ΧΙΜΚΙ-ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ 82-86: ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΚΕΡΔΙΖΕΙ Η ΜΑΚΑΜΠΙ!

Η Μακάμπι μπορεί στο μεγαλύτερο μέρος του ματς να βρισκόταν πίσω, ωστόσο στο τέλος ανέβασε στροφές και με δύο μεγάλα τρίποντα του νεαρού Ζούσμαν επικράτησε με 86-82 επί της Χίμκι, κατακτώντας την τρίτη θέση του τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος».

Χίμκι-Μακάμπι Τελ Αβίβ 82-86: Στο τέλος κερδίζει η Μακάμπι!

Χίμκι και Μακάμπι «άνοιξαν» τη δεύτερη μέρα του πρώτου τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος», όπου και αναμετρήθηκαν για την τρίτη θέση. Οι Ισραηλινοί βρισκόταν πίσω στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, ωστόσο με μερικά μεγάλα καλάθια, αλλά και κάποιες σημαντικές άμυνες στο τελευταίο δεκάλεπτο, κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 86-82. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Νέβεν Σπάχια ο νεαρός Γιοβέλ Ζούσμαν, που «έλαμψε» στα κρίσιμα σημεία του αγώνα.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και μέσα σε ένα λεπτό κατάφερε να πάρει προβάδισμα οκτώ πόντων (8-0), ενώ στη συνέχεια η διαφορά ανέβηκε και στους δέκα (16-6). Στη συνέχεια της πρώτης περιόδου δεν άλλαξαν πολλά, αφού οι Ρώσοι κράτησαν τα ηνία του αγώνα, αλλά και τη διαφορά στα ίδια επίπεδα (27-17).

Με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, οι Ισραηλινοί «έσφιξαν» την άμυνά τους, ανέβασαν στροφές και κατάφεραν να μειώσουν σε 29-28, ενώ με τρίποντο του Ρολ έφεραν το ματς στα ίσα (31-31). Λίγο αργότερα με καλάθι και φάουλ του Ταρίκ Μπλακ, η Μακάμπι πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 36-34, την ώρα που ο Κρόκερ έδινε συνεχώς επιθετικές λύσεις στη Χίμκι με μακρινά σουτ. Το πρώτο μέρος τελείωσε με καλάθι Μίκι σε νεκρό χρόνο, γράφοντας το 43-39, με το οποίο οι ομάδες κατευθύνθηκαν προς τα αποδυτήρια.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Αλεξέι Σβεντ «αφηνιασμένο» να χτυπάει δύο φορές από τα 6,75μ. και να ανεβάζει τη διαφορά στους εννέα (51-42), όμως η «ομάδα του λαού» απάντησε γρήγορα, μειώνοντας σε 53-50. Οι Ρώσοι απέκτησαν και πάλι τον έλεγχο του παιχνιδιού και με γρήγορες επιθέσεις πήραν ξανά απόσταση ασφαλείας, κλείνοντας την περίοδο προηγούμενοι με 69-62.

Η ομάδα του Νέβεν Σπάχια μπήκε πιο συγκεντρωμένη στην τελευταία περίοδο και με το… καλησπέρα έριξε τη διαφορά στο καλάθι (69-67), ενώ με τρίποντο του Ζούσμαν έκανε το 72-71 πέντε λεπτά πριν το τέλος. Τα δύο τελευταία λεπτά ξεκίνησαν με τις δύο ομάδες στο 79-79, έπειτα από εντυπωσιακή προσπάθεια του Τζέρεμι Πάργκο. Ο Σβεντ έβαλε 1/2 βολές, ο Ζούσμαν ευστόχησε σε νέο τρίποντο και μετά από κλέψιμο του ίδιου, ο Τάιους έβαλε τη Μακάμπι μπροστά με τέσσερις (84-80). Το τελικό σκορ γράφτηκε από δύο εύστοχες βολές του Ρολ, με τους Ισραηλινούς να επικρατούν 86-82 και να παίρνουν την τρίτη θέση του τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος».

Τα δεκάλεπτα: 27-17, 43-39, 69-62, 82-86

Χίμκι (Γιώργος Μπαρτζώκας): Σβεντ 16, Μποστ, Κρόκερ 14, Βιάλτσεφ 2, Ζάιτσεφ 4, Μόνια 2, Γκιλ 9, Γιακούσιν, Ζούμπκοφ 6, Τζένκινς 7 Τόμας 2, Μίκι 20.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Νέβεν Σπάχια): Ρέι 4, Ουίλμπεκιν 10, Πάργκο 8, Ρολ 18, Τάιους 23, ΝτιΜπαρτολομέο, Κοέν 6, Μπλαν 11, Ζούσμαν 6