ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ-ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ 87-81: «ΚΑΘΑΡΙΣΑΝ» ΟΙ ΣΟΥΠΕΡ ΛΑΝΓΚΦΟΡΝΤ ΚΑΙ ΛΟΤΖΕΣΚΙ

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ με δίδυμο «φωτιά» τους Κιθ Λάνγκφορντ και Ματ Λοτζέσκι επικράτησε (87-81) της Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-Μακάμπι Τελ Αβίβ 87-81: «Καθάρισαν» οι σούπερ Λάνγκφορντ και Λοτζέσκι

Οι «πράσινοι» με τους δύο παίκτες να έχουν μαζί 38 πόντους, 8 ασιστ, 9 ριμπάουντ και κυρίως να «μιλούν» στην τελευταία περίοδο έκαμψαν την αντίσταση της ομάδας που θα αντιμετωπίσουν στην πρεμιέρα της Euroleague. Την τρίτη και τελευταία ημέρα του τουρνουά ΟΠΑΠ «Νεόφυτος Χανδριώτης» θα αντιμετωπίσουν τη Χίμκι του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έδειξε στο πρώτο μέρος ότι χρειάζεται ακόμη δουλειά, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο είχε εξαιρετικά διαστήματα και με την επιστροφή των διεθνών θα είναι σίγουρα καλύτερος. Πέρα από τον Λάνγκφορντ που ανήμερα των γενεθλίων του έδειξε ξανά ότι μπορεί να είναι εκ των πρωταγωνιστών του "τριφυλλιού" και του Λοτζέσκι που έκανε μια all around εμφάνιση (ξεχωρίζουν τα 8 ριμπάουντ του), κέρδος ήταν κι η παρουσία του Καλαϊτζάκη.

Ο νεαρός έδωσε πολλές λύσεις στην τελευταία περίοδο, εκεί όπου βοήθησε σημαντικά κι ο βοηθητικός, Νώντας Παπαντωνίου, ο οποίος σημείωσε 3/4 τρίποντα! Ένα κομμάτι του παιχνιδιού, όπου οι "πράσινοι" αντιμετώπισαν πρόβλημα αλλά κατάφεραν να βρουν λύσεις κοντά στο καλάθι.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Μακάμπι μπήκε καλύτερα (9-2) στο παρκέ κι απέκτησε το μομέντουμ του αγώνα, με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να είναι άστοχος. Οι «πράσινοι», όμως, ήταν αποτελεσματικοί σε ένα κομμάτι του παιχνιδιού που πέρσι τους «πόνεσε»… Τις βολές!

Με πρωτοστάτη τον Λάνγκφορντ (10π. με 8/8 βολές), το «τριφύλλι» είχε 15/15 βολές στο πρώτο δεκάλεπτο αλλά οι ατομικές ενέργειες των παικτών της Μακάμπι, της επέτρεψε να έχει τον έλεγχο, την ώρα που οι «πράσινοι» ήταν άστοχοι. Επίσης, ένα επιθετικό που χρέωσαν οι διαιτητές στον Λάσμε έκανε έξαλλο τον Τσάβι Πασκουάλ.

Το κυριότερο πρόβλημα του «τριφυλλιού», πάντως, ήταν ότι είχε αρκετά σκαμπανεβάσματα στην απόδοση του, πράγμα λογικό αν αναλογιστεί κανείς και τις πολλές απουσίες. Επίσης, το πρώτο ημίχρονο είχε πολλά φάουλ (βλ. 32) κάτι που δυσκόλευε τις ομάδες να βρουν ρυθμό.

Τα παραπάνω επηρέασαν σαφώς περισσότερο τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, ο οποίος μετά τα δύο πρώτα δεκάλεπτο μετρούσε 6/15 δίποντα, 2/15 τρίποντα και 23/25 βολές! Την ίδια ώρα η Μακάμπι είχε 16/30 δίποντα, κάτι που της επέτρεψε να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη στο σκορ.

