ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 73-58: ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΗ ΣΤΟΝ ΠΑΥΛΟ

Σ' έναν τελικό που πέρασε σε δεύτερη μοίρα λόγω της απώλειας του Παύλου Γιαννακόπουλου, ο Παναθηναϊκός Superfoods νίκησε τον Ολυμπιακό με 73-58 κι έκανε το 2-1 στη σειρά.

Παναθηναϊκός Superfoods - Ολυμπιακός 73-58: Αφιερωμένη στον Παύλο

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ χρειάζεται πλέον μία ακόμα νίκη για να κατακτήσει το 37ο πρωτάθλημα της ιστορίας της.

Το παιχνίδι διεξήχθη μέσα σε έντονη συγκινισιακή φόρτιση, καθώς η είδηση του θανάτου του μεγαλύτερου παράγοντα στην ιστορία του Παναθηναϊκού, του Παύλου Γιαννακόπουλου, βύθισε στο πένθος τόσο τους «πράσινους» όσο και τον ελληνικό αθλητισμό συνολικά.

Οι «πράσινοι» πάντως έκαναν το καθήκον τους στο παρκέ και η νίκη αυτή είναι αφιερωμένη ως ελάχιστος φόρος τιμής στη μνήμη του Παύλου Γιαννακόπουλου.

Πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού ήταν ο Κέι Σι Ρίβερς με 15 πόντους, ενώ 14 πρόσθεσε ο Μάικ Τζέιμς και 13 ο Νικ Καλάθης, με τον Κρις Σίνγκλετον να πλησιάζει το νταμπλ νταμπλ... Σημαντική η συνεισφορά του Ζακ Όγκαστ έστω κι αν δεν σκόραρε.

Για τους ηττημένους ο Πρίντεζης προσπάθησε με δώδεκα πόντους.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ καλύτερος και στα σαράντα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ οι δύο ομάδες θα παίξουν ξανά την προσεχή Πέμπτη (14/6, 19.00) στο ΣΕΦ, στον τέταρτο τελικό.

Η εξέλιξη του αγώνα

Φανερή ήταν η διάθεση του Παναθηναϊκού να μπει δυνατά στον τρίτο τελικό. Οι «πράσινοι» είχαν γρήγορη κίνηση στην επίθεση, καλή δημιουργία και ευστοχία από μακριά. Κάπως έτσι βρέθηκαν στο 8’ να προηγούνται 18-9, τη στιγμή που αμυντικά είχαν εξουδετερώσει τον Ολυμπιακό. Παρ’ όλα αυτά χάρη σε δύο τρίποντα των φιλοξενούμενων, το ένα τυχερό με ταμπλό από τον Σπανούλη, το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 19-15.

Η δεύτερη περίοδος όμως ανήκε εξ ολοκλήρου στους γηπεδούχους. Παρά τις αλλαγές που έκανε ο Τσάβι Πασκουάλ, αυτή τη φορά ο πάγκος ανταποκρίθηκε και παρά το γεγονός ότι οι Πειραιώτες προσπάθησαν να πλησιάσουν και να μπουν στο... κόλπο, το «τριφύλλι» διατήρησε μία καλή διαφορά, συνεχίζοντας να βρίσκει λύσεις από την περιφέρεια, ενώ όμως είχε προηγηθεί σωστή κυκλοφορία της μπάλας. Το buzzer beater τρίποντο του Καλάθη στην εκπνοή του διαμόρφωσε το 38-28 που ήταν το σκορ της ανάπαυλας. Και η διαφορά ήταν μόνο τόση, εξαιτίας της αστοχίας του Παναθηναϊκού στις βολές, καθώς μέχρι εκείνο το σημείο σούταρε μόλις 4/11.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» δεν ήταν το ίδιο εύστοχοι στην επίθεση και ο χρόνος κυλούσε διατηρώντας μία διαφορά στα όρια της διψήφιας, αλλά δεν αυξήθηκε εξαιτίας αυτής της αστοχίας που υπήρχε πίσω από τη γραμμή του τριπόντου. Στο 26’, η αναμέτρηση διακόπηκε λόγω τηλεοπτικού τάιμ άουτ με το σκορ 44-37. Από εκείνο το σημείο κι έπειτα ο Παναθηναϊκός ήταν ο κυρίαρχος στο παρκέ του ΟΑΚΑ και στο 30’ ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου έγραφε 54-42, με το «τριφύλλι» να έχει σαφές προβάδισμα για τη νίκη.

Ένα τρομερό τρίποντο του Τζέιμς, δύο λεπτά το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά στους 15 πόντους (59-44) και ο Γιάννης Σφαιρόπουλος κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Ζακ Όγκαστ ήταν εξαιρετικός σε αυτό το κομμάτι του αγώνα προσφέροντας σε άμυνα κι επίθεση και ένα λεπτό μετά ο Σφαιρόπουλος πήρε ξανά τάιμ άουτ προσπαθώντας να μαζέψει τα... ασυμμάζευτα για τους φιλοξενούμενους. Η διαφορά ξέφυγε και πλησίασε τους είκοσι πόντους (63-44), αλλά οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν απίστευτα πολύ χωρίς λόγο και ο Ολυμπιακός έκανε ένα επιμέρους σκορ 11-1 και μείωσε σε 64-55 στο 37’, με τον Πασκουάλ να παίρνει τάιμ άουτ. Τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει όμως και μ’ ένα επιμέρους 9-3, ο αγώνας έληξε με 73-58, με τον σαφώς ανώτερο Παναθηναϊκό να κάνει το 2-1 στη σειρά και να χρειάζεται μία ακόμα νίκη για την κατάκτηση του τίτλου.

Δεκάλεπτα: 19-15, 38-28, 54-42, 73-58

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 9 (1), Ρίβετς 15 (2), Γκιστ 5, Λοτζέσκι 5 (1), Καλάθης 13 (2), Τζέιμς 14 (2), Παππάς, Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους 5 (1), Όγκαστ, Αντετοκούνμπο 7

Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 14 (4), Μιλουτίνοφ 8, Πρίντεζης 12, Παπανικολάου 5 (1), Μάντζαρης, Μακ Λιν 9, Μπράουν 3, Παπαπέτρου, Στρέλνιεκς, Ρόμπερτς 2, Ουίλτζερ 5 (1)