ΤΡΙΠΛ ΚΡΑΟΥΝ ΜΕ… 13 ΠΟΝΤΟΥΣ

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεινε τη χρονιά ο Παναθηναϊκός σαν σήμερα  πριν από οκτώ χρόνια καθώς σήκωνε το τρόπαιο του πρωταθλητή (3-2 νίκες)  σε μια από τις πιο επιτυχημένες χρονιές στην ιστορία της ομάδας καθώς παράλληλα πετύχαινε και το τριπλ κράουν.

Τριπλ κράουν με… 13 πόντους

Οι «πράσινοι» του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς πάτησαν γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και με τη στήριξη χιλιάδων οπαδών τους επικράτησαν επί των «ερυθρόλευκων» με 89-76. Αναλυτικότερα ο «σύλλογος μεγάλος» πήρε προβάδισμα στην πρώτη περίοδο καθώς ήταν μπροστά στο σκορ με 18-16 ενώ στο ημίχρονο οι «ερυθρόλευκοι» πήραν βραχεία κεφαλή με 45-46. Στην τρίτη περίοδο οι «τριφυλλοφόροι» έβλεπαν το καλάθι σαν …βαρέλι και σε συνδυασμό  με ασφυκτική άμυνα πήραν προβάδισμα με 68-57. Στη τελευταία περίοδο οι «πράσινοι» συνέχισαν το επιθετικό τους κρεσέντο και τραγούδησαν μαζί με τον κόσμο «Αυτό είναι σωστό πρωτάθλημα και κύπελλο και Ευρωπαϊκό».

Αναλυτικά οι πόντοι που σημείωσαν οι παίκτες του Παναθηναϊκού: Αλβέρτης 8 , Διαμαντίδης 8, Παπανικολάου 12 , Μπετσίροβιτς 9 , Σισκάουσκας 13 , Μπατίστ 15, Χατζηβρέττας 5 , Ντικούδης, Τσαρτσαρής 11, Τομάσεβιτς 4 και Βούγιανιτς 4.