο το τρίποντο από το συγκεκριμένο ματς και πλέον βάζουν πλώρη για το ματς της Κυριακής στην Κέρκυρα με την τοπική ομάδα.

Με 4-3-3 ο Παναθηναϊκός

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης αυτή τη φορά επέλεξε να παρατάξει τον Παναθηναϊκό με 4-3-3. Ο Οδυσσέας Βλαχοδήμος ήταν κάτω από τα δοκάρια με τους Μαρινάκη, Ευαγγέλου, Τελάντερ και Χουλτ από δεξιά προς τα αριστερά στην άμυνα. Ο Κουρμπέλης ήταν καθαρό αμυντικό χαφ, με τον  Ζέκα δεξιό εσωτερικό και τον Λουντ αριστερά, ενώ στην επίθεση δεξιά κινήθηκε ο Βιγιαφάνιες, δεξιά ο Παναγιώτης Βλαχοδήμος και στην κορυφή ο Μπεργκ.

Το «καθάρισε» ο Μάρκους!

Οι «πράσινοι» σε αντίθεση με άλλα παιχνίδια, αυτή τη φορά μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς και προσπάθησαν να μην αφήσουν περιθώρια αντίδρασης στον Πλατανιά. Η ομάδα του Ουζουνίδη ήταν πολύ πιο δραστήρια σε σχέση με προηγούμενα ματς, κατάφερε να φτιάξει πολλές περισσότερες φάσεις και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα στα μισά του ημιχρόνου να πάρει προβάδισμα και μέσα σε ένα τρίλεπτο να σκοράρει δυο φορές.

Στο 25’ οι «πράσινοι» κέρδισαν πέναλτι από τράβηγμα του Κάργα στον Ευαγγέλου σε εκτέλεση κόρνερ, ο Μπεργκ εκτέλεσε εύστοχα  στο επόμενο λεπτό κι άνοιξε το σκορ. Στο 29’, μετά από πρέσινγκ ψηλά και κλέψιμο, ο Βιγιαφάνιες έκανε μαγική ασίστ στον Σουηδό που διαμόρφωσε το 2-0, ωστόσο η απροσεξία στην άμυνα λίγο αργότερα έφερε τη μείωση του σκορ. Ο Χουλτ έχασε  τον Αποστολόπουλο στο 37’ που μπήκε από δεξιά στην περιοχή, έκανε το γύρισμα κι ο Γιακουμάκης με ωραίο πλασέ μείωσε σε 2-1 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου στη Λεωφόρο.

Επιπόλαιος στο τελείωμα

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός δεν είχε αλλαγές στην ενδεκάδα του σε αντίθεση με τον Πλατανιά καθώς ο Παράσχος έριξε στο ματς τον πρώην «πράσινο», Θανάση Ντίνα. Οι Κρητικοί θέλησαν να ψάξουν την ισοφάριση, αλλά το «τριφύλλι» διαχειρίστηκε το ματς αρκετά καλά. Η ομάδα του Ουζουνίδη αν ήταν πιο προσεκτική στο επιθετικό τρίτο του γηπέδου, με καλύτερες επιλογές σε πάσες και τελειώματα θα μπορούσε να έχει βρει ένα ακόμα γκολ και να κάνει πιο εύκολη τη ζωή της, ωστόσο αυτό δεν ήρθε με Βιγιαφάνιες και Μπεργκ να χάνουν μεγάλες ευκαιρίες.

Με τα λεπτά να κυλούν στο ρολόι, ο Ουζουνίδης άρχισε να κάνει και διαχείριση των δυνάμεων των παικτών του, βγάζοντας αρχικά τον Βιγιαφάνιες για να περάσει στο ματς ο Μπουμάλ και ένα τέταρτο πριν τη λήξη πέρασε στη θέση του Π. Βλαχοδήμου τον Λέτο, «γυρίζοντας» το σύστημα σε 4-4-2 με τον Αργεντινό μαζί με τον Μπεργκ στην επίθεση, τον Λουντ στο αριστερό άκρο και τον Μπουμάλ στο δεξί με τους Κουρμπέλη και Ζέκα στον άξονα. Οι «πράσινοι» συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του παιχνιδιού, με τους φιλοξενούμενους να αλλάζουν πρόσωπα και σχήματα αλλά αυτό να μην έχει αποτέλεσμα.

Αν ο Μπουμάλ ήταν… στο ίδιο γήπεδο με τους υπόλοιπους και δεν έκανε πολλά κι επιπόλαια  λάθη και γενικότερα το «τριφύλλι» είχε καλύτερες επιλογές στο τελευταίο κομμάτι του γηπέδου, το ματς θα είχε τελειώσει πολύ νωρίτερα. Ο Πλατανιάς στο φινάλε του ματς προσπάθησε να επιτεθεί μαζικά αφού δεν είχε άλλα περιθώρια, όμως μια κεφαλιά του Πριντέτα κι ένα γυριστό του Γιακουμάκη δεν ανησύχησαν καθόλου τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο, με το 2-1 να σηματοδοτεί τη δεύτερη νίκη των «πράσινων» στα πρώτα τέσσερα ματς πρωταθλήματος για το 2017. Πλέον, επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για τον Παναθηναϊκό είναι αυτή με αντίπαλο την Κέρκυρα στο «Νησί των Φαιάκων» την Κυριακή 22 Ιανουαρίου.

Παναθηναϊκός (Μαρίνος Ουζουνίδης): Ο. Βλαχοδήμος, Μαρινάκης, Ευαγγέλου, Τελάντερ, Χουλτ, Κουρμπέλης, Ζέκα, Λουντ (90’+1’ Ρέις), Βιγιαφάνιες (74’ Μπουμάλ), Π. Βλαχοδήμος (77’ Λέτο), Μπεργκ

Πλατανιάς (Γιώργος Παράσχος): Σωτηρίου, Στάθης, Μπανανά, Πριντέτα, Κάργας (46’ Ντίνας), Βάντερσον, Μουνάφο, Μενδρινός (65’ Ντεβέσα), Αποστολόπουλος (84’ Γουνδουλάκης), Σίγκνεβιτς, Γιακουμάκης