ΔΥΝΑΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΓΙΑ ΣΕΡΒΙΑ (VID)

Με τους Ραντούλιτσα και Κούζμιτς να είναι ουσιαστικοί, η Σερβία επικράτησε 80-70 της Ισπανίας στην πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ.

Δυνατό ξεκίνημα για Σερβία (vid)

Τις… άγριες διαθέσεις της έδειξε με το καλημέρα η Σερβία του Σάσα Τζόρτζεβιτς, η οποία δείχνει να φτάσει μακριά στη διοργάνωση. Ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα δεν μπόρεσε να βοηθήσει πολύ στην επίθεση αλλά έκανε ένα εντυπωσιακό κάρφωμα και τελείωσε το ματς με 4 πόντους (2/9 δίποντα), 6 ριμπάουντ και 3 λάθη σε 19 λεπτά. Έκανε, ωστόσο, πολύ καλή δουλειά στην άμυνα πάνω στον Πάου Γκασόλ, ο οποίος πέτυχε τους περισσότερους πόντους του όταν δεν τον μάρκαρε ο σέντερ του Παναθηναϊκού. Όσον αφορά στον Όγκνιεν Κούζμιτς ξεκίνησε βασικός αλλά ο ρυθμός του αγώνα δεν του επέτρεψε να αγωνιστεί πολύ (σ.σ. 11 λεπτά), ωστόσο έκανε το κλέψιμο του αγώνα πάνω στον Σέρχιο Γιουλ στα 1’13’’. Μάλιστα, στην εξέλιξη της φάσης έδωσε την ασιστ για να κάνει ο Μπογκντάνοβιτς με τρίποντο το 77-70.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-11, 36-34, 52-62, 70-80.
ΙΣΠΑΝΙΑ (Σκαριόλο): Γκασόλ 16, Φερνάντες 10, Ροντρίγκες 2, Χερνανγκόμες 2, Ρίμπας 11 (3), Ρέγιες 13, Κλαβέρ, Σαν Εμετέριο, Γιούλ 6, Μίροτιτς 10 (10ρ.), Βίβες.
ΣΕΡΒΙΑ (Τζόρτζεβιτς):  Τεόντοσιτς 12 (1), Σιμόνοβιτς, Κούζμιτς (0/1διπ., 2ρ., 1ασ., 1κλ., 1κοψ. σε 11’), Μπογκντάνοβιτς 8 (2), Μπιέλιτσα 24 (3τρ., 10ρ., 4ασ.), Μάρκοβιτς 5, Κάλινιτς 4, Νέντοβιτς 14 (4/4διπ., 2/2τρ.), Μιλοσάβλιεβιτς 2, Ραντούλιτσα 4 (2/9διπ., 6ρ., 3λ. σε 19’), Έρτσεγκ 7 (1).