ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS – ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ 74-61: ΑΝΕΤΟΣ ΜΕ ΑΜΥΝΑ... ΓΡΑΝΙΤΗ

Ο Παναθηναϊκός Superfoods έπαιξε όπως έπρεπε απέναντι στην Αρμάνι Μιλάνο και νίκησε άνετα με 74-61, έχοντας εξαιρετική απόδοση στην άμυνα.

Παναθηναϊκός Superfoods – Αρμάνι Μιλάνο 74-61: Άνετος με άμυνα... γρανίτη

Ο Νικ Καλάθης ήταν ο άνθρωπος ο οποίος είχε καθοριστικό ρόλο στο πρώτο μέρος όταν οι γηπεδούχοι ξέφυγαν και τελικά διατήρησαν αυτήν την διαφορά μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης. Μάλιστα μαζί με τον Μάικ Τζέιμς σημείωσαν από 13 πόντους, ενώ από δέκα πρόσθεσαν οι επίσης εξαιρετικοί, Παππάς και Ρίβερς.

Για τους φιλοξενούμενους Αβούντου Αμπάς σταμάτησε στους 15 πόντους, αλλά δεν θα μπορούσε μόνος του να βάλει δύσκολα στο συγκρότημα του Τσάβι Πασκουάλ.

Η εξέλιξη του παιχνιδιού

Νωθρά μπήκε ο Παναθηναϊκός στο παρκέ του ΟΑΚΑ με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να σκοράρουν πέντε γρήγορους πόντους και να προηγηθούν 5-0 και 10-2 στο 5’, με τον Τσάβι Πασκουάλ να παίρνει γρήγορα το πρώτο του τάιμ άουτ. Ως συνήθως οι οδηγίες του Καταλανού προπονητή έπιασαν τόπο και οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα και μείωσαν σε 10-9 στο 6’. Μάλιστα με τρίποντο του Νίκολς προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο 7’ με 12-10. Το επιμέρους σκορ έφτασε στο 16-2 (για το 18-12 στο 8’) με τρίποντο του Καλάθη. Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 21-15, καθώς η ελληνική ομάδα τιμώρησε το λάθος που έκανε ο τεχνικός των φιλοξενούμενων ο οποίος έπαιξε ζώνη και το… μετάνιωσε.

Η δεύτερη περίοδος ήταν το κομμάτι του αγώνα που και οι δύο αντίπαλοι παρουσιάστηκαν εξαιρετικά επιπόλαιοι. Το ένα λάθος διαδεχόταν το άλλο, ενώ την ίδια στιγμή οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες. Οι πρωταθλητές Ιταλίας κατάφεραν αρχικά να πλησιάσουν στους πέντε πόντους (28-23, 13’), αλλά σ’ εκείνο το σημείο η άμυνα των Κυπελλούχων Ελλάδας ανέλαβε δράση. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα μέχρι το τέλος του πρώτου να δεχτεί μόνο δύο πόντους, ενώ σκόραρε δέκα και κάπως έτσι στην ανάπαυλα ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου έγραφε 38-25.

Στο πρώτο δίλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου δεν σκόραρε κανείς, αλλά ο Νικ Καλάθης ήταν εκείνος που ανέβασε την διαφορά στους 15 (40-25), έπειτα από ασίστ του Γκιστ. Η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 18 πόντους (45-27, 23’) μετά από καλάθι και φάουλ του αρχηγού του «τριφυλλιού». Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με γρήγορο 5-0 μείωσαν 45-32 και λίγο αργότερα 48-36 χάρη σε καλάθι του Καλνιέτις, με τον Πασκουάλ να διακόπτει ξανά τη ροή του αγώνα. Ακολούθησε επιμέρους σκορ 9-4 και με buzzer beater του Τζέιμς, ο Παναθηναϊκός έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 57-40.

Ο Αμερικανός ήταν εκείνος που με τρίποντο έστειλε την διαφορά στους είκοσι (60-40), αλλά το σύνολο του Γιάσμιν Ρέπεσα αντέδρασε και μείωσε σε 62-48 στο 32’. Νέο γρήγορο σερί των «πράσινων» διαμόρφωσε το 67-48 και ο Κροάτης τεχνικός πήρε τάιμ άουτ. Ωστόσο τίποτα δεν θα μπορούσε να αλλάξει και η ελληνική ομάδα έφτασε σε μία ακόμα νίκη, παραμένοντας στην πέμπτη θέση όπου συγκατοικεί με την Μπασκόνια. Το τελικό 74-61 μαρτυρά τα πάντα για έναν αγώνα που δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική.

Δεκάλεπτα: 21-15, 38-25, 57-40, 74-61

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 5 (1), Νίκολς 6 (2), Ρίβερς 10 (3), Τζέιμς 13 (2), Παππάς 10 (1), Φελντέιν 4, Γκιστ 6, Γκάμπριελ 5 (1), Μπουρούσης 2, Καλάθης 13 (2)

Αρμάνι Μιλάνο (Γιάσμιν Ρέπεσα): Μακ Λιν 2, Χίκμαν 4, Καλνιέτις 4, Ραντούλιτσα 7, Μάτσβαν 12, Πάσκολο 6, Τσιντσιαρίνι 11 (1), Αμπάς 15 (3)