ΚΡΑΤΑΕΙ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΝΙΚΗ

Ο Παναθηναϊκός σε ένα ακόμα κακό του βράδυ, βρήκε το ξέσπασμα που έψαχνε και επικράτησε με 82-76  της Καβάλας, με τον Τζόρτζεβιτς να έχει πολλά να διορθώσει

Κρατάει μόνο την νίκη

Το μόνο που θα έχει να θυμάται ο Παναθηναϊκός από την αποψινή του νίκη στην Καβάλα (76-82) είναι το σερί 0-16 που «έτρεξε» μεταξύ τέλους τρίτης περιόδου και αρχής τέταρτης και το ροζ φύλλο αγώνα. Τίποτα άλλο. Γιατί όλα τα άλλα δεν ήταν καθόλου καλά. Ειδικά το πρώτο ημίχρονο ο Τζόρτζεβιτς θα το δει και θα το… ξαναδεί για να μην παρουσιάσει η ομάδα του ξανά αυτήν την εικόνα.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το παιχνίδι με πολύ χαλαρή αντιμετώπιση στην άμυνα, ανάλογη με εκείνη του αγώνα στην Τουρκία κόντρα στην Νταρουσάφακα. Είναι χαρακτηριστικό πως στο πρώτο δίλεπτο το σκορ ήταν 7-7, με τους «πράσινους» να έχουν το μυαλό τους στην επίθεση. Με τη συμπλήρωση πέντε λεπτών αγώνα Γουίλιαμς και Γκιστ έκαναν τι 11-11, ο Παπαγιάννης έδωσε προβάδισμα με 11-13 και ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 11-17. Οι γηπεδούχοι όμως όχι μόνο δεν το έβαζαν κάτω, αλλά με τον ΜακΚί μεγάλο πρωταγωνιστή προηγήθηκαν με 18-17.

Μπροστά η Καβάλα
Ο Διαμαντίδης ήταν.. ζεστός και στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 18-23 και 20-25. Οι γηπεδούχοι όμως πήγαιναν το ματς ακριβώς εκεί που ήθελαν, εκμεταλλευόμενοι απόλυτα τα κενά στην αμυντική λειτουργία του «τριφυλλιού» και με τον Μακκί κατάφερναν να παραμένουν κοντά στο σκορ και «ζωντανοί» στο παιχνίδι. Ο Γκιστ διατήρησε το προβάδισμα για την ομάδα του, 32-35, αλλά ο Κοστόφ πήρε την σκυτάλη του σκοραρίσματος για την ομάδα του Στιβ Γιατζόγλου και οι Καβαλιώτες πέρασαν μπροστά με 38-35, ενώ πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου στο +3, 40-37.

Κίνηση… ματ από «Σάλε»
Αν τα πράγματα δεν πήγαιναν καθόλου καλά για τον Παναθηναϊκό στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, στην αρχή του δεύτερου όλα είχαν γίνει ακόμα… χειρότερα. Οι «πράσινοι» προσπαθούσαν να «ταίζουν» τον Ραντούλιτσα, αλλά ο Σέρβος σέντερ έκανε το ένα λάθος μετά το άλλος. Κοστόφ και Μακκί συνέχιζαν το βιολί τους, ο Παναθηναϊκός είχε «μπλοκάρει» επιθετικά και η Καβάλα έφτασε να προηγείται με 50-43 και 52-45. Στο σημείο εκείνο ο Σάσα Τζόρτζεβιτς έκανε την κίνηση.. ματ. Με τρεις περιφερειακούς (Καλάθη, Διαμαντίδη και Φελντέιν) και δίδυμο ψηλών Φώτση και Γκιστ ο Παναθηναϊκός έκανε τη… δουλειά του. Οι φιλοξενούμενοι αφού έσφιξαν την άμυνά τους, σταμάτησαν να σουτάρουν από τα 6,75, πήγαν τη μπάλα μέσα και με σερί 0-12, προηγήθηκαν στο τέλος της τρίτης περιόδου με 52-57.

Πλήρης ανατροπή
Οι «πράσινοι» όσο περνούσε η ώρα διεύρυναν όλο και περισσότερο το σερί τους. Το σερί έφτασε στο 0-16, το σκορ με καλάθι του Γκιστ έγινε 52-59 και το νερό είχε μπει στο.. αυλάκι. Ο Γουίλιαμς της.. Καβάλας σταμάτησε το αναπάντητο σερί του Παναθηναϊκού αλλά δύο τρίποντα, από Διαμαντίδη και Φελντέιν, έκαναν το σκορ 54-69, εφτά λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Η νίκη είχε κριθεί, ο Φελντέιν «πυροβολούσε» διαρκώς, με τοπ σκορ στο 68-82, δύο λεπτά πριν το τέλος, όπου το σκορ ήταν 76-82.

Δεκάλεπτα: 18-18, 40-37, 52-57, 76-82