ΣΑΝ ΣΗΜΕΡΑ: TO «ΚΑΡΦΩΜΑ» ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΑΛΕ...ΜΕ ΣΥΝΤΑΓΗ 99 (PHOTOS,VIDEOS)

Σαν σήμερα πριν από δύο χρόνια ο Παναθηναϊκός «κάρφωνε» τον Ολυμπιακό μέσα στο εξοχικό με 66-51 κατακτώντας ένα από τα πιο «καρυδάτα» πρωτάθληματα της ιστορίας του. Ο αγώνας να θυμίσουμε ότι διακόπηκε για περίπου μισή ώρα λόγω επεισοδίων των οπαδών του Ολυμπιακού δύο λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης.

Σαν σημέρα: To «κάρφωμα» μέσα στο Παλέ...με συνταγή 99 (photos,videos)

Ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε και εντός και εκτός του παρκέ πολλές κλάσεις πάνω από τον αιώνιο αντίπαλό του ο οποίος για μία ακόμα φορά δεν ξέρει να χάνει...

Και οι δώδεκα παίκτες των «πρασίνων» ήταν απολαυστικοί, με τρέλα, ψυχή, πάθος και πιστοί στο πλάνο του Τσάβι Πασκουάλ ο οποίος γλέντησε για πολλοστή φορά τον Γιάννη Σφαιρόπουλο.

Το «τριφύλλι» έκανε τους «ερυθρόλευκους» να είναι για λύπηση και ο αγώνας θα τελείωνε κανονικά αν δεν ξεκινούσαν οι «επιστήμονες» τα επεισόδια.

Τελικά μετά από μισή ώρα οι δύο ομάδες βγήκαν ξανά στο παρκέ και ολοκλήρωσαν τον αγώνα. Τίποτα όμως δεν θα μπορούσε να αλλάξει καθώς ο Παναθηναϊκός πήρε τον 36ο τίτλο του ως πρωταθλητής Ελλάδας.

Οσο παίχθηκε μπάσκετ ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε σε όλα τα επίπεδα. Από τη στιγμή που μπήκε ο Καλάθης το ματς, το προσωρινό, όπως αποδείχθηκε, προβάδισμα του Ολυμπιακού (11-3) αποτέλεσε παρελθόν και οι «πράσινοι» άρχισαν να πυροβολούν.

Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού ήταν καταλυτικός σε άμυνα και επίθεση με ώριμες επιλογές και αποτελεσματική διαχείριση του αγώνα. Τα πάντα αίφνης έγιναν πιο εύκολα αφού ο Ολυμπιακός έμεινε πολύ νωρίς από δυνάμεις.

Για την ακρίβεια το ντεπόζιτο άδειασε τελείως στο τρίτο δεκάλεπτο όταν ο Παναθηναϊκός έφτασε τη διαφορά ακόμη και στους 21 πόντους (55-34).

Δεκάλεπτα: 17-14, 27-36, 37-57, 51-66

Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Μιλουτίνοφ 6, Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 7 (1), Μάντζαρης 6 (2), Σπανούλης 9 (1), Γκριν 4, Μπιρτς, Γιανγκ 2, Παπαπέτρου 3 (1), Αγραβάνης 10 (2)

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 2, Τζέιμς 11 (1), Φελντέιν, Γκιστ 4, Γκάμπριελ 3 (1), Ρίβερς 13 (3), Φώτσης 3 (1), Παππάς 10 (2), Μπουρούσης 8, Καλάθης 12 (2)