ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ-ΑΡΗΣ 85-65: ΠΗΡΕ ΦΟΡΑ ΚΑΙ... ΜΑΘΗΜΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΦΕΣ

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ κυριάρχησε για τρία δεκάλεπτα, επικρατώντας 85-65 του Άρη και διατήρησε το αήττητο στην Basket League πριν τον «τελικό» με την Εφές.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-Άρης 85-65: Πήρε φόρα και... μάθημα πριν την Εφές

Οι «πράσινοι» έκαναν το 14-0 και παραμένουν η μοναδική αήττητη ομάδα του πρωταθλήματος, δείχνοντας ορισμένα καλά στοιχεία στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα κόντρα σε έναν μαχητικό αντίπαλο. Για την ακρίβεια το «τριφύλλι» έκανε ο,τι έπρεπε για να επικρατήσει άνετα λίγες ημέρες πριν τον «τελικό» με την Αναντολού Εφές στη Euroleague. Αυτά για τρία δεκάλεπτα, καθώς στο τρίτο είχε μια εικόνα που δεν θα πρέπει να επαναλάβει στο ματς με την τουρκική ομάδα.

Ακόμα κι αυτή η κακή περίοδος, πάντως, έχει την χρησιμότητα του, καθώς θα δώσει την ευκαιρία στον Ρικ Πιτίνο και τους παίκτες του να δουλέψουν στις αδυναμίες που οδήγησαν σε αυτό το 25-9 του Άρη. Από την άλλη, βέβαια, κανείς δεν μπορεί να παραβλέψει και την εξαιρετική αντίδραση που έβγαλε ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ στην τέταρτη περίοδο, εκεί όπου δέχθηκε μόλις έξι πόντους και κράτησε τους αντιπάλους του χωρίς πόντο για σχεδόν έξι λεπτά!

Η εξέλιξη του αγώνα

Με τον Πιτίνο σε ακόμη ένα ματς πρωταθλήματος να κάνει συνεχώς αλλαγές, χρησιμοποιώντας όλους τους παίκτες του στο πρώτο μέρος, ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ βρήκε λύσεις από πολλούς παίκτες και διατήρησε με ευκολία τον έλεγχο της αναμέτρησης. Σίγουρα η παρουσία του Πέιν στο ντεμπούτο του στη Basket League είναι άξιο αναφοράς καθώς έδειξε στοιχεία που έλειπαν από τους «πράσινους». Με τους 10 από τους 12 παίκτες να έχουν σκοράρει πριν την ανάπαυλα το «τριφύλλι» έφτασε τη διαφορά ως το +18 (41-23 στο 16'). Είναι χαρακτηριστικό ότι κανείς «πράσινος» δεν είχε πάνω από 8 πόντους στο πρώτο μέρος. Τόσους είχαν οι Πέιν και Καλάθης, ο οποίος είχε και 8 ασίστ!

Στο δεύτερο μέρος, όμως, ο Παναθηναϊκός δεν μπήκε καθόλου συγκεντρωμένα κάτι που δεν ισχύει για τους φιλοξενούμενους. Οι παίκτες του Καστρίτη ξεκίνησαν με 4/5 τρίποντα, ενώ στη συνέχεια ο Κάιζερ έκανε μεγάλη «ζημιά» μέσα στο «ζωγραφιστό». Την ίδια ώρα οι «πράσινοι» είχαν χάσει τελείως τον ρυθμό τους στην επίθεση και δεν μπορούσαν να σκοράρουν ούτε με βολές. Αποτέλεσμα; Ο Άρης να ολοκληρώσει το τρίτο δεκάλεπτο με επιμέρους 25-9, μειώνοντας στον πόντο (60-59).

Οι παίκτες του Πιτίνο μπήκαν πιο «σκληροί» στο τελευταίο δεκάλεπτο κι ανάγκασαν τους αντιπάλους του σε βιαστικές επιλογές. Το «τρελό» τρίποντο του Τολιόπουλο που έκανε το 70-65 ήταν το δεύτερο (και τελευταίο) καλάθι που πέτυχε ο Άρης στην τελευταία περίοδο, όπου οι «κίτρινοι» δεν μπόρεσαν να ρίξουν το τέμπο του αγώνα με αποτέλεσμα να μην αντέξουν. Ο Παναθηναϊκός κράτησε τον αντίπαλο του χωρίς πόντο για σχεδόν έξι λεπτά και με σερί 15-0, μετρέτρεψε το 70-65 σε 85-65.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 51-34, 60-59, 85-65.

Τα πλήρη στατιστικά των ομάδων στο gallery...