Οι «πράσινοι» συνέχισαν να είναι άστοχοι ειδικά έξω από τα 6μ75 (3/18) κι έτσι η «ομάδα του λαού» διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα. Οι παίκτες του Πασκουάλ, όμως, σταδιακά άρχισαν να πιέζουν πιο σωστά στην άμυνα, ενώ επιθετικά ο Λάνγκφορντ ανέλαβε δράση, φτάνοντας τους 17 πόντους.

Με σερί 10-0 ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πέρασε μπροστά με 51-50 (25’), ενώ λίγο αργότερα με τους Παπαντωνίου (3/4τρ.) και Λοτζέσκι να δίνουν λύσεις στην επίθεση, ξέφυγε στο +6 (58-52). Είναι χαρακτηριστικό ότι το επιμέρους σκορ έφτασε στο 18-3 για τους «πράσινους».

Στη συνέχεια οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε έναν… διαγωνισμό τριπόντων μέχρι τη λήξη της τρίτης περιόδου, με το «τριφύλλι» να έχει στο συγκεκριμένο δεκάλεπτο επιμέρους 22-11. Ο Τζόνι Ο’ Μπράιαντ ήταν αυτός που κράτησε τη Μακάμπι κοντά στο σκορ.

Ο Γκιστ, ο οποίος τέθηκε εκτός αγώνα από νωρίς λόγω φάουλ, έβγαλε ενέργεια στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, όπου ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ αποφάσισε να περάσει τη μπάλα κοντά στο καλάθι, βρίσκοντας έτσι πόντους που τον κράτησαν μπροστά στο σκορ.

Επίσης, ο Καλαϊτζάκης που πήρε περισσότερο χρόνο στο σημερινό ματς βοήθησε πολύ στα τελευταία λεπτά κι επέτρεψε στον Παππά να παίξει στη φυσική του θέση, δίνοντας κι αυτός λύσεις.  Ο Ο’ Μπράιαντ, όμως, αρνιόταν να παραδοθεί και φτάνοντας τους 26 πόντους (4/6τρ.), η Μακάμπι ισοφάρισε σε 78-78!

Με δίδυμο "φωτιά" τους Λάνγκφορντ και Λοτζέσκι ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ «έτρεξε» σερί 9-0 και ξέφυγε με 85-78! Ο Λάνγκφορντ πέτυχε ένα μεγάλο και δύσκολο καλάθι (82-78) ενώ ο Λοτζέσκι σημείωσε το καθοριστικότερο τρίποντο (85-78). Επίσης, έκανε κι ένα καθοριστικό κλέψιμο που ουσιαστικά… τελείωσε τη Μακάμπι.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Ρομάνο, Καρακατσούνης
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-23, 41-49, 63-60, 87-81
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πασκουάλ): Καλαϊτζάκης 7 (1/4τρ., 2ρ. σε 16λ.), Τόμας 9 (3/11 σουτ, 6ρ.), Λάνγκφορντ 20 (4/7δίπ., 1/4τρ., 9/10βολ., 5ασ., 1κλ. σε 32'51''), Γκιστ 8 (10ρ.), Λοτζέσκι 18 (5/6δίπ., 2/6τρ., 8ρ,, 3ασ., 2κλ.), Σακελλαρίου, Λάσμε 7 (7ρ.), Παππάς 6, Βουγιούκας 2, Παπαντωνίου 10 (3/4τρ.).
ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σπάχια):  Καλοϊάρο 1, Πάργκο 16 (1τρ., 4ρ., 6ασ., 2κλ.), Κέιν 13 (8ρ.), Αβντίγια 7, Τάιους 8 (8ρ.), Ο' Μπράιαντ 26 (4/10δίπ., 4/6τρ., 6/7βολ.), Ρέι 10 (1τρ., 5ασ.), Σαχάρ, Μοραΐντι, Χαγιούν.