ΤΩΡΑ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ

Οι 5 μόλις πόντοι στο τελευταίο δεκάλεπτο, οδήγησαν τον Παναθηναϊκό στην ήττα (58-54) από την Ρεάλ.

Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα

Για 3 δεκάλεπτα ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος από την Ρεάλ Μαδρίτης στο κλειστό του ΟΑΚΑ, όμως κατάφερε να γνωρίσει την ήττα με 58-54. Και λέμε κατάφερε γιατί περί επιτεύγματος πρόκειται το γεγονός ότι σε μία ολόκληρη περίοδο, την 4η και πιο κρίσιμη, οι «πράσινοι» πέτυχαν μόλις 5 πόντους, με ένα σουτ του Ούκιτς και ένα τρίποντο του Λάσμε… Τα ποσοστά των «πράσινων» από την γραμμή των 6,75 που ήταν 6/27 (!) αποτελεί αδιάψευστο μάρτυρα για τους λόγους της ήττας, καθώς ούτε ο Μπράμος, ούτε ο Διαμαντίδης, ούτε ο Καπόνο, ούτε και ο Ματσιούλις κατάφεραν να δώσουν την λύση όταν η μπάλα έκαιγε…

Έτσι, στο «τριφύλλι» έχασαν μία δική τους νίκη, αλλά δεν χάνονται… Μπορεί δίπλα από αυτό το ματς στον αρχικό προγραμματισμό να είχε μπει θετικό πρόσημο, όμως υπάρχουν τα περιθώρια για να αναπληρωθεί το χαμένο έδαφος… Στα επόμενα 5 εκτός έδρας παιχνίδια, ο Αργύρης Πεδουλάκης και οι παίκτες του θα πρέπει να πάρουν τουλάχιστον μία νίκη, για να ρεφάρουν…

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
Στο ξεκίνημα του αγώνα οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 6-6, αλλά σε εκείνο το σημείο ένα λεϊ απ του Διαμαντίδη και ένα τρίποντο του Τσαρτσαρή (5π), έδωσαν αέρα 5 πόντων στον Παναθηναϊκό (11-6). Η σφιχτή άμυνα των «πράσινων» δεν απέτρεψε στον Φερνάντεθ να απειλήσει ιδιαίτερα, ενώ παράλληλα οδηγούσε τους φιλοξενούμενους είτε σε βεβιασμένα σουτ, είτε σε λάθη (3). Κάτι που είχε ως αποτέλεσμα, οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη παρά τις δύο συνεχόμενες άστοχες επιθέσεις να κάνουν το 18-9 με τους Ούκιτς (4) και Μπράμος (5π). Μάλιστα, με ένα καλάθι του Σχορτσιανίτη κατάφεραν να διατηρήσουν το +9 (20-11) μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Έλληνας σέντερ με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ανέβασε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (22-11), όμως ο Παναθηναϊκός σε εκείνο το σημείο έχασε την συγκέντρωσή του. Η μπάλα πήγαινε συνεχώς στον Σχορτσιανίτη, ο οποίος βρισκόταν με 2 ή 3 αντιπάλους, με αποτέλεσμα να μην βρίσκει στόχο και με τους 6 συνεχόμενους πόντους του Ρέγιες (ένα γκολ-φάουλ και ένα τρίποντο), η Ρεάλ μείωσε στους 5 (22-17). Ωστόσο οι «πράσινοι», έχοντας ποικιλία στην επίθεση (Λάσμε, Ούκιτς, Καπόνο, Διαμαντίδης, Μπράμος και Γκιστ) όχι απλά επανέφεραν το +11 (34-23), αλλά κατάφεραν να ανεβάσουν την διαφορά στο +14 (37-23) με το τρίποντο του Μπράμος, πριν οι Ισπανοί μειώσουν από τα 6,75 με τον Ροντρίγκεζ και την βολή του Μίροτς, στο 37-27, το οποίο ήταν σκορ ημιχρόνου.

Το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους βρήκε τον Παναθηναϊκό να παθαίνει ένα από τα γνωστά μπλακ άουτ του, κάτι που εκλεταλλεύτηκε η Ρεάλ σε συνδυασμό με τις διαιτητικές αποφάσεις. Ο Χετσμάγιερ αρχικά έκανε το 37-29, ενώ στην συνέχεια αφού οι άρχοντες του αγώνα δεν είδαν το φάουλ που έγινε στον Διαμαντίδη μείωσε στο 37-31. Αμέσως μετά οι Λάσμε και Μπράμος χρεώθηκαν με τρίτο φάουλ, χωρίς να έχουν υποπέσει σε παράβαση, όμως φαίνεται πως η εξέλιξη αυτή αφύπνισε τους «πράσινους». Ο Γκιστ και Ματσιούλις με δύο συνεχόμενα τρίποντα επανέφεραν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (43-33), αλλά τα σκαμπανεβάσματα στο μέγεθος του προβαδίσματος συνεχίστηκαν… Η χρησιμοποίηση του σαφώς πιο αδύναμου Σλότερ πάνω στον Σχορτσιανίτη έδωσε την ευκαιρία στον Έλληνα σέντερ να πετύχει 4 συνεχόμενους πόντους και να κάνει το 49-38, όμως 3 καλάθια του Ρέγιες έφεραν την Ρεάλ σε απόσταση 5 πόντων (49-44) στην λήξη της περιόδου.

Στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός φάνηκε να έχει πρόβλημα στο σκοράρισμα, καθώς μετά το καλάθι του Ούκιτς (9:06 πριν την λήξη), οι επόμενοι πόντοι ήρθαν από τον Μπράμος 6:33 (54-46) και αποδείχθηκαν οι τελευταίοι στον αγώνα. Αντιθέτως οι φιλοξενούμενοι με τους Ντρέιμπερ, Ρούντι, Μπέγκιτς και Ρέγιες μείωσαν στους 2 και με το τρίποντο του Σέρχι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 55-54, ενώ μετά το νέο άστοχο τρίποντο του «τριφυλλιού» που είχε 6/23 σε εκείνο το σημείο, ο Ντρέιπερ και πάλι έκανε το 57-54 για την Ρεάλ.

Με ένα λεπτό να υπολείπεται ο Παναθηναϊκός γύρισε ιδανικά την μπάλα, με τον Ματσιούλις να την δίνει την κατάλληλη στιγμή στον Λάσμε, όμως αυτή δεν έκανε την χάρη στον Γκαμπονέζο να μπει, με αποτέλεσμα να χαθούν δύο σίγουροι πόντοι και το νεκρό διάστημα των «πράσινων» να φτάνει στα 6 λεπτά χωρίς πόντο. Οι Ισπανοί δεν ευστόχησαν στην επόμενη επίθεση και ο Διαμαντίδης πήρε το 4ο φάουλ τους, προσπαθώντας στην επαναφορά να πάει στις βολές. Αυτό δεν του έκατσε και το υπό πίεση τρίποντο του Τσαρτσαρή ήταν άστοχο, με αποτέλεσμα να απομένουν 14 δευτερόλεπτα και η Ρεάλ να έχει την μπάλα.. Μετά από τρία φάουλ, ο Ρέγιες πήγε στις βολές, ευστόχησε στην μία και διαμόρφωσε το τελικό 54-58.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 37-27, 49-44, 54-58