Ο Παναθηναϊκός Superfoods καλείται να βρει άμεσα λύση στα «μπλακάουτ» που παθαίνει σχεδόν σε όλα τα ευρωπαϊκά του παιχνίδια.

Φοβού τα «νεκρά» διαστήματα

Για μία ομάδα με έξι καλοκαιρινές μεταγραφές (Τζέιμς, Ρίβερς, Νίκολς, Σίνγκλετον, Πατ Καλάθης κι ας αποχώρησε στη συνέχεια, Μπουρούσης), δύο ακόμη μεσούσης της περιόδου (Γκάμπριελ, Τζεντίλε) και νέο τεχνικό λίγο καιρό μετά την έναρξή της, η χημεία, η ομοιογένεια και η σταθερότητα αποτελούν πολύ δύσκολες αποστολές και μεγάλο «στοίχημα» ως προς την επίτευξή τους.

Η συνύπαρξη τόσων καινούριων και τόσο ποιοτικών μονάδων σε ένα ρόστερ, αφενός δυσκολεύουν τη δουλειά του προπονητή και αφετέρου ελλοχεύουν κινδύνους που απορρέουν από τα τρία προαναφερθέντα στοιχεία.

Ο Παναθηναϊκός Superfoods έχει παρουσιάσει βελτίωση στο κομμάτι της ομοιογένειας και της χημείας μέσα στο παρκέ, ωστόσο εξακολουθεί να προδίδει αδυναμίες στο κομμάτι της σταθερότητας. Ένα επαναλαμβανόμενο σύμπτωμα της ομάδας του «τριφυλλιού», εφάμιλλο με εκείνο των αποκλίσεων που έχει σε άμυνα και επίθεση ανάμεσα στα δεκάλεπτα ενός αγώνα (και το οποίο είχαμε αναλύσει πιο παλιά) είναι τα «νεκρά» διαστήματα που έχει στη διάρκεια ενός αγώνα.

Αυτό το πρόβλημα ταλανίζει τους «πράσινους» από την αρχή της χρονιάς και μάλιστα εμφανίζεται σχεδόν σε όλα τα φετινά ευρωπαϊκά τους παιχνίδια.

Υπάρχουν δηλαδή διαστήματα, πολλές φορές και περισσότερα από ένα, στην εξέλιξη ενός ματς, όπου ο Παναθηναϊκός Superfoods αδυνατεί να σκοράρει, μένοντας πολλές φορές χωρίς καλάθι ή και χωρίς… πόντο! Είναι ελάχιστα τα ματς όπου το «τριφύλλι» δεν έχει παρουσιάσει τέτοια διαστήματα, αφού είτε χάσει, είτε κερδίσει, εύκολα ή δύσκολα, με διαφορά ή χωρίς, ταλαιπωρείται από αυτή την πληγή. Δεν είναι λίγες οι ήττες που ήρθαν λόγω αυτού του συμπτώματος, δεν είναι λίγα τα ματς που έγιναν ντέρμπι εξαιτίας του, αλλά και διαφορές που χάθηκαν οι δεν «κερδήθηκαν» λόγω άκαρπων διαστημάτων.

Τελευταίο παράδειγμα η ήττα στη Νταρουσάφακα, όπου ο Παναθηναϊκός Superfoods έμεινε χωρίς καλάθι στα τελευταία λεπτά του αγώνα, ενώ πιο τρανταχτό το ματς με τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι, το οποίο ξεκίνησε και έκλεισε και τελείωσε με τον ίδιο «άσφαιρο» τρόπο.

Είναι ένα πρόβλημα που θα πρέπει ο Τσάβι Πασκουάλ και οι παίκτες του να διορθώσουν άμεσα, αρχής γενομένης από τον τελικό με τη Ζαλγκίρις, αφού η σταθερότητα τόσο στη διάρκεια των αγώνων όσο και σε αυτή ενός ματς, κρίνουν από ένα παιχνίδι μέχρι και ολόκληρο τίτλο.

