ΤΟΝ... ΒΥΘΙΣΕ Ο ΦΕΛΝΤΕΙΝ

Με τον Δομινικανό να είναι «καυτός» ο Παναθηναϊκός πέρασε άνετα από το «Βενετόκλειο» επικρατώντας του Κολοσσού με 77-64 -Ντεμπούτο για Μαρκέζ Χέινς, εξαιρετικοί Ραντούλιτσα και Γιάνκοβιτς

Τον... βύθισε ο Φελντέιν

Ένα ήσυχο και άκρως εποικοδομητικό απόγευμα είχε την ευκαιρία να πέρασε ο Παναθηναϊκός στη Ρόδο. Η ομάδα του «τριφυλλιού» επικράτησε με χαρακτηριστική άνεση του Κολοσσού με 77-64 , με τον Τζέιμς Φελντέιν να είναι «καυτός» και να τελειώνει το ματς με 20 πόντους Πολύ καλή παρουσία από τους Μίροσλαβ Ραντούλιτσα και Βλαδίμηρο Γιάνκοβιτς, ενώ στα αξιοσημείωτα η παρθενική εμφάνιση του Μαρκέζ Χέινς με τη φανέλα του «τριφυλλιού».

Με… χαλαρούς ρυθμούς ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Παναθηναϊκός τη στιγμή που οι Ροδίτες μπήκαν στο παρκέ προσπαθώντας να μείνουν κοντά στο σκορ. Οι «πράσινοι» είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας και με τον Παπαγιάννη να κάνει τη διαφορά κάτω από τις δύο ρακέτες προηγήθηκαν με 5-8 στα τέσσερα πρώτα λεπτά. Ο Φελντέιν ένα λεπτό αργότερα με σουτ τριών πόντων έκανε το 7-11, ενώ ο Ραντούλιτσα έδωσε προβάδισμα 5 πόντων στην ομάδα του, 10-15. Ο Κολοσσός προσπαθούσε να εκμεταλλευτεί συνεχώς τα κενά που υπήρχαν στην ρακέτα του «τριφυλλιού» μετά τα πικ εντ ρολ με τον Μαγκί να μειώνει σε 14-17. Ο Χέινς 2:33 πριν τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου έκανε το ντεμπούτο του και ο Διαμαντίδης «έγραψε» το 14-19. Από το σημείο αυτό και έπειτα, όμως, ο Παναθηναϊκός μέχρι το τέλος πέτυχε μόλις ένα πόντο και δέχθηκε εφτά, με αποτέλεσμα στο τέλος της περιόδου οι γηπεδούχοι να προηγηθούν με 21-20.

Στο +14 οι «πράσινοι»
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός άλλαξε… τελείως πρόσωπο, ανέβασε ρυθμούς και ουσιαστικά «τέλειωσε» τον αγώνα. Μέχρι το 13΄ο Κολοσσός ήταν κοντά, 24-24, αλλά μέσα στο επόμενο τρίλεπτο οι «πράσινοι» με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Μίροσλαβ Ραντούλιτσα πήραν διαφορά… ασφαλείας και έθεσαν βάσεις νίκης. Στο 16’ το σκορ ήταν 26-35, ενώ το συνεχές πρες των φιλοξενούμενων δημιούργησε… τρικυμία στους γηπεδούχους. Οι Ροδίτες έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο και ο Παναθηναϊκός με πολύ ενέργεια και όρεξη για τρέξιμο προηγήθηκε με 28-42, ελάχιστα δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Ρέλεφορντ όμως με τρίποντο στη λήξη έκανε το 34-44.

Εντυπωσιακός Κολοσσός, ατάραχος Παναθηναϊκός
Και πάνω που όλοι θεωρούσαν ότι ο Παναθηναϊκός έχει… τελειώσει την υπόθεση νίκη, ο Κολοσσός επέστρεψε. Ενώ οι «πράσινοι» δεν επέστρεψαν από τα αποδυτήρια. Με τους Σαλούστρο και Ρέλεφορντ να σκοράρουν και τον Ντέιβις να καρφώνει εντυπωσιακά οι Ροδίτες «έτρεξαν» σερί 11-2 και μείωσαν σε 45-46, στο 24΄, με τον «Σάλε» να καλεί άμεσα σε τάιμ άουτ. Και μετά τη διακοπή οι γηπεδούχοι συνέχισαν και ισοφάρισαν σε 46-46, αλλά ο Παναθηναϊκός… έβαλε τα πράγματα στην θέση τους. Ο Ρέλεφορντ μείωσε σε 49-51 στο 27’ και στα τρία τελευταία λεπτά οι «πράσινοι» έκαναν το καθήκον τους. Με τον Ραντούλιτσα να κάνει ότι θέλει στην ρακέτα του Κολοσσού οι φιλοξενούμενοι έκαναν σερί 2-10 και «έκλεισαν» το δεκάλεπτο στο +10, 51-61.

«Πυροβολούσε» ο Φελντέιν
Τι κι αν ο Μανωλόπουλος με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου με σουτ τριών πόντων μείωσε σε 54-61, ο Παναθηναϊκός είχε τον απόλυτο έλεγχο. Ο Χέινς πέτυχε τους πρώτους του πόντους με τη φανέλα του Παναθηναϊκού και ο Φελντέιν σκόραρε… κατά βούληση και με τρίποντο διαμόρφωσε το 54-68, έξι λεπτά πριν από το τέλος. Ο Κολοσσός μείωνε (61-71) και ο Δομινικανός συνέχιζε να παίζει με τα νεύρα των γηπεδούχων, αφού με ένα ακόμα τρίποντο έκανε το 61-74, με τον Γκιστ να διαμορφώνει με απίστευτη… χαλαρότητα το τελικό 64-77.

Δεκάλεπτα: 21-20, 34-44, 51-61, 64-77