ΝΕΟΣ ΚΑΙ… ΩΡΑΙΟΣ

Ο Παναθηναϊκός με τους Χέινς και Γουίλιαμς να «μπαίνουν» για τα καλά στην ομάδα, αλλάζει… πρόσωπο, επικρατώντας πολύ άνετα του Αρκαδικού με 90-69

Νέος και… ωραίος

Τα φώτα ήταν στραμμένα πάνω στον Έλιοτ Γουίλιαμς ο οποίος στο ντεμπούτο του με τον Παναθηναϊκό έδειξε με τον πλέον ξεκάθαρο τρόπο πως έχει να δώσει πολλά στο «τριφύλλι». Οι «πράσινοι» επικράτησαν δια περιπάτου και του Αρκαδικού με 90-69 , με τους Χέινς και Γουίλιαμς (10 πόντοι, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο) να είναι μερικά από τα… κέρδη της βραδιάς, τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός ανεβάζει επίπεδο και αλλάζει (αγωνιστικό) πρόσωπο. Με 11 ασίστ τελείωσε το ματς ο Νικ Καλάθης.

Δυναμικά και με πολύ διάθεση ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός με τον Καλάθη να μοιράζει έτοιμα καλάθια και τον Παπαγιάννη να καρφώνει και να… τελειώνει με όλους τους τρόπους. Στα πρώτα λεπτά ο Παναθηναϊκός ήταν στο 7-0, με τον Τζόουνς 20 δεύτερα αργότερα να… ανοίγει λογαριασμό για την ομάδα του, αλλά τον Παπαγιάννη να συνεχίζει το.. βιολί του. Ο Έλληνας σέντερ έκανε και το 11-5 και τέσσερα λεπτά από την έναρξη της αναμέτρησης ο Έλιοτ Γουίλιαμς πραγματοποίησε την πρώτη του εμφάνιση με το «τριφύλλι». Στη συνέχεια ο Γιάνκοβιτς πήρε το… όπλο του, έκανε το 15-5, αλλά η ομάδα του Αρκαδικού απάντησε με τον ίδιο τρόπο και μείωσε σε 15-10, με τον Τζόουνς που ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων της ομάδας του Γιώργου Καστρίτη.

Σερί 16-0 και τέλος
Το 15-10 ήταν και η τελευταία φορά που οι φιλοξενούμενοι έμειναν κοντά στο σκορ. Από το σημείο εκείνο μέχρι και το 11’ ο Παναθηναϊκός «έτρεξε» σερί 16-0, με τους Γιάνκοβιτς και Γουίλιαμς να… κεντρίζουν το ενδιαφέρον (μάλιστα ο Αμερικανός δύο λεπτά πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου πέτυχε τους πρώτους του πόντους και έκανε το 21-10) και τον Χέινς με τρίποντο να κάνει το 31-10. Στις αρχές του δεύτερο δεκαλέπτου και ενώ ο Φελντέιν ήταν «καυτός» ο Αρκαδικός προσπαθούσε να μαζέψει τη διαφορά, με τον Τζόουνς. Στο 15’ οι διαιτητές ανακάλυψαν αντιαθλητικό του Παπαγιάννη πάνω στον σέντερ των Αρκάδων με τον σκορ να γίνει 39-24. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν ακόμα περισσότερο, 39-27, αλλά ο Παναθηναϊκός πάτησε και πάλι το πόδι του στο γκάζι. Ο Καλάθης έκανε τα πάντα, ο Γουίλιαμς «ζεσταινόταν» και ο Γιάνκοβιτς είχε συνδεθεί για τα καλά με το καλάθι, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 53-34, ύστερα από το δεύτερο τρίποντο του Λευτέρη Μποχωρίδη. Είναι χαρακτηριστικό πως ο Παναθηναϊκός στο πρώτο εικοσάλεπτο είχε 8 στα 14 τρίποντα που μεταφράζεται σε ποσοστό 57%.

Δεν τα παρατούσε ο Αρκαδικός
Και στην τρίτη περίοδο ο Φελντέιν συνέχιζε το βιολί του από τα 6.75, 56-36, αλλά και ο Αρκαδικός συνέχιζε να παρουσιάζει ένα πάρα πολύ σοβαρό και συγκεντρωμένο σύνολο. Μάλιστα με συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 56-44, στο 23’, αλλά ο Ραντούλιτσα απάντησε με τον Σέρβο να κάνει το 62-44, δύο λεπτά αργότερα. Ο Παναθηναϊκός είχε πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας και προσπαθούσε να «χτυπήσει» στο ζωγραφιστό είτε στον Σέρβο σέντερ, είτε στον Παπαγιάννη, «κλείνοντας» το δεκάλεπτο με 70-52 δια χειρός Καλάθη.

Όλοι μέσα
Τα τελευταία 10 λεπτά ήταν η μια ακόμα καλή ευκαιρία για τον Σάσα Τζόρτζεβιτς να μοιράσει τον χρόνο και να δοκιμάσει σχήματα, με τον Τζέιμς Φελντέιν να πετυχαίνει ένα ακόμα τρίποντο, έμμεσο αυτή τη φορά, 77-56 στο 33’. Στο επόμενο τρίλεπτο όμως, οι παίκτες του Γιάννη Καστρίτη «έτρεξαν» σερί 1-9 και έκααν το 78-65, τέσσερα λεπτά πριν από την λήξη. Τρία λεπτά πριν από το τέλος στο παρκέ πέρασε και ο Μιχάλης Λούντζης, ενώ ο Τζουγκαράκης έκανε ένα… ηλίθιο αντιαθλητικό φάουλ στον Γουίλιαμς ο οποίος με δύο βολές έκανε το 83-65 και έδωσε τη θέση του στον Γιώργο Καλαιτζάκη. Μάλιστα ο νεαρός έβαλε και αυτός το όνομά του στη λίστα με τους σκόρερ, αφού με… μεγάλο τρίποντο ελάχιστα δεύτερα πριν το τέλος έκανε το 90-67.

Δεκάλεπτα: 28-10, 53-34, 70-52, 90-69