Το Leoforos.gr αναλύει και παρουσιάζει αυτή την «ασθένεια» που χρήζει θεραπείας και μάλιστα το συντομότερο δυνατό.

Παναθηναϊκός Superfoods -Ζαλγκίρις

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενος 37-30. Κι όμως έμεινε χωρίς σκορ για τα επόμενα 3:40 της περιόδου με αποτέλεσμα η Ζαλγκίρις να ισοφαρίσει και να μετατρέψει το ματς σε ντέρμπι.

ΤΣΣΚΑ-Παναθηναϊκός Superfoods

Στη Ρωσία ο Παναθηναϊκός παρουσίασε μία πολύ ανταγωνιστική εικόνα, παρά την πρόσφατη διαφοροποίηση στην τεχνική ηγεσία. Σε ένα κρίσιμο σημείο του αγώνα, όμως, στο τέταρτο δεκάλεπτο, έμεινε 4:22’ χωρίς καλάθι και το υπέρ του 63-68 έγινε 72-68 για τους Ρώσους.

Μπάμπεργκ-Παναθηναϊκός Superfoods

Στην τρίτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός είχε προβάδισμα 39-44 στο ξεκίνημά της, ωστόσο για τα επόμενα πέντε ολόκληρα λεπτά έμεινε άποντος με αποτέλεσμα η Μπάμπεργκ να τρέξει ένα 15-0. Το καλάθι ήρθε 4:30 πριν τη λήξη της με τρίποντο του Ρίβερς που μείωσε σε 54-47.

Παναθηναϊκός-Ερυθρός Αστέρας

Σε ένα από τα πιο εύκολα φετινά παιχνίδια, ο Παναθηναϊκός έμεινε χωρίς σκορ στα πρώτα 3:38 λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου με αποτέλεσμα το 61-41 να γίνει 61-50.

Παναθηναϊκός Superfoods-Μακάμπι

Σε ένα ματς που είχε στα χέρια του και με σκορ 64-52 (12 πόντους μπροστά), ο Παναθηναϊκός έμεινε στα τελευταία 5:49 λεπτά χωρίς καλάθι με αποτέλεσμα η Μακάμπι να προσπεράσει! Στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Γκιστ έκανε το 67-67 (σερί 15-0 έκαναν οι Ισραηλινοί) για να πάει το ματς στην παράταση όπου εν τέλει κατάφερε να κερδίσει.

Μπαρτσελόνα-Παναθηναϊκός Superfoods

Σε ένα από τα χειρότερα φετινά του παιχνίδια, ο Παναθηναϊκός άρχισε να… εγκαταλείπει από τη δεύτερη περίοδο. Αν και είχε προβάδισμα 19-21 στην έναρξή της, έμεινε τρία λεπτά χωρίς καλάθι, ενώ πέτυχε μόλις τέσσερις πόντους στα πρώτα της οκτώ λεπτά, με αποτέλεσμα το σκορ να γίνει 30-25. Στην τρίτη περίοδο δε, το 43-40, στα 5:57 πριν το τέλος έγινε 57-40 με το «τριφύλλι» να μένει άποντο!

Παναθηναϊκός Superfoods-Μπασκόνια

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, του αγώνα, το 27-18 έγινε 27-27 από τη Μπασκόνια, με τον Παναθηναϊκό να σκοράρει εν τέλει 3 και 3 δευτερόλεπτα μετά την έναρξή του με τρίποντο του Τζέιμς.

Ούνικς Καζάν-Παναθηναϊκός Superfoods

Σε ένα ματς που ξεκίνησε με διαφορετικούς οιωνούς από το φινάλε του, ο Παναθηναϊκός πέταξε την εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου στην τρίτη περίοδο, όπου το 38-52 στα πρώτα του λεπτά έγινε 51-56 με τους «πράσινους» να πετυχαίνουν 4 πόντους σε ισάριθμα λεπτά.

