ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ: ΔΙΑΡΚΕΙΑ, ΠΑΘΟΣ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΗ

Δείτε τα σημαντικά στατιστικά που δείχνουν τι πρέπει να προσέξει το τριφύλλι

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: Διάρκεια, πάθος και συγκέντρωση

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ στους οκτώ εκτός έδρας αγώνες που έχει δώσει (αν εξαιρέσουμε τον αγώνα με την Ζαλγκίρις), έχει τα ηνία στο σκοράρισμά από το πρώτο δεκάλεπτο, μόνο σε ένα παιχνίδι, αυτό δηλαδή που κέρδισε κόντρα στη Μπούντουκνοστ. Σε κανένα άλλο παιχνίδι ο Παναθηναίκός δεν βρέθηκε μπροστά στο σκορ από το πρώτο δεκάλεπτο, αντίθετα πάντα πήγαινε για την ανατροπή. Η Ζαλγκίρις αποτέλεσε εξαίρεση με τον Παναθηναϊκό να κάνει ένα εντυπωσιακό 0-9 στο ξεκίνημα, όμως δεν υπήρχε τίποτα από το παραπάνω τρίπτυχο, ούτε η διάρκεια, ούτε το πάθος και ούτε η συγκέντρωση.

Αυτά θα προσπαθήσει να δείξουν αύριο οι πράσινοι, χωρίς να χρειαστεί να κυνηγάνε από την αρχή στο σκορ, κάτι που τα κάνει όλα δυσκολότερα καθώς η στατιστική αυτών των 9 εκτός έδρας αγώνων δείχνει ότι οι αντίπαλοι του Τριφυλλιού, έχουν ένα μέσο όρο που αγγίζει τους 22 πόντους στο σκοράρισμα της τέταρτης περιόδου. Αποτρεπτικό ποσοστό για μια ομάδα που πάντα είχε δυνατή άμυνα και από αυτήν έπαιρνε ενέργεια.

Στη Ζαλγκίρις δε, το τέταρτο δεκάλεπτο με παθητικό 30 πόντων, ήταν το χειρότερο από αμυντικής πλευράς σε όλη την φετινή Ευρωλίγκα για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ. Άρα το τριφύλλι, πρέπει αφενός να μπαίνει δυνατά στους αγώνες, αφετέρου όταν καταφέρνει μέχρι το 30 να είναι κοντά στο σκορ,  να μην χύνει τη καρδάρα με το γάλα. Είναι θέματα διάρκειας, πάθους και συγκέντρωσης και στο Τελ Αβίβ με την ιδιαίτερα φορμαρισμένη Μακάμπι, ανεξαρτήτως του τελικού σκορ, η ομάδα ήρθε η ώρα να τα δείξει…