ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΣ… ΣΟΚ

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε στο ΟΑΚΑ από τη Λαμποράλ Κούτσα με 84-75 και έμεινε εκτός συνέχειας στον τελευταίο ευρωπαϊκό αγώνα του Δημήτρη Διαμαντίδη

Αποκλεισμός… σοκ

Ο Παναθηναϊκός «πλήρωσε» τις αδυναμίες του και γνώρισε την ήττα… σοκ για τρίτη φορά από τη Λαμποράλ Κούτσα. Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν με 75-84, έμειναν εκτός ενώ οι Ισπανοί συνεχίζουν στο Final-4. Απίστευτη αποθέωση από όλο το ΟΑΚΑ για τον Δημήτρη Διαμαντίδη, που έδωσε την τελευταία του ευρωπαϊκή παράσταση.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με το μάτι να... γυαλίζει και τον Βλαδίμηρο Γιάνκοβιτς να είναι αποφασισμένος να «οδηγήσει» την ομάδα του. Ο παίκτης του «τριφυλλιού» έκανε τα πάντα σε άμυνα και επίθεση και με 5 πόντους έδωσε προβάδισμα με 9-4, πριν από τη συμπλήρωση τριών λεπτών αγώνα. Στη συνέχεια, όμως, ο Τζόρτζεβιτς τον απέσυρε, οι διαιτητές φρόντισαν να χρεώσουν με πέντε φάουλ τους «πράσινους» από το… τετράλεπτο (τη στιγμή που η Λαμποράλ είχε ένα) και στο 6’ ο Μπερτάνς έκανε το 11-11. Ο Κούζμιτς έδινε πολλές «μάχες» με τον Μπουρούση, τελείωσε φάσεις στην επίθεση, με τον Γιάνκοβιτς να επιστρέφει στο παιχνίδι και να δημιουργεί συνεχώς για τους συμπαίκτες του. Ο Μπερτάνς όμως με τρίποντο από τη γωνία έδωσε το προβάδισμα στη Λαμποράλ, 17-20, στο τέλος του δεκαλέπτου.

Όργια Διαμαντίδη, εγκλήματα Λα Μόνικα
Ο Φώτσης μπήκε… φουριόζος στο δεύτερο δεκάλεπτο και με 4 πόντους έδωσε και πάλι προβάδισμα στους «πράσινους», αλλά ο Άνταμς εκμεταλλευόταν τα λάθη του Καλάθη στην άμυνα και έκανε το 24-27. Ο Ραντούλιτσα κρατούσε τον Παναθηναϊκό στο παιχνίδι, αλλά ο Λα Μόνικα ήταν αποφασισμένος να βάλει… βόμβα στο ΟΑΚΑ. Ο Ιταλός διαιτητής και οι… συνεργάτες του οργίασαν κατά του Παναθηναϊκού δίνοντας τη δυνατότητα στους Ισπανούς να ξεφύγουν με 32-42. Ο Διαμαντίδης, όμως και πάλι ήταν εκεί… Δίνοντας έτοιμα καλάθια σε Καλάθη και Ραντούλιτσα, αλλά και μετά από μεγάλο τρίποντο, έκανε το 37-42 που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Ο Γουίλιαμς… επέστρεψε
Στο δεύτερο ημίχρονο… εμφανίστηκε για τον Παναθηναϊκό και ο Έλιοτ Γουίλιαμς. Ο Αμερικανός άρχισε να βρίσκει και πάλι τα βήματά του και τον ρυθμό του και 4 πόντους του αλλά και μεγάλη ενέργεια στην επίθεση, «οδήγησε» τον Παναθηναϊκός στο 46-49, στο πρώτο τετράλεπτο, του δεύτερου μισού του αγώνα. Ο Γιάνκοβιτς ήταν… συγκινητικός και με φόλοου έκανε το 48-50 στο 25’, ενώ ο Γουίλιαμς συνέχιζε το… βιολί του. Με τρίποντο και ένα μεγάλο σουτ από τον αρχηγό ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά με 53-52, 2:32 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια με την Λαμποράλ να βρίσκει τον τρόπο (ανορθόδοξο είναι η αλήθεια) να προσπεράσει με τον Πλάνινιτς με 55-56.

Αν και οι γηπεδούχοι στα τελευταία 10 λεπτά μπήκαν και έμοιαζαν αποφασισμένοι (59-58 ο Γκιστ στο 32΄), ο Άνταμς με 6 συνεχόμενους πόντους έκανε το 59-64, σε κάτι περισσότερο από 30 δευτερόλεπτα και έβαλε τη Λαμποράλ σε θέση… οδηγού. Και σαν να μην έφτανε αυτό για τον Παναθηναϊκό ο Κορμπατσό έκανε το 59-67. Νέο τρίποντο από τον Άνταμς και 61-70. Ακόμα και μετά το 63-72 ο Παναθηναϊκός έδειχνε να έχει ζωή και… Διαμαντίδη. Αρχικά έβγαλε τον Γκιστ σε θέση.. βολής και έκανε το 66-72, ενώ στη συνέχεια σαν από… μηχανής Θεός πήρε το επιθετικό και έδωσε πάρε… βάλε πάσα στον Γκιστ ο οποίος με κάρφωμα έκανε το 68-72, 4:08 πριν το τέλος της αναμέτρησης. Αντί να μειωθεί η διαφορά, η ομάδα του Περάσοβιτς έκανε σερί 0-6 λιγότερο από δύο λεπτά και η διαφορά πήγε και πάλι στους 10 πόντους, 68-78, με τον Παναθηναϊκό να μη μπορεί να επιστρέψει.

Δεκάλεπτα: 17-20, 37-42, 55-56, 75-84.