ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS – ΑΡΗΣ 70-54: ΕΥΚΟΛΑ ΟΠΩΣ... ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ

Ο Παναθηναϊκός Superfoods νίκησε τον Άρη στο άδειο λόγω τιμωρίας ΟΑΚΑ με 70-54 έχοντας καλά αλλά και κακά διαστήματα.

Παναθηναϊκός Superfoods – Άρης 70-54: Εύκολα όπως... γουστάρει

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο στο οποίο κατάφερε μ’ επιμέρους σκορ 24-3 να ξεφύγει με μεγάλη διαφορά (44-23), αλλά στη συνέχεια χαλάρωσε, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να ξαναμπούν στο παιχνίδι μειώνοντας σε 55-51 στο 33’. Ωστόσο το «τριφύλλι» βρήκε τις απαιτούμενες λύσεις στο φινάλε και κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα όπως συνηθίζει εδώ και χρόνια με αντίπαλο τον Άρη στο ΟΑΚΑ.

Κορυφαίος των «πράσινων» ήταν ο Mάικ Τζέιμς ο οποίος σταμάτησε στους 19 πόντους και ήταν εκείνος ο οποίος όταν πλησίασαν οι φιλοξενούμενοι με διαδοχικά καλάθια βοήθησε τους Κυπελλούχους Ελλάδας να ξεφύγουν και να πάρουν τη νίκη. Από την πλευρά του Άρη ξεχώρισε ο Βλάντο Γιάνκοβιτς με 13 πόντους.

Η εξέλιξη του αγώνα

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι «κίτρινοι» ήταν μαχητικοί κι έβαλαν δύσκολα στον Παναθηναϊκό. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και στο 10' ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου έγραφε 20-20.

Η δεύτερη περίοδος ανήκε εξ ολοκλήρου στον Παναθηναϊκό. Το «τριφύλλι» ήταν εντυπωσιακό και ξέφυγε 44-23, αλλά στη συνέχεια χαλάρωσε κι έκλεισε το ημίχρονο με 44-30.

Ο Άρης αντέδρασε στο τρίτο δεκάλεπτο και μάζεψε την διαφορά στους δέκα πόντους (53-43) κυρίως χάρη στην καλή του άμυνα.

Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο 33' στους τέσσερις πόντους (55-51), αλλά σ' εκείνο το σημείο ο Μάικ Τζέιμς ανέλαβε δράση κι έκανε την διαφορά... υπογράφοντας το τελικό 70-54.

Δεκάλεπτα: 20-20, 44-30, 53-43, 70-54

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Φώτσης 7 (1), Φελντέιν 5 (1), Χαραλαμπόπουλος 6, Μπουρούσης 3, Καλάθης 4, Σίνγκλετον 9, Ρίβερς 10 (2), Τζέιμς 19 (1), Παππάς 2, Γκάμπριελ 5 (1)

Άρης (Δημήτρης Πρίφτης): Φλιώνης, Τζένκινς 12 (2), Γκόρντον 5 (1), Γιάνκοβιτς 13 (3), Τζάκσον 2, Ξανθόπουλος, Τσαϊρέλης, Ζάρας 8 (2), Χρηστίδης, Σίμτσακ 8, Μούρτος 6