ΤΗ ΔΙΕΛΥΣΕ ΚΑΙ… ΑΝΤΕΠΙΤΙΘΕΤΑΙ

Ο Παναθηναϊκός είχε… κέφια και ξεδιπλώνοντας στο παρκέ όλες του τις… αρετές, σκόρπισε τη Ζαλγκίρις με 91-56 και  σήμανε την αντεπίθεσή του.

Τη διέλυσε και… αντεπιτίθεται

Ήταν ακριβώς αυτό που έψαχνε. Ο Παναθηναϊκός ήθελε μια ευκαιρία να λυθεί και να ξεμπουκώσει. Και τη βρήκε. Οι «πράσινοι» σε έναν από τους πιο σημαντικούς αγώνες της σεζόν έπαιξαν μπασκετάρα και διέλυσαν τη Ζαλγκίρις Κάουνας με 91-54 , φτάνοντας τη διαφορά ακόμα και μια ανάσα από τους 40 πόντους. Κορυφαίους για τους νικητές ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα που βρέθηκε σε… ημιάγρια κατάσταση, όπως και ο Τζειμς Φελντέιν που.. βάζει ακόμα.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο παρκέ του ΟΑΚΑ όπως… έπρεπε. Συγκεντρωμένος, με… υπομονή και «καυτός». Η Ζαλγκίρις μπορεί να άνοιξε το σκορ με 0-1, στη συνέχεια όμως οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 7-1 και 10-3 ύστερα από δύο «βόμβες» του Τζέιμς Φελντέιν. Οι παίκτες του «τριφυλλιού» ήταν… σωστοί στα αμυντικά τους καθήκοντα και την ίδια ώρα «διάβαζαν» τις φάσεις στην επίθεση. Ο Ραντούλιτσα είδε πολύ ωραία το κόψιμο του Γιάνκοβιτς με τον τελευταίο να κάνει το 14-5, στο 5’ . Ο Παναθηναϊκός και στο δεύτερο πεντάλεπτο της πρώτης περιόδου έκανε εκπληκτική δουλειά και στις δύο πλευρές του γηπέδου, με πρώτο και καλύτερο τον Ραντούλιτσα. Ο Σέρβος είχε… εγκλωβίσει τον Γιαβτόκας, ενώ μπροστά τελείωνε τη μία φάση μετά την άλλη. Με γκολ-φάουλ έκανε το 21-11, με τον «Σάλε» να ανοίγει συνεχώς το rotation και τον Παναθηναϊκό με πολύ ωραία συνεργασία των Διαμαντίδη και Κούζμιτς να «κλείνει» το δεκάλεπτο στο 27-13.

«Βόμβες» από παντού
Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με «βόμβα»… Πάβλοβιτς, με τη διαφορά να πηγαίνει στο +17, 30-13, αλλά με τους Λιθουανούς να απαντάνε άμεσα και με το ίδιο νόμισμα. Ο Ραντούλιτσα ήταν στο.. βράδυ του και με φοβερό φόλοου κάρφωμα «έγραψε» το 32-16, ενώ με το που έκαναν οι Λιθουανοί  το 32-19 ο Τζόρτζεβιτς πήρα άμεσα ταιμ άουτ κόβωντάς του τον ρυθμό. Ο Βουγιούκας έδινε λύσεις για τους φιλοξενούμενους, αλλά ο Παναθηναϊκός είχε την ενέργεια που του έλειπε από τα προηγούμενα ματς και μετά από απίστευτη τάπα του Γκιστ, ήρθε… τριποντάρα του Φελντέιν και δύο ακόμα εύκολους πόντους από τον Καλάθη ήρθε το 37-24, τρία λεπτά πριν από τη λήξη του πρώτου μέρους. Ο Παναθηναϊκός ήταν ο απόλυτος άρχοντας του πρώτου εικοσάλεπτου με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ με 44-25.

Την διέλυσε και την τελείωσε
Με τον καλύτερο τρόπο, για τον Παναθηναϊκό, ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να είναι εντυπωσιακοί. Ο Φελντέιν συνέχιζε να «εκτελεί» με το σκορ να γίνεται 54-31, ενώ ο Ραντούλιτσα συνέχιζε να είναι… ασταμάτητος. Μάλιστα πραγματοποίησε και τη φάση της βραδιάς με ένα απίστευτο coast to coast που κατέληξε στο.. γκολ φάουλ. Ακολούθησε νέο τρίποντο από τον Πάβλοβιτς και στο 25’ η διαφορά εκτινάχτηκε στους 27 πόντους, 62-35. Η διαφορά έφτασε και τους 30 πόντους, 65-35, ενώ δύο λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου στο παρκέ πέρασε και ο Μιχάλης Λούντζης, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 70-41.
Η ομάδα του Κάουνας έμοιαζε ανίκανη να αντιδράσει στις… ορέξεις του Παναθηναϊκού με τους παίκτες του Τζόρτζεβιτς να μη χάνουν την παραμικρή ευκαιρία για αιφνιδιασμό και τον Γιάνκοβιτς να φτάνει τη διαφορά και στους 31 πόντους, 80-49, στο 35’. Ο Λούντζης έκανε το 89-52 και αποθεώθηκε από όλο το γήπεδο.

Δεκάλεπτα: 27-13, 44-25, 70-41, 91-56.