ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΥ ΟΠΑΠ Ο ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕ ΙΣΤΟΡΙΑ

Ο Προμηθέας έγραψε ιστορία καθώς νίκησε στην παράταση (85-84, 76-76κ.α.) την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία του στους τελικούς του πρωταθλήματος.

Στον δρόμο του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ ο Προμηθέας που έγραψε ιστορία

Με τη... συνταγή από τα ματς της Πάτρας ξεκίνησε το ματς ο Προμηθέας, ο οποίος με την «κλειστή» του άμυνα έκλεισε τους διαδρόμους προς το καλάθι του. Οι «κιτρινόμαυροι» αναγκάστηκαν να πάνε σε μακρινά σουτ αλλά το αποτέλεσμα ήταν να ξεκινήσουν με 0/9 τρίποντα (1/15 στο πρώτο ημίχρονο).

Μοναδική εξαίρεση στο κακό επιθετικό παιχνίδι της ΑΕΚ, ήταν ο Βινς Χάντερ, ο οποίος σημείωσε τους 10 πρώτους πόντους της ομάδας του και τους 14 από τους 34 του πρώτου ημιχρόνου. Από την άλλη, ο Προμηθέας δεν ήταν κι αυτός καλός επιθετικά αλλά όσο πήγαινε το ματς εκεί που ήθελε τόσο έβρισκε ρυθμό. Οι παίκτες του Γιατρά κράτησαν χαμηλά τους αντιπάλους τους στην επίθεση και προηγήθηκαν με 22-14 (11').