ΑΕΚ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS 87-106: ΖΟΡΙΣΤΗΚΕ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΚΑΡΦΩΣΕ

Ο Παναθηναϊκός Superfoods χρειάστηκε δύο παρατάσεις, αλλά νίκησε ως φιλοξενούμενος την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ με 106-87...

ΑΕΚ - Παναθηναϊκός Superfoods 87-106: Ζορίστηκε αλλά την κάρφωσε

Οι «πράσινοι» έφτασαν τις 21 διαδοχικές νίκες στο ελληνικό πρωτάθλημα και συνεχίζουν να περιμένουν ένα στραβοπάτημα του Ολυμπιακού προκειμένου να μείνουν μόνοι τους στην πρώτη θέση και να έχουν το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ. Στον αντίποδα, η Ένωση παρέμεινε τρίτη.

Για τον Παναθηναϊκό, απολαυστικός ήταν ο Κρις Σίνγκλετον ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 22 πόντους και 16 ριμπάουντ, ενώ ο Κέι Σι Ρίβερς πήρε... φωτιά στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο και σκόραρε κατά βούληση για να βοηθήσει κι αυτός την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα. Σπουδαίος και ο Γιάννης Μπουρούσης ο οποίος σημείωσε 18 πόντους, ενώ ο Νικ Καλάθης είχε καλή απόδοση με 14 πόντους κι οκτώ ριμπάουντ.

Για τους γηπεδούχους προσπάθησε ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 19 πόντους, ενώ καλός ήταν και ο Ρόκο Λένι Ούκιτς με δώδεκα πόντους.

Αξίζει να σημειωθεί ότι λίγο πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα, ο Νικ Καλάθης χτύπησε στο γόνατο, αλλά δεν ήταν κάτι σοβαρό καθώς επέστρεψε στο γήπεδο κατά τη διάρκεια της παράτασης.

Όσον αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, η ΑΕΚ κατάφερε να βάλει δύσκολα στους Κυπελλούχους Ελλάδας. Μάλιστα για τρία δεκάλεπτα η Ένωση είχε το προβάδισμα κι έδειχνε να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα.

Ωστόσο στην τελευταία περίοδο οι τυπικά φιλοξενούμενοι αντεπιτέθηκαν και κατάφεραν να αποκτήσουν πλεονέκτημα για τη νίκη. Ο Φελντέιν και ο Μπουρούσης δεν μπόρεσαν να χαρίσουν τη νίκη στην κανονική διάρκεια και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί αμφότεροι οι αντίπαλοι έδειχναν νευρικοί με αποτέλεσμα να σκοράρουν κατά κύριο λόγο από τη γραμμή των βολών. Στα 6'' πριν το φινάλε πάντως ο Νικ Καλάθης με ψύχραιμο σουτ από κοντά ισοφάρισε σε 84-84, με τον Ούκιτς να αστοχεί και να κρίνεται η νίκη στη δεύτερη παράταση.

Σε αυτό το σημείο οι δυνάμεις της ΑΕΚ τελείωσαν, ενώ ο Παναθηναϊκός ήταν απολαυστικός. Κάπως έτσι μ' επιμέρους σκορ 22-3 σε αυτό το κομμάτι του ματς, οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ επικράτησαν εύκολα με 106-87, με τους Ρίβερς και Σίνγκλετον να κάνουν πάρτι σκοράροντας διαδοχικά τρίποντα.

Πλέον ο Παναθηναϊκός στρέφεται στον εντός έδρας αγώνα της προσεχούς Παρασκευής με αντίπαλο την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο ΟΑΚΑ.

Δεκάλεπτα: 24-23, 42-41, 62-57, 77-77, 84-84 1η παρ., 87-106 2η παρ.

ΑΕΚ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Ούκιτς 12 (2), Λαρεντζάκης 5, Νιούλεϊ 6 (2), Μαυροειδής 12, Μαυροκεφαλίδης 19 (1), Μακ Γκραθ 9 (3), Ελονού 11, Βασιλειάδης , Χαριτόπουλος, Ντίξον 4, Σάκοτα 9

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Ρίβερς 17 (3), Φελντέιν 10 (1), Μπουρούσης 18, Σίνγκλετον 22 (3), Καλάθης 14 (2), Τζέιμς 11, Παππάς 5 (1), Γκιστ 9, Γκάμπριελ