ΟΙ ΦΕΤΙΝΕΣ... CLUTCH ΒΡΑΔΙΕΣ ΤΟΥ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΥ SUPERFOODS ΣΤΗ EUROLEAGUE (VIDS&PHOTOS)

Ο Παναθηναϊκός Superfoods έδειξε για ακόμη μια φορά χαρακτήρα στα τελευταία κρίσιμα λεπτά κι έφυγε με τη νίκη από το Μιλάνο

Οι φετινές... clutch βραδιές του Παναθηναϊκού Superfoods στη Euroleague (vids&photos)

Ανεξάρτητα από τη γενικότερη εικόνα που δείχνει στα ματς όταν τα πράγματα «ζορίζουν» οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ γίνονται... ζόρικοι και συνήθως ανταποκρίνονται! Αυτό συνέβη αρκετές φορές τη φετινή σεζόν πετυχαίνοντας σημαντικές νίκες.

4η αγωνιστική: Παναθηναϊκός Superfoods-Φενέρμπαχτσε 70-68

Οι «πράσινοι» έχουν την τελευταία επίθεση με τη Φενερ να είναι μπροστά με 68-67. Ο Νίκος Παππάς παίρνει την ευθύνη και με τρομερό τρίποντο μπροστά στον Κώστα Σλούκα δίνει τη νίκη στην ομάδα του.

8η αγωνιστική: Αναντολού Εφές-Παναθηναϊκός Superfoods 81-82

Με το σκορ 79-79, ο Νικ Καλάθης σημειώνει στη λήξη της επίθεσης ένα καθοριστικό τρίποντο και κάνει το 79-82, 48.1'' πριν το φινάλε. Στην τελευταία επίθεση ο Τζέιμς Γκιστ παίζει υποδειγματική άμυνα και κόβει τον Έρικ ΜακΚόλουμ.

9η αγωνιστική: Παναθηναϊκός Superfoods-Ρεάλ Μαδρίτης 82-80

Ο Νίκος Παππάς με τρίποντο κάνει το 80-78, 22.8'' πριν το φινάλε, ενώ λίγο αργότερα ο Τζέιμς Γκιστ αποδεικνύεται ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών και διαμορφώνει το αποτέλεσμα καθώς στα τελευταία 15.5'' οι παίκτες του Πασκουάλ έβγαλαν την άμυνα και πήραν τη νίκη.

20η αγωνιστική: Παναθηναϊκός Superfoods-Ζαλγκίρις 94-93 (83-83κ.α.)

Με δύσκολο λέι απ στα 16.5'' πριν το τέλος ο Κέι Σι Ρίβερς στέλνει το ματς στην παράταση καθώς οι «πράσινοι» βγάζουν άλλη μια κρίσιμη άμυνα, σταματώντας τον Πάνγκος. Στην παράταση μίλησε ο Νικ Καλάθης, ο οποίος στα 4.7'' που απέμεναν διέσχισε όλο το παρκέ και σκόραρε για να δώσει τη νίκη στο «τριφύλλι».

28η αγωνιστική: Μακάμπι Τελ Αβίβ-Παναθηναϊκός Superfoods 75-76

Ο Ρολ με τρίποντο πήγε να «σκοτώσει» την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ αλλά τον τελευταίο λόγο τον είπε ο Μάικ Τζέιμς. Ο Αμερικανός γκαρντ με καλάθι 5.8'' πριν το φινάλε έδωσε τη νίκη στον Παναθηναϊκό, ο οποίος έπαιξε ξανά καλή άμυνα στα δευτερόλεπτα που απέμεναν.

30η αγωνιστική: Αρμάνι Μιλάνο-Παναθηναϊκός Superfoods 95-96 (85-85 κ.α.)

Όπως στο Τελ Αβίβ ο Μάικ Τζέιμς ήταν αυτός που «μίλησε» τελευταίος... Ότι δεν κατάφερε ο Ντένμον στο λήξη της κανονικής διάρκειας το έπραξε ο συμπατριώτης του 1.4'' πριν τη λήξη του έξτρα πεντάλεπτου, με τον Παναθηναϊκός Superfoods να κερδίζει το ματς και την τραγική διαιτησία.