ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ-ΧΙΜΚΙ 90-63: ΝΑ ΤΟΝ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΧΑΙΡΕΤΑΙ...

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έκανε εμφάνιση αντάξια του 1ου τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος» και επικράτησε 90-63 της Χίμκι

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-Χίμκι 90-63: Να τον βλέπει και να χαίρεται...

Οι «πράσινοι» έπαιξαν για το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα απολαυστικό μπάσκετ με τον Νικ Καλάθη να οργανώνει... μαεστρικά και τους υπόλοιπους να ξεσηκώνουν τον κόσμο! Το πιο αξιοσημείωτο, βέβαια, είναι ότι οι «πράσινοι» ξεκίνησαν από την άμυνα, όπου... μασούσαν σίδερα, κάτι που τους επέτρεψε να τρέξουν υποδειγματικά στον αιφνιδιασμό.

Εν κατακλείδι, ένας Παναθηναϊκός που θα τον είδε από εκεί πάνω ο Παύλος Γιαννακόπουλος και σίγουρα τον χάρηκε! Σήμερα οι «πράσινοι» θα επιδιώξουν να τελειώσουν τη δουλειά στον αποψινό (20:30) τελικό με αντίπαλο τη Φενέρμπαχτσε, η οποία νωρίτερα είχε νικήσει τη Μακάμπι Τελ Αβίβ σε ένα συγκλονιστικό ματς.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Παπαπέτρου μπήκε… ζεστός στην αναμέτρηση και με 6 δικούς του πόντους έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 10-8, με τους «πράσινους» να είναι πολύ καλοί στην επίθεση και στην άμυνα να… δυσκολεύουν την αντίπαλό τους. Ο Καλάθης τα… έβρισκε το ίδιο καλά με Γκιστ και Λάσμε και οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με 14-9, 4 λεπτά πριν από την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα με δύο τρίποντα του Μάρκους βρήκαν τις επιθετικές λύσεις που έψαχναν και.. .ξεκόλλησαν στο σκορ και μάλιστα πέρασαν μπροστά με 14-15, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 19-19.

Ο Τσάβι Πασκουάλ και στο δεύτερο δεκάλεπτο συνέχισε στην… ίδια τακτική. Συνεχείς αλλαγές σε πρόσωπα και… φιλοσοφία παιχνιδιού, έδωσε ευκαιρία σε όλους τους παίκτες του προσπαθώντας να δοκιμάσει σχήματα και καταστάσεις. Η Χίμκι την ίδια ώρα πήγαινε σε μια πιο safe κατάσταση παιχνιδιού. Ο Λεκαβίτσιους είχε λάθος επιλογές στο παιχνίδι του, Παναθηναϊκός και Χίμκι συμβάδιαζαν στο σκορ, με τον Νίκο Παππά να σουτάρει για τρεις και να κάνει το 35-29, τρία λεπτά πριν από την λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Ο Σβεντ έδωσε και πάλι τη λύση για την ομάδα του Έλληνα τεχνικού και έκανε το 37-34, αλλά ο Λάνγκφορντ σε μια φάση που θα δούμε πολλές φορές αυτή τη σεζόν, πήρε την τελευταία επίθεση και με τρίποντο έκανε το 40-34.

Με τον Νικ Καλάθη να οργανώνει... μαεστρικά την ομάδα και να δίνει τη μια μαγική ασίστ μετά την άλλη, περνώντας τη μπάλα ακόμα κι από την «κλειδαρότρυπα» για τους Γκιστ-Λάσμε, οι οποίοι ξεσήκωσαν τον κόσμο με τα καρφώματα τους. Ο Παναθηναϊκός, βέβαια, δεν ήταν καλός μόνο στο μπροστά μέρος του παρκέ και στην άμυνα όπου «έπνιξε» τη Χίμκι, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +18 (56-38 στο 26'). Βέβαια, οι Αμερικανοί του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ δεν ήταν οι μόνοι που ξεσήκωσαν τον κόσμο, καθώς η έντονη αντίδραση του Γιώργου Μπαρτζώκα λίγο πριν το φινάλε έκανε τους φίλους των «πράσινων» να αντιδράσουν!

Το «τριφύλλι» μπήκε κάπως... νωθρά στην τελευταία περίοδο αλλά ένα τρίποντο του Παππά, έστειλε τη διαφορά στο +12 (67-55), την ώρα που η Χίμκι δυσκολευόταν να σκοράρει. Επίσης, ο Παπαγιάννης έβγαλε ενέργεια σε εκείνο το σημείο του αγώνα και με δικό του κάρφωμα έπειτα από τρομερό συνδυασμό με Παππά και Λεκαβίτσιους η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στο +20 (78-58 στο 36'). Βέβαια, η μεγαλύτερη διαφορά που πήρε το «τριφύλλι» ήταν το +27 του τελικού σκορ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 40-34, 62-50, 90-63
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πασκουάλ):
Τόμας 14 (4/6 τρίποντα), Λάνγκφορντ 12 (2/3 τρίποντα), Παπαγιάννης 6 (3/3 δίποντα, 4 ριμπάουντ σε 10 λεπτά), Λάσμε 6, Σακελλαρίου, Παπαπέτρου 15 (4/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παππάς 8 (1), Γκιστ 13, Βουγιούκας, Καλαϊτζάκης 1, Λεκαβίτσιους 5, Λοτζέσκι, Καλάθης 1 (0/3 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα σε 20 λεπτά), Αντετοκούνμπο 6, Μήτογλου 3
ΧΙΜΚΙ (Μπαρτζώκας):
Σβεντ 16 (2/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2 ασίστ, 4 λάθη σε 27 λεπτά), Μποστ 2 (1/8 σουτ), Κρόκερ 8 (3/11 σουτ), Βιάλτσεφ, Ζαϊτσεφ, Μάρκοβιτς 8 (2), Μόνια 3 (1), Γκιλ 2 (6 ριμπάουντ), Ζούμπκοφ, Τζένκινς 3 91), Τόμας 13 (1), Μίκι 8 (7 ριμπάουντ)