Η VEF ΣΟΚΑΡΕ ΤΗ ΧΙΜΚΙ!

Η επόμενη αντίπαλος του Παναθηναϊκού Superfoods κατέρρευσε στην τέταρτη περίοδο και γνώρισε την εντός έδρας ήττα.

Η VEF σόκαρε τη Χίμκι!

Η VEF Ρίγα «έτρεξε» επιμέρους 32-15 στην τελευταία περίοδο και νίκησε 77-73 την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, η οποία θα υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό Superfoods με την επανέναρξη της Euroleague (23/02).

Η Χίμκι είχε τον έλεγχο στα τρία πρώτα δεκάλεπτα και είχε για μεγάλο διάστημα διψήφια διαφορά, ωστόσο στο φινάλε δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα, με αποτέλεσμα να πέσει στο 7-7.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στο 4-10 και ξεκόλλησε από τις δύο τελευταίες θέσεις, έχοντας κορυφαίους τους Κεν Μπράουν (22 με 8/10 σουτ) και Κρίσταπς Γιανισένοκς (21π.). Ο Τάιλερ Χάνεϊκατ ήταν πρώτος σκόρερ (15π.) για τη Χίμκι, που είδε τον Αλεξέι Σβεντ να είναι ιδιαίτερα άστοχος (12π. με 5/17 σουτ).