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός Superfoods

Ο Παναθηναϊκός δεν εμφανίστηκε όπως έπρεπε στο ΣΕΦ, ενώ άργησε κιόλας να εμφανιστεί, αφού ξεκίνησε την πρώτη περίοδο με πέντε πόντους στα πρώτα 2,5 λεπτά και μόλις… δύο πόντους στα επόμενα πέντε (11-7)!

Παναθηναϊκός Superfoods-Εφές

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός ήταν στο +11 (46-37) στα πρώτα πέντε λεπτά, όμως στα επόμενα μισά της περιόδου πέτυχε μόλις τρεις πόντους (ο Μπουρούσης 57 δευτερόλεπτα πριν το τέλος), με αποτέλεσμα το σκορ να γίνει 50-50!

Φενέρ-Παναθηναϊκός Superfoods

Το δεύτερο χειρότερο φετινό παιχνίδι του «τριφυλλιού». Το ματς είχε ήδη χαθεί, όμως, όμως και η διαφορά. Ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να επανέλθει από -15 που βρισκόταν (60-45) στην έναρξη του τετάρτου δεκαλέπτου, ωστόσο στα πρώτα τέσσερα λεπτά έμεινε χωρίς καλάθι με αποτέλεσμα το σκορ να γίνει 70-45.

Παναθηναϊκός Superfoods-Μπαρτσελόνα

Στο ματς με την Μπαρτσελόνα, ο Παναθηναϊκός είχε προβάδισμα 7 πόντων (41-34) στα πρώτα λεπτά (23’) της τρίτης περιόδου, ωστόσο σκόραρε ξανά μετά από τρία σχεδόν λεπτά (4:35 πριν το τέλος της), χωρίς όμως να το πληρώσει αφού και οι Καταλανοί πέτυχαν μόλις ένα καλάθι σε αυτό το διάστημα.

Ερυθρός Αστέρας-Παναθηναϊκός Superfoods

Το πιο τρανταχτό παράδειγμα των «νεκρών» διαστημάτων. Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε στο Βελιγράδι χωρίς καλάθι στα πρώτα 6:14σ λεπτά όπου ο Τζέιμς με τρίποντο έκανε το 16-3. Κάπως έτσι έκλεισε και το ματς, με τον Παναθηναϊκό να μένει χωρίς καλάθι στα πέντε τελευταία λεπτά και το 64-63 να γίνεται 70-64.

Γαλατάσαραϊ-Παναθηναϊκός Superfoods

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε τη δεύτερη περίοδο με το σκορ στο 30-19, ωστόσο για τα επόμενα τρία λεπτά δεν σκόραρε, με αποτέλεσμα οι Τούρκοι να μειώσουν στους τρεις (30-27).

Παναθηναϊκός Superfoods-Μπάμπεργκ

Στη δεύτερη περίοδο του αγώνα με τη Μπάμπεργκ, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με το σκορ στο 30-19 και ξανασκόραρε τρία λεπτά αργότερα με τον Ρίβερς για το 32-27. Έμεινε, όμως, άλλα τέσσερα λεπτά χωρίς καλάθι, με την Μπάμπεργκ να τρέχει σε αυτό το διάστημα ένα σερί 0-8 και να προηγείται (32-35).

Παναθηναϊκός Superfoods-Ούνικς

Στην τρίτη περίοδο, ο Γκάμπριελ με τρίποντο έκανε το 49-52 και μείωσε για το «τριφύλλι», που περίμενε άλλα 3,5 λεπτά για να σκοράρει με τρίποντο του Ρίβερς και να κάνει το 52-56.

Νταρουσάφακα-Παναθηναϊκός Superfoods

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός έφτασε να προηγείται έξι πόντους (55-61) 7:56 πριν το τέλος, ωστόσο μέχρι να ξανασκοράρει (τρίποντο του Σίνγκλετον), πέρασαν δύο λεπτά στα οποία η Νταρουσάφακα επανήλθε (63-64). Επίσης, στα τελευταία 3:44 του αγώνα, οι «πράσινοι» έμειναν χωρίς εύστοχο σουτ εντός παιδιάς με μοναδικό πόντο τη βολή του Παππά και έτσι το 68-71 έγινε 77-72.