ΤΗΝ ΚΑΤΑΠΙΕ ΓΙΑ ΒΡΑΔΙΝΟ...

Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για να κάνει μια μπουκιά την ΑΕΚ (78-95) ο αιώνιος πρωταθλητής Παναθηναϊκός.

Την κατάπιε για βραδινό...

Ένας προβληματικός και υπνωτισμένος Παναθηναϊκός στο πρώτο μέρος μετατράπηκε σε άγριο θηρίο στην επανάληψη και έφαγε αμάσητη την ΑΕΚ που ήταν πολύ λίγη για τα δόντια του.

Το πρώτο μέρος ήταν σκέτη αγγαρεία για τους παίκτες του τριφυλλιού, κάτι που έκανε έξαλλο τον Ομπράντοβιτς ουκ ολίγες φορές. Χωρίς πάθος στην άμυνα, με... άναρχο παιχνίδι στην επίθεση και χωρίς κανέναν αυτοματισμό, η ΑΕΚ έμεινε περισσότερο ζωντανή κι από όσο πίστευε ο πιο αισιόδοξος φίλος της. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Παναθηναϊκός τελείωσε το ημίχρονο, προηγούμενος μεν (με το φτωχό 42-44), αλλά χωρίς να έχει ευστοχήσει σε ένα τρίποντο!

Χωρίς κυκλοφορία της μπάλας και με τους παίκτες να είναι εμφανώς χωρίς συγκέντρωση, οι πράσινοι είχαν το μικρότερο δυνατό προβάδισμα και στα δύο πρώτα δεκάλεπτα (+1 σε κάθε περίοδο).

Όποιος είδε όμως, τον Ζοτς στο τέλος του ημιχρόνου κατάλαβε ότι τα ψωμιά της ΑΕΚ τελείωσαν κάπου εκεί. Ο Σέρβος έφυγε από τον αγωνιστικό χώρο κατακόκκινος και... παραμιλώντας στη μητρική του γλώσσα. Και κανείς δεν θα ήθελε να είναι στη θέση των παικτών στη διάρκεια του ημιχρόνου.

Δεν χρειάζεται να είμαστε μπροστά για να το καταλάβουμε. Το συνειδητοποίησαν για τα καλά όλοι όταν στο δεύτερο ημίχρονο βγήκαν αφηνιασμένοι στο γήπεδο. Μετά από ένα αρχικό 7-5 υπέρ της ΑΕΚ, η πράσινη ατμομηχανή πήρε μπροστά και πέρασε σαν οδοστρωτήρας πάνω από τους γηπεδούχους. Ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα σερί 0-14 και 2-20 και τελείωσε με συνοπτικές διαδικασίες το ματς. Πώς;

Πρώτα απ' όλα με φοβερή άμυνα. Οι παίκτες της ΑΕΚ έβρισκαν συνέχεια τείχος. Δεν κατάφεραν να σουτάρουν ούτε μια φορά υπό καλές προϋποθέσεις και η ομάδα βρήκε την αυτοπεποίθησή της για να πυροβολήσει επιθετικά. Με πρωταγωνιστή τον Φώτση που πέτυχε δύο μεγάλα τρίποντα, τον Διαμαντίδη ενορχηστρωτή και πρώτο σκόρερ να μοιράζει άριστα τη μπάλα και τον Νίκολα να τα στάζει από παντού, η ΑΕΚ έπεσε στο καναβάτσο (51-69) δυο λεπτά πριν φτάσουμε στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου. Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε...

Η συνέχεια ήταν διαδικαστική αφού η διαφορά δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους 15 πόντους. Μοναδικό μελανό σημείο του αγώνα ένας μικροτραυματισμός του Νίκολας στο πόδι, που τον κράτησε στον πάγκο για μικρό χρονικό διάστημα.

Η τριάδα Διαμαντίδη-Φώτση-Νίκολας ήταν η κορυφαία για το τριφύλλι. Ο Βουγιούκας σκόραρε και πάλι αλλά έχασε πολλές μονομαχίες στην άμυνα και μάλιστα δέχθηκε τρία γκολ φάουλ (αποβλήθηκε μάλιστα με πέντε). Τέλος, για μια ακόμα ευκαιρία, απογοητευτική η εμφάνιση των Τέπιτς και Καλάθη που δείχνουν να είναι εκτός κλίματος και προβληματίζουν ενόψει της δύσκολης συνέχειας...

Τα Δεκάλεπτα: 22-23, 42-44, 54-72, 78-95.

ΑΕΚ: Κάστλ 8 (1), Νικολαϊδης 11 (3), Μακ 11 (1), Ντικούδης 18 (2), Αντωνάκης, Καλλινικίδης, Σπαρκς 2, Γκράντι 28.

Παναθηναϊκός: Τέπιτς 9, Περπέρογλου 2, Φώτσης 8 (2), Σάτο 8, Νίκολας 11 (3), Τσαρτσαρής 19, Διαμαντίδης 17, Βουγιούκας 8, Καλάθης 5, Καϊμακόγλου 8 (1).