ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ: ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΣΕ ΦΑΟΥΛ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΣΕ ΜΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟ Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS

Ο Παναθηναϊκός Superfoods πέρασε από την έδρα της Μάλαγα με 90-79, παρά την απαράδεκτη διαιτησία που προσπάθησε να του στερήσει τη νίκη.

Απίστευτο: Δεν κέρδισε φάουλ για δεύτερη φορά σε μία περίοδο ο Παναθηναϊκός Superfoods

Είναι χαρακτηριστικό ότι η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ η οποία «πετούσε φωτιές» στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν κέρδισε ούτε ένα φάουλ από τους αντιπάλους της. Οι Ανδαλουσιανοί κυνηγούσαν στο σκορ τους «πράσινους» και οι τρεις διαιτητές δεν χρέωσαν ούτε ένα φάουλ στους γηπεδούχους.

Το γεγονός αυτό προκάλεσε φυσικά εντύπωση όπως και η συνολική συμπεριφορά αλλά και οι αποφάσεις του Λουίτζι Λαμόνικα και της παρέας του.

Ωστόσο με τον Κέι Σι Ρίβερς να είναι σε... ημιάγρια κατάσταση τίποτα δεν μπορούσε να σταματήσει τους πρωταθλητές Ελλάδας που έφτασαν στην τέταρτη φετινή νίκη τους μακριά από το ΟΑΚΑ, σε παιχνίδι της Ευρωλίγκας.

Αυτό πάντως δεν ήταν η πρώτη φορά που συνέβη φέτος. Στον αγώνα με την Αναντολού Εφές στο ΟΑΚΑ, στις 4/1/2018, οι διαιτητές επίσης δεν είχαν δώσει ούτε ένα φάουλ υπέρ του Παναθηναϊκού στο τρίτο -τότε- δεκάλεπτο.

Αν μη τι άλλο πρόκειται για πρωτόγνωρες καταστάσεις που δεν τιμούν σε καμία περίπτωση τους διαιτητές. Εκείνο το παιχνίδι το είχαν διευθύνει οι Λοτερμόσερ (Γερμανία), Ρίζικ (Ουκρανία) και Γιόβτσιτς (Σερβία).