ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS - ΠΑΟΚ 92-79: ΣΤΟ ΡΕΛΑΝΤΙ ΚΑΙ ΜΕ ΘΕΑΜΑ ΤΟ 1-0

Ο Παναθηναϊκός Superfoods κυριάρχησε απόλυτα στον πρώτο ημιτελικό της Basket League με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ κι έκανε πανεύκολα το 1-0 με 92-79.

Παναθηναϊκός Superfoods - ΠΑΟΚ 92-79: Στο ρελαντί και με θέαμα το 1-0

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έπαιξε πολύ καλό μπάσκετ κι απέδειξε για μία ακόμα φορά ότι βρίσκεται στην κατάσταση που πρέπει για το τελευταίο κομμάτι της σεζόν που θα κρίνει και το ποιος θα είναι ο νέος πρωταθλητής. Οι «πράσινοι» συνάντησαν αντίσταση μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο όταν οι φιλοξενούμενοι έχαναν μόνο με πέντε πόντους διαφορά (20-15). Στη συνέχεια πάτησαν το γκάζι και κατάφεραν αν «καθαρίσουν» εύκολα το παιχνίδι κάνοντας το 1-0.

Πλέον οι δύο ομάδες θα ανανεώσουν το ραντεβού τους για το Σάββατο (26/5, 17.30), ξανά στο ΟΑΚΑ. Το «τριφύλλι» θα προσπαθήσει να κάνει το 2-0, με τη σειρά να κρίνεται στις τρεις νίκες.

Ο Νικ Καλάθης με 17 πόντους, δώδεκα ριμπάουντ κι έξι ασίστ ήταν με διαφορά ο κορυφαίος τόσο των νικητών όσο και του αγώνα, ενώ πολύ καλός ήταν τόσο ο Κρις Σίνγκλετον όσο και ο Μάικ Τζέιμς. Για τους ηττημένους στο πρώτο ημίχρονο προσπάθησε πολύ ο Χαραλαμπόπουλος, ενώ ανέβασε την απόδοσή του στο δεύτερο μέρος ο Πέτεγουεϊ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό Superfoods να προσπαθεί να επιβάλλει από νωρίς τον ρυθμό του και να ελέγξει το σκορ. Οι «πράσινοι» πήραν το προβάδισμα και θέλησαν να παίξουν γρήγορο μπάσκετ προσφέροντας σκορ και θέαμα. Παρ’ όλα αυτά οι φιλοξενούμενοι μετά την είσοδο του Βασίλη Χαραλαμπόπουλου κατόρθωσαν να μείνουν κοντά το σκορ. Ο διεθνής φόργουορντ ο οποίος παίζει ως δανεικός στην ομάδα της Θεσσαλονίκης σκόραρε επτά πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, όσους είχε και ο Κρις Σίνγκλετον από την πλευρά των γηπεδούχων. Στο 10’ η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ είχε προβάδισμα πέντε πόντων (20-15).

Στα πρώτα τέσσερα λεπτά της δεύτερης περιόδου, ο Παναθηναϊκός ήταν εντυπωσιακός και με επιμέρους σκορ 15-2 κατάφερε να ξεφύγει 35-17, αναγκάζοντας τον Ηλία Παπαθεοδώρου να πάρει τάιμ άουτ για να διακόψει τη ροή της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους σκορ 6-2 μείωσαν σε 37-23 στο 17’ κι αυτή τη φορά ήταν ο Καταλανός ο οποίος κάλεσε εκνευρισμένος τάιμ άουτ, προκειμένου να δώσει τις απαραίτητες οδηγίες στους παίκτες του. Για μία ακόμα φορά οι οδηγίες του έπιασαν τόπο και στην ανάπαυλα οι πρωταθλητές Ελλάδας είχαν προβάδισμα είκοσι πόντων (51-31).

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε τον Παναθηναϊκό στο παρκέ με την ίδια πεντάδα και με διάθεση να συνεχίσει με αμείωτη ένταση την προσπάθειά του για το 1-0 αν και είχε κάνει ήδη το σημαντικό βήμα από το πρώτο μέρος όταν και είχε ξεφύγει με είκοσι πόντους διαφορά. Το «τριφύλλι» δεν μείωσε την ένταση στην άμυνα, αλλά και στην επίθεση και διατήρησε την απόστασή του από τους αντιπάλους, πάνω από είκοσι πόντους. Ένα φοβερό εκτός ισορροπίας buzzer beater του Σίνγκλετον διαμόρφωσε το 72-50 που ήταν το σκορ στο 30’.

Η τελευταία περίοδος είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα. Τα πάντα είχαν κριθεί, με τους φιλοξενούμενους πάντως να προσπαθούν να μαζέψουν κάπως την έκταση της ήττας, τη στιγμή που ο Τσάβι Πασκουάλ έκανε ροτέισον και ήθελα να δει πράγματα κι από τους παίκτες του πάγκου. Η κόρνα της λήξης βρήκε τον Παναθηναϊκό νικητή πολύ εύκολα με 92-79, κάνοντας με αυτόν τον τρόπο το 1-0 στην προημιτελική σειρά των πλέι οφ της Basket League.

Δεκάλεπτα: 20-15, 51-31, 72-50, 92-79

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 13 (2), Παππάς 5, Γκιστ 6, Λοτζέσκι 3 (1), Καλάθης 17 (2), Ρίβερς 5 (1), Τζέιμς 17 (3), Βουγιούκας 5, Λεκαβίτσιους 10, Αντετοκούνμπο 4, Μήτογλου 7 (1)

ΠΑΟΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Χρυστικόπουλος 8 (1), Κατσίβελης 16, Τζάκσον 4, Γκος 7 (1), Τζόουνς 2, Πέτεγουεϊ 15 (2), Κρουμπάλι 7, Κόνιαρης 3 (1), Μαργαρίτης 2, Ζάρας 6 (2), Χαραλαμπόπουλος 9