ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS 63-58: «ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ» ΣΤΟ ΦΑΛΗΡΟ

Ο Παναθηναϊκός Superfoods είχε στα χέρια του τη νίκη στον πρώτο τελικό στην έδρα του Ολυμπιακού, αλλά τα τραγικά λάθη και η αστοχία τον πρόδωσαν χάνοντας με 63-58.

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός Superfoods 63-58: «Αυτοκτονία» στο Φάληρο

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έφερε το παχνίδι στα μέτρα της και μέχρι τρία λεπτά πριν το τέλος είχε το προβάδισμα κι έμοιαζε έτοιμη για το μπρέικ. Τελικά όμως οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη του «τριφυλλιού» και πήραν μία ανέλπιστη νίκη.

Είναι χαρακτηριστικό ότι στην τελευταία περίοδο οι «πράσινοι» σημείωσαν όλους κι όλους οκτώ πόντους, ενώ έμειναν χωρίς σκορ για 2'40'' στο τέλος του αγώνα.

Ο Κέι Σι Ρίβερς με 16 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού, ενώ ο Μπουρούσης σημείωσε 13 πόντους και μάζεψε έντεκα ριμπάουντ, αλλά έχασε και πολλές μονομαχίες από τον Μιλουτίνοφ ο οποίος με δώδεκα πόντους έκανε ζημιά στους «πράσινους».

Τραγικό ποσοστό στις βολές για τον Παναθηναϊκό με 7/14. Ο δεύτερος τελικός είναι προγραμματισμένος για την Πέμπτη (1/6, 21.00) στο ΟΑΚΑ.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε νωθρά τον αγώνα με αποτέλεσμα από νωρίς ο Ολυμπιακός να πάρει το προβάδισμα. Οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν στόχο σε τρία τρίποντα με τους Πρίντεζη και Παπαπέτρου και ξέφυγαν νωρίς-νωρίς στο σκορ. Από την άλλη οι «πράσινοι» ήταν άστοχοι έξω από τη γραμμή των 6,75μ. αλλά και στις βολές και κάπως έτσι βρέθηκαν να κυνηγούν σχεδόν από την αρχή. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους να έχουν προβάδισμα εννιά πόντων (19-10).

Παρόμοια ήταν η εικόνα και στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου. Η διαφορά έφτασε μέχρι τους έντεκα πόντους υπέρ του Ολυμπιακού (24-13, 12’), αλλά σ’ εκείνο το σημείο η κατάσταση άλλαξε άρδην. Ο Κέι Σι Ρίβερς μπήκε στο πνεύμα του αγώνα και με διαδοχικούς πόντους κατάφερε να βάλει τον Παναθηναϊκό στο ματς. Ένα σερί 10-0 έφερε το παιχνίδι στον πόντο (24-23), ενώ λίγο αργότερα οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι με 27-26, έπειτα από τρίποντο του Φώτση. Οι δύο αντίπαλοι «κονταροχτυπήθηκαν» μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο έκλεισε με 35-33 χάρη σε τέσσερις βολές των Μιλουτίνοφ, Γιανγκ κι ένα δίποντο του Φώτση.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός εμφάνισε τα ίδια συμπτώματα μ’ εκείνα που είχε και στο πρώτο. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να χάνει 45-38 στο 26’, καθώς δυσκολευόταν πολύ στον τομέα του σκοραρίσματος, ενώ παρέμενε άστοχος στις βολές (5/12 μέχρι εκείνο το σημείο). Η ώρα του Ρίβερς είχε έρθει ξανά και ο Αμερικανός με δύο σερί τρίποντα κι ένα καλάθι του Σίνγκλετον οδήγησε την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ μπροστά στο σκορ (46-45) αναγκάζοντας τον Σφαιρόπουλο να πάρει τάιμ άουτ. Ένα καλάθι του Σίνγκλετον διαμόρφωσε το 51-48 υπέρ των φιλοξενούμενων που ήταν και το σκορ στο 30’.

Από την πρώτη επίθεση της τελευταίας περιόδου φάνηκε ότι ο πρώτος τελικός θα κρινόταν στις λεπτομέρειες. Οι δύο ομάδες δυσκολεύονταν πάρα πολύ να βρουν σκορ, με τους κυπελλούχους Ελλάδας πάντως να κατορθώνουν να διατηρούν ένα μικρό προβάδισμα στο 37’, καθώς ο Τζέιμς μακρινό λέι απ διαμόρφωσε το 56-53 αναγκάζοντας τον Σφαιρόπουλο να πάρει τάιμ άουτ. Αυτό είχε αποτέλεσμα καθώς ο Ολυμπιακός προσπέρασε 61-58 μ’ ένα λεπτό για το φινάλε, καθώς ο Μιλουτίνοφ σημείωσε τέσσερις διαδοχικούς πόντους, την ώρα που οι «πράσινοι» δεν έδωσαν την μπάλα στον Ρίβερς, αλλά αστόχησαν οι Τζέιμς και Καλάθης. Οι φιλοξενούμενοι είχαν καταρρεύσει επιθετικά και τα διαδοχικά άστοχα σουτ δεν θα μπορούσαν να αλλάξουν την κατάσταση και μοιραία διαμορφώθηκε το 63-58.

Δεκάλεπτα: 19-10, 35-33, 48-50, 63-58

Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 5 (1), Μιλουτίνοφ 12, Πρίντεζης 12 (2), Μάντζαρης 2, Σπανούλης 11, Γκριν 3 (1), Μπιρτς 5, Γιανγκ 4, Ουότερς 2, Αγραβάνης, Παπανικολάου 7 (1)

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Φελντέιν, Χαραλαμπόπουλος, Μπουρούσης 13, Σίνγκλετον 9, Καλάθης 5, Ρίβερς 16 (3), Τζέιμς 6, Φώτσης 5 (1), Παππάς, Γκιστ 2, Γκάμπριελ 2