ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΑΝΑΜΕΝΕΤΑΙ «ΚΑΥΤΟ» ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ

Η ευρωπαϊκή χρονιά μπορεί να τελείωσε, αλλά το πρότζεκτ της επόμενης σεζόν έχει πολύ «ψωμί».

Το καλοκαίρι αναμένεται «καυτό» και πολύ ενδιαφέρον

Τελείωσε το φετινό ευρωπαϊκό ταξίδι του Παναθηναϊκού πάνω στον «τοίχο» που λέγεται Ρεάλ και τελείωσε άδοξα - πέρασε σίγουρα η καλύτερη ομάδα, η πιο «γεμάτη», η πιο πλήρης σε όλες τις θέσεις, αλλά η ταπεινή μου άποψη είναι πως η εικόνα των δυο ομάδων δεν ήταν για 3-0. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να «κλέψει» το πλεονέκτημα έδρας στο πρώτο ματς, να αυξήσει τις πιθανότητές του για κάτι καλό, αλλά οι μικρές λεπτομέρειες και τα «μικρά» σφυρίγματα σε εκείνο το ματς έφεραν την ήττα, την απογοήτευση στο δεύτερο ματς, τη θολούρα, τα κουρασμένα πόδια και τα ακόμα πιο κουρασμένα μυαλά. Κι όσο κι αν προσπάθησε στο τρίτο ματς να πάρει παράταση ζωής και να βρει και τέταρτο ματς, η Ρεάλ έβαλε όλα τα μεγάλα σουτ κάθε στιγμή που ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να πάρει μια διαφορά ή να τη φτάσει στο σκορ και το αποτέλεσμα ήταν να χάσει και το τρίτο παιχνίδι και να αποκλειστεί.

Τελείωσε λοιπόν το ευρωπαϊκό ταξίδι και κατά πώς φαίνεται τελείωσε σχεδόν η χρονιά, εφόσον ο Ολυμπιακός δεν φαίνεται διατεθειμένος να κατέβει να παίξει στους τελικούς αν δεν αλλάξουν οι νόμοι και οι κανονισμοί - και μια που δεν πρόκειται να αλλάξουν, τότε προφανώς δεν θα κατέβει στους τελικούς. Άρα σιγά - σιγά ο Παναθηναϊκός μπορεί και πρέπει να αρχίσει να σκέφτεται από τα τέλη Απριλίου το σχεδιασμό της επόμενης χρονιάς.