ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ 3-0: ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΑΠΟ... ΤΩΡΑ ΜΕ ΛΕΤΟ

Ο Παναθηναϊκός ήταν σοβαρός απέναντι στον Κισσαμικό στο πρώτο παιχνίδι της φάσης των «16» του κυπέλλου Ελλάδας και νίκησε 3-0 με γκολ των Μπεργκ και Λέτο (δις) παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα για πρόκριση στα προημιτελικά.

Παναθηναϊκός – Κισσαμικός 3-0: Πρόκριση από... τώρα με Λέτο

Μετά από ένα τραγικό πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη βρήκα τις απαιτούμενες λύσεις στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης κι έφτασαν σ’ ένα αποτέλεσμα που τους φέρνει πολύ κοντά στην πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού.

Εξαιρετική η παρουσία του Στέφανου Ευαγγέλου στο κέντρο της άμυνας, ενώ ο Μάρκους Μπεργκ επέστρεψε στα γκολ μετά τις 15/12 και τον αγώνα με τον Απόλλωνα Σμύρνης. Παράλληλα, για δεύτερο διαδοχικό ματς ο Σεμπάστιαν Λέτο σκόραρε και μάλιστα ξανά με κεφαλιά, ενώ στο 90' διαμόρφωσε με πέναλτι το τελικό αποτέλεσμα.

Δεν βλεπόταν...

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης προχώρησε μόνο στις... απαραίτητες αλλαγές στην ενδεκάδα, για τον αγώνα του κυπέλλουμε τον Κισσαμικό. Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν με τον Λουκ Στιλ κάτω από τα δοκάρια και τους Μέστο, Ευαγγέλου, Τελάντερ και Χουχούμη στην άμυνα. Αμυντικό χαφ έπαιξε ο Μαρινάκης, ενώ κεντρικός μέσος ήταν ο Ρόμπιν Λουντ. Αριστερά κινήθηκε ο Παναγιώτης Βλαχοδήμος και δεξιά ο Μπουμάλ, με τον Βιγιαφάνιες να παίζει πίσω από τον Μπεργκ.

Το «τριφύλλι» ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα καθώς ήθελε ένα γρήγορο γκολ προκειμένου να κάνει το έργο του ευκολότερο. Ωστόσο η πίεση δεν είχε αποτέλεσμα, καθώς δεν δημιουργήθηκαν οι κατάλληλες ευκαιρίες που θα μετουσιώνονταν σε τέρμα. Την ίδια στιγμή, οι φιλοξενούμενοι είχαν μπει με ξεκάθαρους αμυντικούς προσανατολισμούς. Δεν έμοιαζαν να δυσκολεύονται ιδιαίτερα να αναχαιτίσουν τις επιθέσεις του Παναθηναϊκού.

Κάπως έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο χωρίς γκολ, με τους γηπεδούχους να έχουν σταθερά μία... ανούσια υπεροχή. Μοναδική ευκαιρία αυτή του 17ου λεπτού όταν ο Βλαχοδήμος έκανε από αριστερά τη σέντρα, αλλά η προβολή του Βιγιαφάνιες δεν ανησύχησε τον Λαζαρίδη. Στο 30’ η μπάλα μετά από κόντρες στρώθηκε στον Βιγιαφάνιες, αλλά το σουτ που δοκίμασε με το αριστερό πόδι πέρασε ψηλά άουτ ενώ, στο 39’ ο Μαρινάκης σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά η προσπάθειά του ήταν αδύναμη.

Χαρακτηριστικό της εικόνας της ομάδας ήταν οι πολλές λανθασμένες μεταβιβάσεις, με τους ποδοσφαιριστές του Παναθηναϊκού να δυσκολεύουν τους εαυτούς τους με αποτέλεσμα μόλις έληξε το πρώτο μέρος να ακουστούν αποδοκιμασίες από τον κόσμο που βρέθηκε στις εξέδρες του «Απόστολος Νικολαΐδης».

Γκολ «ξεκλειδώματος»

Ο Παναθηναϊκός όπως και στο πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε δυνατά. Στο 49’, ο Βλαχοδήμος συνδυάστηκε όμορφα με τον Βιγιαφάνιες και μετά από σέντρα του πρώτου στην «καρδιά» της άμυνας ο Μάρκους Μπεργκ με ωραία κεφαλιά άνοιξε το σκορ για το 1-0. Ο Κισσαμικός απείλησε από μία στημένη φάση που θα έπρεπε να μην έχει γίνει ποτέ, καθώς ξεκίνησε από θέση οφσάιντ.

Είσοδος Λέτο και αποθέωση

Στο 59’ ο Μαρίνος Ουζουνίδης προχώρησε στην πρώτη του αλλαγή περνώντας στο γήπεδο τον Σεμπάστιαν Λέτο ο οποίος αποθεώθηκε, αντικαθιστώντας τον κάκιστο Μπουμάλ που για άλλο ένα παιχνίδι ήταν εκτός τόπου και χρόνου. Στο 66’ ο Βιγιαφάνιες δέχτηκε ένα σκληρό μαρκάρισμα από αντίπαλό του, αλλά ο διαιτητής Πουλημάς δεν σφύριξε την παράβαση με αποτέλεσμα να υπάρξει μία μικρή ένταση που πάντως δεν γενικεύτηκε.

Γκολάρα ο Λέτο και... Χατζηγιοβάννης

Στο 75’ ο Λούκας Βιγιαφάνιες εκτέλεσε ένα φάουλ και ο Σεμπάστιαν Λέτο με μία άψογη ψηλοκρεμαστή νίκησε τον Λαζαρίδη γράφοντας το 2-0 με τον κόσμο να φωνάζει ρυθμικά τ’ όνομα του Αργεντινού παικταρά. Ένα λεπτό αργότερα ο νεοεισελθών Χατζηγιοβάννης έκανε υπέροχη κίνηση και αριστερό σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε μόλις άουτ.

Ξανά Λέτο και τέλος

Στο 90’ οι φιλοξενούμενοι έκαναν λάθος στην άμυνα, ο Βλαχοδήμος το εκμεταλλεύτηκε και κέρδισε πέναλτι, με τον Λέτο να αναλαμβάνει την ευθύνη της εκτέλεσης και να ευστοχεί, «κλειδώνοντας» επί της ουσίας την πρόκριση για τον Παναθηναϊκός, καθώς το 3-0 είναι μη αναστρέψιμο στον επαναληπτικό της Κρήτης σε δύο εβδομάδες.