ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ-ΡΕΘΥΜΝΟ 88-64: ΣΤΟ... ΡΕΛΑΝΤΙ ΜΕ ΛΟΤΖΕΣΚΙ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗ!

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικράτησε εύκολα (88-64) του Ρεθύμνου κι έκανε το 4-0 στη Basket League.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-Ρέθυμνο 88-64: Στο... ρελαντί με Λοτζέσκι πρωταγωνιστή!

Σε μια αναμέτρηση που ο Τσάβι Πασκουάλ μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής κι οι “πράσινοι” έκαναν τα απολύτως απαραίτητα για να πάρουν τη νίκη, σίγουρα η επιστροφή του Ματ Λοτζέσκι ξεχώρισε...

Ο Αμερικανός περιφερειακός έδειξε ότι έχει ξεπεράσει πλήρως τη θλάση που τον ταλαιπώρησε το προηγούμενο διάστημα και παράλληλα πόσο έλειψε από τον Παναθηναϊκό, ειδικά στο ματς με τη Ζαλγκίρις. Ήταν ο πρώτος σκόρερ με 16 πόντους σε 20 λεπτά, έχοντας εξαιρετικά ποσοστά (6/6διπ., 1/2τρ., 1/1βολ.). Άξια αναφοράς είναι κι η παρουσία του Ιωάννη Παπαπέτρου (13π., 6ρ., 2ασ.)...

Η εξέλιξη του αγώνα

Το ξεκίνημα ήταν κάπως νωθρό και το θέαμα δεν ήταν το καλύτερο, ωστόσο ο Λοτζέσκι, ο οποίος ξεκίνησε βασικός, έβαλε σε μια... σειρά τους “πράσινους” με τους πόντους του. Από κοντά κι ο Παπαπέτρου, ενώ η είσοδος του Λεκαβίτσιους έδωσε μεγαλύτερη ταχύτητα στο παιχνίδι του Παναθηναϊκού. Το “τριφύλλι” χωρίς να χρειαστεί να φορτσάρει άρχισε να βρίσκει μομέντουμ στη δεύτερη περίοδο και βρέθηκε στο... ρελαντί στο +22 (40-18 στο 17'), την ώρα που η εικόνα των φιλοξενούμενων δικαιολογούσε το γεγονός ότι δεν έχουν ακόμη νίκη στο πρωτάθλημα.

Την ίδια ώρα ο Πασκουάλ έκανε διαρκώς αλλαγές και δοκίμαζε πράγματα κι είναι χαρακτηριστικό ότι όλοι οι παίκτες κατάφεραν να σκοράρουν πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Με την έναρξη της επαναλήψης ο Μπαρτ πέτυχε 8 πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο και βοήθησε το Ρέθυμνο να πλησιάσει στο -10 (58-48 στο 27'). Γενικά η εικόνα των “πράσινων” δεν ήταν η καλύτερη στο τρίτο δεκάλεπτο αλλά ένα ξέσπασμα 7-0 στο τελευταίο λεπτό έστειλε και πάλι τη διαφορά στο +19 (67-48). Κάπου εκεί οι φιλοξενούμενοι παρέδωσαν πνεύμα και με τον Λάσμε να σημειώνει διαδοχικά καλάθια η διαφορά έφτασε ως το +30 (87-57 στο 38').

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 46-28, 67-48, 88-64.