ΕΡΥΘΡΟΛΕΥΚΕΣ ΣΦΥΡΙΧΤΡΕΣ…

Διαβάστε την έρευνα της «ΠΡΑΣΙΝΗΣ» για την αντιμετώπιση που έχει ο Ολυμπιακός από τη διαιτησία σε σύγκριση με τον Παναθηναϊκό, τόσο στο σύνολο των αγώνων όσο και στα κρίσιμα σημεία τους (στην τέταρτη περίοδο και στην παράταση)

Ερυθρόλευκες σφυρίχτρες…

Για ακόμα μία φορά, γίναμε μάρτυρες της μεροληπτικής διαιτησίας των ολυμπιακών σταθμών και των αντι-Παναθηναϊκών μέτρων, με την τριάδα του ντέρμπι να επηρεάζει την εξέλιξη του αγώνα και εν συνεχεία να καθορίζει το αποτέλεσμα με τις αποφάσεις της στα κρίσιμα σημεία. Όσο το παιχνίδι έφτασε στο τέλος της κανονικής του διάρκειας και ο Παναθηναϊκός πλησίαζε στην ανατροπή και στη νίκη, τόσο ο διαιτητικός «δάκτυλος» έδειχνε προς την ερυθρόλευκη πλευρά, κρατώντας τον Ολυμπιακό μέσα στο ματς, το οποίο και οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί, όπου οι αποφάσεις και τα σφυρίγματα έγιναν ακόμα πιο εξόφθαλμα και η επίδρασή τους στην έκβαση του αγώνα ακόμα πιο έντονη και ξεκάθαρη. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο έξτρα πεντάλεπτο οι βολές των δύο ομάδων ήταν 4-13, με τον Ολυμπιακό να εκτελεί 9 βολές παραπάνω! Μάλιστα, όσον αφορά στο διάστημα της τέταρτης περιόδου και της παράτασης συνολικά μπορεί να καταλάβει κανείς πώς οι βολές έκριναν το αποτέλεσμα αφού οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 3/9 δίποντα, 1/6 τρίποντα, και 16/22 βολές, με τους 16 από τους 25 πόντους τους να είναι βολές!

«Κοκκινίζουν» στην τέταρτη περίοδο

Αυτό που είδαμε να προχθές ωστόσο στο ΟΑΚΑ ήταν απλά ένα δείγμα της διαιτητικής εύνοιας που έχει στη Euroleague ο Ολυμπιακός, η οποία γίνεται όλο και πιο αισθητή όσο το παιχνίδι οδεύει προς το τέλος του, με αποκορύφωμα την τέταρτη περίοδο. Η «Π» έκανε έρευνα και σας μεταφέρει με αριθμούς την πραγματικότητα.

Ο Ολυμπιακός έχει πάρει μέχρι στιγμής 149 φάουλ υπέρ του στην τέταρτη περίοδο των 24 αγώνων που έχει δώσει φέτος, όντας δεύτερος στη λίστα των ομάδων με τα περισσότερα κερδισμένα φάουλ (στο τελευταίο δεκάλεπτο)! Τι συμβαίνει με τον Παναθηναϊκό στην ίδια περίοδο; Έχει μόλις 129 φάουλ υπέρ του και είναι στη 13η θέση της ίδιας λίστας. Όσο για τις βολές, οι «ερυθρόλευκοι» έχουν 174 κερδισμένες βολές στα τελευταία δεκάλεπτα (δεύτερος στις περισσότερες εκτελεσμένες αυτής της περιόδου), με το 26,7% των πόντων τους σε αυτή την περίοδο να προέρχονται από βολές και να είναι πρώτοι σε αυτή τη λίστα, μαζί με την Αρμάνι Μιλάνο. Αντίθετα, ο Παναθηναϊκός Superfods έχει μόλις 122 εκτελεσμένες βολές στην τέταρτη περίοδο και είναι 12ος, ενώ μόλις το 19,6% των πόντων του προέρχεται από βολές (εξ ου και η 12η θέση στη λίστα).

Τι συμβαίνει στην παράταση;

Είναι απορίας άξιο πάντως, πώς ο Ολυμπιακός εκτέλεσε προχθές το βράδυ 13 βολές (ευστόχησε στις 9), όταν στις άλλες δύο παρατάσεις που έχει παίξει φέτος έχει εκτελέσει… μία! Οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν εκτελέσει καμία βολή στο ματς με τη Φενέρμπαχτσε στην Τουρκία που επίσης είχε κριθεί στο έξτρα πεντάλεπτο, ενώ σε εκείνο με τη Ρεάλ Μαδρίτης στο ΣΕΦ είχε εκτελέσει μόλις μία (του Στρέλνιεκς).

Χαοτική διαφορά

Ακόμη περισσότερο ενδιαφέρον βέβαια έχει να εξετάσουμε πόσο μεγάλη διαφορά υπάρχει στο σύνολο των αντίστοιχων σφυριγμάτων. Ο Ολυμπιακών, λοιπόν, αυτή τη στιγμή είναι η δεύτερη ομάδα με τα περισσότερα υπέρ της σφυρίγματα. Έχει πάρει 535 φάουλ και είναι δεύτερος στη λίστα, πίσω από τη Ρεάλ που έχει ένα περισσότερο, ενώ βρίσκεται μπροστά από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας που έχει τρία λιγότερα. Όσο για τα φάουλ σε βάρος του; Του έχουν καταλογιστεί μέχρι στιγμής 512 και είναι 9ος στη λίστα.

Ας δούμε τι γίνεται στην περίπτωση του Παναθηναϊκού. Έχει 506 φάουλ υπέρ του και είναι 6ος στη λίστα, ενώ σε βάρος του έχουν σφυριχτεί 552 φάουλ και είναι 3ος στη λίστα των ομάδων με τα περισσότερα φάουλ κατά!

Δηλαδή, ο Παναθηναϊκός έχει 29 κερδισμένα φάουλ λιγότερα από τους «ερυθρολεύκους» (με μόλις ένα πεντάλεπτο λιγότερο από τον Ολυμπιακό που έχει δώσει τρεις παρατάσεις έναντι των δύο του «τριφυλλιού») και 40 φάουλ σε βάρος του περισσότερα από τους «ερυθρόλευκους».