ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS 92-75: ΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΑΜΥΝΑ ΔΕΝ ΠΑΣ ΠΟΥΘΕΝΑ

Ο Παναθηναϊκός Superfoods είχε απαράδεκτη εικόνα στην άμυνά του κι έχασε από τη Ρεάλ στη Μαδρίτη με 92-75.

Ρεάλ Μαδρίτης – Παναθηναϊκός Superfoods 92-75: Με τέτοια άμυνα δεν πας πουθενά

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ μέχρι το ημίχρονο αντιστάθηκε στους αντιπάλους της, αλλά στη συνέχεια κατέρρευσε για μία ακόμα φορά κι έχασε με μεγάλη διαφορά. Πλέον οι «πράσινοι» βρίσκονται στην έκτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 14-11, καθώς υπερτερούν της Χίμκι η οποία έχει το ίδιο ρεκόρ.

Ο Μάικ Τζέιμς είχε 23 πόντους και ήταν ο μοναδικός που διασώθηκε από το «ναυάγιο», αλλά παράλληλα βρήκε στόχο μόλις σε ένα από τα εννιά τρίποντα που επιχείρησε. «Δήμιος» του «τριφυλλιού» ο Φαμπιέν Κοζέρ ο οποίος έκανε το παιχνίδι της ζωής του και σταμάτησε στους 26 πόντους διαλύοντας κάθε αμυντικό σύστημα των πρωταθλητών Ελλάδας.

Η εξέλιξη του αγώνα

Πολύ κακό ήταν το ξεκίνημα του αγώνα για τον Παναθηναϊκό Superfoods. Στα πρώτα τέσσερα λεπτά οι γηπεδούχοι σκόραραν όποτε ήθελαν και οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ ήταν εξαιρετικά άστοχοι και με κακές επιλογές, με αποτέλεσμα η «Βασίλισσα» να προηγηθεί 8-0 και ο Καταλανός προπονητής κάλεσε εσπευσμένα τάιμ άουτ. Η αντίδραση ήταν εξαιρετική από τους πρωταθλητές Ελλάδας οι οποίοι με μπροστάρηδες τους Ρίβερς και Καλάθη έκαναν ένα σερί 16-2 και προσπέρασαν 16-10 με αποτέλεσμα να σταματήσει τη ροή της αναμέτρησης στο 8’ ο Πάμπλο Λάσο. Ο Μάρκους Ντένμον στο 9’ έκανε τη φάση της βραδιάς με κάρφωμα στο πρόσωπο του Αγιόν για το 15-20, αλλά το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 19-20.

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν καλά στη δεύτερη περίοδο, αλλά σ’ εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Φαμπιέν Κοζέρ ο οποίος με προσωπικούς πόντους έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους με 27-25 και μία βολή του Ραντλ διαμόρφωσε το 28-25 στο 14’. Οι Ισπανοί φάνηκαν να έχουν βρει ρυθμό σε συνδυασμό με τα διαιτητικά «δωράκια» που έπαιρναν. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο 15’ άνοιξε το κεφάλι του Νικ Καλάθη και πήγε στα αποδυτήρια, με τους τρεις ρέφερι να μην δίνουν πάντως την παράβαση κι απλώς να σταματούν το παιχνίδι. Ο Τζέιμς σημείωσε έξι πόντους και δεν επέτρεψε στη Ρεάλ να ξεφύγει. Τελικά οι δύο αντίπαλοι πήγαν στο ημίχρονο με 38-37.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ξανά στραβά για τον Παναθηναϊκό. Οι γηπεδούχοι βρήκαν εύκολα καλάθια και ξέφυγαν με 46-39 στο 23’ και ο Πασκουάλ κάλεσε ξανά τάιμ άουτ για να συνεφέρει τους παίκτες του. Ο Καμπάτσο θυμήθηκε να κάνει το παιχνίδι της ζωής του και με τρίποντο έστειλε τη διαφορά στους έντεκα (53-42). Τα πράγματα δεν πήγαιναν καθόλου καλά και ο Κοζέρ φτάνοντας τους 15 πόντους διαμόρφωσε το 55-42 στο 26’. Ο Τζέιμς τέσσερις σερί πόντους μείωσε σε 56-46 στο 27’ και ήταν η σειρά του Λάσο να πάρει τάιμ άουτ. Οι διαιτητές έδωσαν χωρίς λόγο την μπάλα στη Ρεάλ που σκόραρε με τον Αγιόν για το 64-55 κι αυτό ήταν το σκορ που έγραφε ο φωτεινός πίνακας στο 30’.

Στην τελευταία περίοδο ο Μάικ Τζέιμς το πήρε προσωπικά και σημείωσε διαδοχικούς πόντους, αλλά η άμυνα του Παναθηναϊκού ήταν απαράδεκτη. Κάπως έτσι η διαφορά ήταν σταθερά στους δέκα πόντους και τίποτα δεν άλλαζε, αφού όταν οι «πράσινοι» σκόραραν δέχονταν αμέσως απάντηση από τους αντιπάλους τους κυρίως από κοντινή απόσταση, ενώ δεν ήταν λίγες οι περιπτώσεις που οι διαιτητές χάρισαν βολές στους γηπεδούχους. Στο 36’ ο Ταβάερς με δύο βολές έγραψε το 81-69. Το τρίποντο του Τζέιμς με το σκορ 81-71 μπήκε και βγήκε και η διαφορά έφτασε τους 15 πόντους (86-71), καθώς ο Κοζέρ είχε φτάσει τους 26 πόντους κάνοντας άνω-κάτω την άμυνα της ελληνικής ομάδας. Τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει και η κόρνα της λήξης βρήκε νικήτρια τη «Βασίλισσα» με 92-75.

Δεκάλεπτα: 19-20, 38-37, 64-55, 92-75

Ρεάλ Μαδρίτης (Πάμπλο Λάσο): Κοζέρ 26 (2), Ραντλ 3, Ράντολφ 4, Φερνάντεθ 7 (1), Ρέγες 7, Καμπάτσο 15 (2), Αγιόν 8, Κάρολ 2, Ταβάρες 14, Τόμπκινς, Τέιλορ 6

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 5 (1), Ρίβερς 12 (4), Τζέιμς 23 (1), Ντένμον 11 (1), Γκιστ 6, Λεκαβίτσιους, Γκάμπριελ 3 (1), Λοτζέσκι, Καλάθης 10 (1), Αντετοκούνμπο