ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ-ΧΙΜΚΙ 67-77: ΧΡΗΣΙΜΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ, ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΠΛΗΡΗΣ!

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ηττήθηκε (67-77) από τη Χίμκι στον τελευταίο του αγώνα στο τουρνουά της Κύπρου, όπου έβγαλε χρήσιμα συμπεράσματα.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-Χίμκι 67-77: Χρήσιμα συμπεράσματα, καλύτερος πλήρης!

Οι «πράσινοι» αυτοί τη φορά δεν μπόρεσαν να ξεπεράσουν το κακό ξεκίνημα, όπως συνέβη με τη Μακάμπι κι αυτό γιατί ήταν πολύ άστοχοι. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι παίκτες του Πασκουάλ είχαν 19/50 σουτ και 22/25 βολές, την ώρα που η Χίμκι μέτρησε 32/57 σουτ!

Οι Λοτζέσκι (15π.) και Λάνγκφορντ (16π.) ήταν και πάλι τα σημεία αναφοράς του «τριφυλλιού», με τη διαφορά ότι σε αυτό το ματς ο δεύτερος ήταν άστοχος (2/12 σουτ), αλλά είχε 10/10 βολές. Στο φινάλε την προσπάθεια για την ανατροπή ηγήθηκε ο Τόμας (13π.).

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ, λοιπόν, ολοκλήρωσε το τουρνουά ΟΠΑΠ «Νεόφυτος Χανδριώτης» με ρεκόρ 1-2, με τον Τσάβι Πασκουάλ να βγάζει χρήσιμα συμπεράσματα και κυρίως είδε παίκτες που περιμένει πολλά την ερχόμενη σεζόν να βγαίνουν μπροστά. Σίγουρα οι «πράσινοι» χρειάζονται ακόμη δουλειά αλλά είναι δεδομένο ότι όταν η ομάδα θα είναι πλήρης θα είναι μια τελείως διαφορετική ομάδα.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Χίμκι εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ στο ξεκίνημα (πήρε 8 πόντους από λάθη αντιπάλου), «χτυπώντας» κυρίως μέσα στο «ζωγραφιστό», όπου προήλθαν οι 12 από τους 23 πόντους της πρώτης περιόδου.

Ο Λοτζέσκι, όμως, ξεκίνησε ξανά «ζεστός» και 8 πόντους, κράτησε τους «πράσινους» κοντά στο σκορ, ωστόσο η ρωσική ομάδα έδειξε να έχει περισσότερες λύσεις στην επίθεση και ξεκινώντας με 4/7 τρίποντα προηγήθηκε με 33-25.

Οι παίκτες του Πασκουάλ δυσκολεύονταν να βρουν ρυθμό αλλά η αποτελεσματικότητα από τη γραμμή των βολών έδωσε λύσεις. Το «τριφύλλι» έτρεξε σερί 7-0 και μείωσε σε 32-35 (στο 17’) αλλά η εικόνα του έμοιαζε αρκετά με αυτή που είχε στο πρώτο μέρος του αγώνα με τη Μακάμπι.

Με τη Χίμκι να έχει φτάσει τους 24 πόντους μέσα από το «ζωγραφιστό», η διαφορά πήγε και πάλι στο +8 (42-34), λίγο πριν το φινάλε τους πρώτου ημιχρόνου. Είναι χαρακτηριστικό ότι η ρωσική ομάδα στο πρώτο ημίχρονο σούταρε με 68% στα δίποντα (13/19!), την ώρα που ο Παναθηναϊκός είχε 7/19 αλλά 13/14 βολές!

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι Λοτζέσκι και Λάνγκφορντ ανέλαβε και πάλι δράση κι οι «πράσινοι» ισοφάρισαν σε 42-42 αλλά η Χίμκι συνέχισε να πληγώνει το «τριφύλλι» κοντά στο καλάθι. Οι Γκιλ και Τόμας πήραν διαδοχικά γκολ φάουλ κι η ομάδα του Μπαρτζώκα ξέφυγε και πάλι στο σκορ.

Γενικότερα, η Χίμκι κατάφερε να διατηρηθεί στον ίδιο ρυθμό με το πρώτο ημίχρονο, την ώρα που ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ δεν βρήκε… αντίδοτο στο γεγονός ότι ήταν πολύ άστοχος. Τα ωραία τελειώματα του Μίκι έδωσαν ρυθμό στη ρωσική ομάδα, η οποία έφτασε στο +13 (71-58 στο 35’).

Οι «πράσινοι», πάντως, συνέχισαν να παλεύουν και με πρωτοστάτη τον ΝτεΣον Τόμας «έτρεξαν» σερί 8-0, μειώνοντας σε 66-71 (38’) αλλά η Χίμκι απάντησε με σερί 6-0 κι απέτρεψε την ανατροπή.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-23, 36-42, 52-60, 67-77

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Πασκουάλ): Καλαϊτζάκης, Τόμας 13 (1), Λάνγκφορντ 16 (2τρ., 0/7διπ., 5ασ.), Γκιστ 4, Λοτζέσκι 15 (3/5τρ.), Σακελλαρίου 3 (1), Λάσμε 4 (5ρ.), Παππάς 5, Βουγιούκας 3, Παπαντωνίου 4, Μούτσα, Κοντούδης.

Χίμκι (Μπαρτζώκας): Κρόκερ 9 (1τρ., 5ασ.), Ζάιτσεφ 6, Γκιλ 14 (6ρ.), Τζένκινς 5 (1), Μίκι 11, Βιάλτσεφ 3 (1), Μόνια 4, Ζούμπκοφ 5 (1), Τόμας 12 (5ρ.), Τκατσένκο 2, Γιακούσιν 6 (2).