ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ: ΟΤΑΝ ΤΟ ΣΗΚΩΣΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΓΑΛΑΤΣΙ (PHOTOS,VIDEO)

Σαν σήμερα πριν 14 χρόνια ο Παναθηναϊκός κέρδιζε την ΑΕΚ με 87-71 μέσα στο κλειστό του Γαλατσίου, πανηγυρίζοντας τον 26 τίτλο πρωταθλήματος.

Σαν σήμερα: Όταν το σήκωσε μέσα στο Γαλάτσι (photos,video)

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και κατάφερε νωρίς νωρίς να πάρει προβάδισμα στο σκορ, το οποίο μπόρεσε και διατήρησε σε όλη τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου. Το δεύτερο δεκάλεπτο συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς ενώ ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ανεβάσει τη διαφορά στους 15 πόντους (37-22).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ αλλά με τους «πράσιους» να διατηρούν μονίμως το προβάδισμα.

Το δεκάλεπτο έληξε με το «τριφύλλι» μπροστά στο σκορ με 67-56. Με το ξεκίνημα του τετάρτου δεκαλέπτου η ΑΕΚ κατάφερε αρχικά να μειώσει στους έξι πόντους (67-61) και στη συνέχεια σε 5 (73-68).

Το 87-71 ήταν το τελικό αποτέλεσμα και ο Παναθηναϊκός, με τη δεύτερη εκτός έδρας νίκη του στα πλέι οφ, πανηγύρισε τον τίτλο.

Συνολικά, ο Παναθηναϊκός τελείωσε την σεζόν με απολογισμό 30-7. Ο Δημήτρης Διαμαντίδης στην πρώτη του χρονιά στο «τριφύλλι» ήταν στην καλύτερη πεντάδα του πρωταθλήματος, θέση που είχε κι έναν χρόνο νωρίτερα ως παίκτης του Ηρακλή, και την οποία δεν είχε καμία πρόθεση να αποχωριστεί τα επόμενα χρόνια, ενώ MVP του πρωταθλήματος αναδείχθηκε ο Γιάκα Λάκοβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 44-46, 56-67, 71-87

ΑΕΚ (Φώτης Κατσικάρης): Λόλις 8, Νικολαΐδης, Ζήσης 13 (1), Πελεκάνος 9, Κους 12 (3), Χατζής 19 (5), Νίτσεβιτς 10, Τσιάρας, Αντιτς, Μπουρούσης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Αλβέρτης 11 (3), Καλαϊτζής, Παπανικολάου, Λάκοβιτς 17 (2), Μπατίστ 7 (1), Φέμερλινγκ, Χατζηβρέττας 2, Μπάξτερ 6, Τσαρτσαρής 15 (3), Διαμαντίδης 9 (1), Σκεπάνοβιτς 11 (1), Κουτλουάι 9 (2)