ΚΑΘΑΡΙΣΕ Ο ΑΤΖΑΓΚΟΥΝ

Ο Παναθηναϊκός σε ένα κακό ματς επικράτησε με 1-0 του Ηρακλή Ψαχνών και πέρασε στους 8 του Κυπέλλου στις 15 Ιανουαρίου 2014

Καθάρισε ο Ατζαγκούν

Στο ματς με τα Ψαχνά ο Γιάννης Αναστασίου χρησιμοποίησε μια πειραματική ενδεκάδα αλλά αυτό σε κανένα σημείο δεν μπορεί να αποτελέσει δικαιολογία για το κακό πρόσωπο που έδειξαν οι πράσινοι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Δεν μπόρεσαν να βρουν διαδρόμους για να απειλήσουν, ούτε να δημιουργήσουν φάσεις ενώ παράλληλα είχαν και κάποια αμυντικά προβλήματα. Στα θετικά για το τριφύλλι η επανεμφάνιση του Μπαϊράμι μετά από σχεδόν τρεις μήνες αγωνιστικής απραξίας με τον Σουηδό άσο να παίρνει 60 λεπτά αγώνα στα πόδια του αλλά και το ότι μπόρεσαν και έπαιξαν κάποια παιδιά με λίγο χρόνο συμμετοχής όπως ο Χουχούμης, ο Μουζακίτης και ο Αναστασόπουλος.Μέχρι το 70' οι δυο ομάδες είχαν κάνει σχεδόν όλες τις αλλαγές του και αυτό ευνόησε λίγο ώστε να ανέβει ο ρυθμός να δημιουργηθούν κάποιες εκατέρωθεν φάσεις. Όπως αυτή με την οποία το τριφύλλι έφτασε στο γκολ στο 72' όταν ο Σπυρόπουλος έκανε την κάθετη πάσα στον Αμπέντ, αυτός κινήθηκε από τα δεξιά πέρασε τον αντίπαλο του και πάσαρε παράλληλα, με τον Ατζαγκούν σε κενή εστία να σπρώχνει τη μπάλα στα δίχτυα.
Δυο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι με τον Τσούτση βγήκαν στην επίθεση αλλά ο Ρισβάνης λίγο πριν μπει στην περιοχή έκανε ένα σωτήριο τάκλιν και απομάκρυνε την μπάλα. Στο 77' ο Ηρακλής Ψαχνών έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 1-1 όταν σε γύρισμα από τα αριστερά η μπάλα έφτασε στον Ντελέκο ο οποίος από το ύψος του πέναλτι έπιασε το σουτ αλλά ο Κοτσόλης ήταν εκεί και μπλόκαρε την μπάλα.
Ένα λεπτό αργότερα ο Ατζαγκούν και πάλι βγήκε τετ α τετ με τον Αθανασόπουλο αλλά νικήθηκε από τον πορτιέρο των γηπεδούχων.
Η τελευταία στιγμή άνηκε και πάλι στον Παναθηναϊκό και ήρθε στο 92' όταν ο Μουζακίτης έδωσε στον Ρισβάνη μέσα στην περιοχή, αυτός γύρισε όμορφα, πλάσαρε αλλά η μπάλα έφυγε μόλις έξω.

Ηρακλής Ψαχνών (ΓΡΑΦΑΣ): Αθανασόπουλος, Καλαϊτζιδης, Τζανής, Νικολόπουλος, Παληγεώργος (53' Γκεμίσης), Μπακομήτρος (46' Τσιμότζι), Πατσατζόγλου, Κοιλιάρας, Μπουμάλ (46' Ντελέκος), Τσούτσης, Ντάνιελ.
Παναθηναϊκός (ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΥ): Κοτσόλης, Σπυρόπουλος, Τριανταφυλλόπουλος, Ρισβάνης, Χουχούμης, Δώνης, Ζέκα (74' Αναστασόπουλος), Ατζαγκούν, Μπαϊράμι (56' Αμπέντ), Κλωναρίδης, Καρέλης (67' Μουζακίτης).