ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΕΥΡΩΛΙΓΚΑΣ (;)

Οι άνθρωποι του Παναθηναϊκού Superfoods εξέφραζαν τα απόλυτα δικαιολογημένα παράπονά τους για τη διαιτησία του αγώνα με τον Ολυμπιακό.

Αυτή είναι η διαιτησία επιπέδου Ευρωλίγκας (;)

Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Ολυμπιακός στο τελευταίο δεκάλεπτο σκόραρε μόνο ένα καλάθι με τον Μπράουν 7'35'' πριν το τέλος και όλοι οι υπόλοιποι πόντοι ήταν από τη γραμμή των βολών. Παράλληλα και στην παράταση συνεχίστηκε το ίδιο... βιολί με τις βολές να είναι 13-4 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Κι όλα αυτά την ώρα που ο Τζέιμς Γκιστ αποβλήθηκε με πέντε φάουλ στο 41', ενώ ήταν εμφανής η πρόθεση των διαιτητών να δώσουν σφυρίγματα υπέρ των «ερυθρόλευκων», με αποκορύφωμα 2'15'' πριν το φινάλε της παράτασης όταν ο Κώστας Παπανικολάου αστόχησε σε βολή και κλώτσησε την μπάλα. Στο εκτός έδρας παιχνίδι του Ολυμπιακού με τη Ρεάλ Μαδρίτης ο Ρέγες είχε κάνει κάτι αντίστοιχο και είχε τιμωρηθεί με τεχνική ποινή, αλλά τώρα οι ρέφερι έκλεισαν τα μάτια...

Γι' αυτούς τους λόγους οι «πράσινοι» είχαν δικαιολογημένα παράπονα για το διαιτητικό τρίο των Ντάνι Ιερεθουέλο, Νταμίρ Γιαβόρ και Φερνάντο Ρότσα.

Παράλληλα, η απέναντι πλευρά μέσω δηλώσεων του Γιάννη Σφαιρόπουλου στη συνέντευξη Τύπου υποστήριζαν ότι: «Η διαιτησία ήταν αντάξια των δύο μεγάλων ομάδων που έπαιζαν και οι διαιτητές σφύριζαν ό,τι έβλεπαν».

Τελικά ήταν όντως αντάξια η διαιτησία ενός τόσο μεγάλου ντέρμπι; Ο κόσμος αλλά και ο Παναθηναϊκός έχουν βγάλει τα συμπεράσματά τους.