ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ 78-62: ΣΚΙΑ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ!

Ο Παναθηναϊκός ήταν, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, κακός και γνώρισε την ήττα (78-62) από την Αναντολού Εφές.

Αναντολού Εφές – Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 78-62: Σκιά του εαυτού του στην Πόλη!

Οι «πράσινοι» έμοιαζαν σαν να μην είχαν ενέργεια στο παρκέ κι ειδικά στο πρώτο ημίχρονο ήταν τελείως εκτός ρυθμού, επιτρέποντας στην Εφές να επιβάλει πλήρως τον ρυθμό της. Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Πασκουάλ έδειξαν βελτίωση αλλά δεν μπόρεσαν ποτέ να επιστρέψουν πραγματικά στη διεκδίκηση της νίκης, πληρώνοντας την έλλειψη συγκέντρωσης.

Είναι χαρακτηριστικό ότι οι γηπεδούχοι τέλειωσαν το ματς με 23/35 δίποντα, ενώ οι «πράσινοι» ήταν απελπιστικά άστοχοι, έχοντας 4/20 τρίποντα. Επίσης, οι παίκτες του Πασκουάλ έχασαν τη μάχη των ριμπάουντ (36-29), ενώ καθοριστικό ρόλο έπαιξαν και τα 16 λάθη, στα οποία υπέπεσαν καθώς τα περισσότερα ήταν σε σημεία που έκαναν την προσπάθεια τους να επιστρέψουν…

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι δύο ομάδες μπήκαν «μουδιασμένες» στο παρκέ, με τον Παναθηναϊκό να χρειάζεται 3,5 λεπτά για να μπορέσει να πετύχει το πρώτο του καλάθι. Ο Μοερμάν στο ξεκίνημα και στη συνέχεια ο Μπομπουά δημιούργησαν πολλά προβλήματα στο πρώτο ημίχρονο. Ειδικά ο Γάλλος γκαρντ, ο οποίος είχε 11 πόντους στο 20’, έκανε μεγάλη ζημιά καθώς έβρισκε διαρκώς ρήγματα στην «πράσινη» άμυνα.

Η Εφές βρήκε έτσι ρυθμό και τρόπο να χτυπήσει στο τρανζίσιον, με αποτέλεσμα να έχει 7/8 δίποντα στη δεύτερη περίοδο. Την ίδια ώρα οι «πράσινοι» ήταν απελπιστικά άστοχοι, έχοντας 9/19 δίποντα και 1/9 τρίποντο στο πρώτο ημίχρονο! Κάπως έτσι η διαφορά έφτασε στο +16 (40-24). Το «τριφύλλι» με μαζεμένα γκολ-φάουλ βρέθηκε στο -8 (32-24 στο 15’) αλλά τα συνεχόμενα λάθη στα τελευταία λεπτά επέτρεψαν ξανά στην ομάδα του Αταμάν να ξεφύγει. Ο Πασκουάλ χρησιμοποίησε 12 παίκτες στις δύο πρώτες περιόδους αλλά δεν βρήκε το σχήμα που αναζητούσε, με τον Παναθηναϊκό να δέχεται 13/14 σουτ μέσα στο «ζωγραφιστό».

Ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε με διάθεση να παίξει καλύτερη και πιο κινητική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, κρατώντας την Εφές δίχως πόντο στα πρώτα 2,5 λεπτά. Ο Αντετοκούνμπο κλήθηκε να μαρκάρει παίκτες «κλειδιά» των γηπεδούχων (Μίτσιτς, Μπομπουά), ενώ έδωσε λύσεις και στην επίθεση. Εν κατακλείδι ήταν ο κύριος λόγος που οι «πράσινοι» βρέθηκαν ως το -10 αλλά «φορτώθηκε» με 4 φάουλ κι αναγκάστηκε να πάει στον πάγκο, την ώρα που οι παίκτες του Πασκουάλ συνέχιζαν να χάνουν κρίσιμα ριμπάουντ. Κομμάτι στο οποίο αντιμετώπισαν πρόβλημα. Μολονότι, λοιπόν, η ελληνική ομάδα άρχισε να παίζει πιο ορθολογικά στην επίθεση (είχε 7 ασίστ στην τρίτη περίοδο, όσες είχε σε όλο το πρώτο μέρος) κι ήταν καλύτερη της Εφές δεν μπόρεσε να ρίξει τη διαφορά. Έπεσε μόλις δύο πόντους σε σχέση με το σκορ του ημιχρόνου.

Γενικότερα, ο Παναθηναϊκός έμοιαζε σαν να κάνει ένα βήμα μπροστά και δύο πίσω, όποτε είχε την ευκαιρία να πετύχει το come back. Κάπως έτσι η Εφές διατηρούσε με σχετική άνεση μια διαφορά 11 πόντων, με τους «πράσινους» να χάνουν τις ευκαιρίες που είχαν για να επιστρέψουν. Χαρακτηριστικό παράδειγμα αποτέλεσε το άστοχο ελεύθερο τρίποντο του Τόμας, με το σκορ 60-49,  όπου στην εξέλιξη του αγώνα, μετά από συνεχόμενα λάθη των παικτών του Παναθηναϊκού, ο Μοερμάν πέτυχε καλάθι «μαχαιριά». Επίσης, ένα ξέσπασμα του Μπομπουά έστειλε τη διαφορά ως το +19 (75-56).

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 44-28, 60-46, 78-62.