ΑΕΚ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS 71-70: ΙΣΟΦΑΡΙΣΤΗΚΕ ΚΑΙ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ

Ο Παναθηναϊκός Superfoods έχασε 71-70 από την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ και ισοφαρίστηκε σε 1-1 στην ημιτελική σειρά των πλέι οφ, με το τρίτο παιχνίδι να είναι προγραμματισμένο για την Πέμπτη (18/5).

ΑΕΚ - Παναθηναϊκός Superfoods 71-70: Ισοφαρίστηκε και ραντεβού την Πέμπτη

Οι «πράσινοι» είχαν τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, όμως πλήρωσαν την κακή εικόνα που έδειξαν στο δεύτερο ημίχρονο.

Αυτή η ήττα δεν έχει κανένα σημαντικό κόστος για το συγκρότημα του Τσάβι Πασκουάλ, εφόσον κάνει αυτό που πρέπει στη συνέχεια της σειράς.

Ο Κρις Σίνγκλετον με 19 πόντους κι έντεκα ριμπάουντ ήταν εξαιρετικός αλλά δεν είχε βοήθειες. Για την ΑΕΚ ο Μιλόσεβιτς ηγήθηκε στο σκοράρισμα με 14 πόντους.

Η εξέλιξη του αγώνα

Νωθρό ήταν το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στο παιχνίδι με την ΑΕΚ. Οι τυπικά γηπεδούχοι βρήκαν πέντε γρήγορους πόντους και προηγήθηκαν 5-0, αλλά οι «πράσινοι» απάντησαν με τέσσερις πόντους. Το 7-4 υπέρ της Ένωσης έγινε 7-11 με την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ να έχει ξεκάθαρο πλάνο στο παιχνίδι της. Ο Μπουρούσης μ’ έξι πόντους και τέσσερα ριμπάουντ σε αυτό το κομμάτι του αγώνα βοήθησε τα μέγιστα ούτως ώστε το «τριφύλλι» να προηγηθεί με  17-12 και να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με 22-17.

Στα πρώτα τρία λεπτά της δεύτερης περιόδου οι κυπελλούχοι κατάφεραν να επιτρέψουν στους αντιπάλους τους να σκοράρουν όλους κι όλους δύο πόντους. Ο Τζέιμς Γκιστ κυριαρχούσε στις δύο ρακέτες και στο 13’ ο Παναθηναϊκός ήταν μπροστά με 28-19. Και στις δύο πλευρές του παρκέ οι «πράσινοι» ήταν σαφώς καλύτεροι κι έστειλαν την διαφορά μέχρι και τους δώδεκα πόντους (41-29, 18’). Ωστόσο οι τυπικά φιλοξενούμενοι χαλάρωσαν με αποτέλεσμα το πρώτο ημίχρονο να κλείσει με 44-37.

Απογοητευτικά μπήκε στο παρκέ στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός. Η ΑΕΚ «έτρεξε» ένα σερί 7-0 και με επιμέρους 15-3 από το πρώτο ημίχρονο κατόρθωσε στο 24’ να φέρει το ματς στα ίσα με 44-44. Ο Πασκουάλ ήταν έξαλλος και κάλεσε εσπευσμένα τάιμ άουτ. Από εκείνο το σημείο με μπροστάρη τον Σίνγκλετον οι «πράσινοι» κατάφεραν να ξεφύγουν με 55-48 στο 27’ δείχνοντας καλά αντανακλαστικά. Και πάλι όμως το σύνολο του Σωτήρη Μανωλόπουλου κατάφερε να βρει λύσεις και χάρη σε δύο τρίποντα του Μπραντ Νιούλεϊ διαμορφώθηκε το 56-57 που ήταν και το σκορ που έγραφε ο φωτεινός πίνακας του ΟΑΚΑ στο 30’.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός δεν είχε καθαρό μυαλό. Αυτό φάνηκε από τις επιλογές στην επίθεση όπου δεν ήταν σωστές. Η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε την κατάσταση και παίζοντας σκληρά κατάφερε να περάσει μπροστά με 70-64. Σ’ εκείνο το σημείο οι κυπελλούχοι Ελλάδας αντέδρασαν κι έφεραν το ματς στα ίσα με σερί 6-0 (70-70). Ωστόσο μία βολή του Μαυροειδή διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (71-70) καθώς ο Κέι Σι Ρίβερς αστόχησε στο σουτ της νίκης.

Δεκάλεπτα: 17-22, 37-44, 56-57, 71-70

ΑΕΚ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Ούκιτς 8, Λαρεντζάκης 5 (1), Νιούλεϊ 6 (2), Μαυροειδής 12, Μαυροκεφαλίδης 4, Μακ Γκραθ 2, Ελονού 4, Μιλόσεβιτς 14 (1), Ντίξον 4, Σάκοτα 12 (2)

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Φελντέιν 8 (2), Χαραλαμπόπουλος 2, Μπουρούσης 6, Σίνγκλετον 19, Καλάθης 4, Ρίβερς 5 (1), Τζέιμς 2, Παππάς 11 (1), Γκιστ 11, Γκάμπριελ 2