ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS – ΕΦΕΣ ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ 92-81: ΜΕ ΨΥΧΗ «ΛΥΓΙΣΕ» ΕΦΕΣ ΚΑΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ

Ο Παναθηναϊκός Superfoods κόντρα στην Εφές Αναντολού και τους τρεις διαιτητές του αγώνα νίκησε στην παράταση με 92-81 (κ.α. 70-70) και την άφησε πίσω του «πιάνοντας» στην πέμπτη θέση τη Φενέρ.

Παναθηναϊκός Superfoods – Εφές Αναντολού 92-81: Με ψυχή «λύγισε» Εφές και διαιτητές

Οι «πράσινοι» κινδύνεψαν με μία πολύ άσχημη ήττα, αλλά ο Μάικ Τζέις με πέντε διαδοχικές βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα έστειλε τον αγώνα στην παράταση (70-70). Εκεί το μομέντουμ ήταν με την ελληνική ομάδα, η οποία με διαδοχικούς πόντους των Ρίβερς και Γκάμπριελ κατάφερε να πανηγυρίσει μία τεράστιας σημασίας νίκη και να ανέβει στην πέμπτη θέση.

Κορυφαία μορφή του Παναθηναϊκού και του αγώνα ο απολαυστικός Κέι Σι Ρίβερς ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 23 πόντους, εκ των οποίων οι οκτώ στην παράταση. Απόλυτα ψύχραιμος ο Μάικ Τζέιμς που δεν έχασε καμία κρίσιμη βολή και σημείωσε 14 πόντους. Κομβικοί ο Γκάμπριελ (10 π., οι επτά στην παράταση) και ο Τζεντίλε (15 π.).

Για την Εφές ο Ερτέλ σημείωσε 15 πόντους, αλλά αυτός που πήγε να πάρει το ματς ήταν ο Μπράουν (12 π.). Οι «πράσινοι» κάλυψαν και την διαφορά της ήττας του πρώτου αγώνα, αλλά αυτό με βάση τα κριτήρια ισοβαθμιών που αναφέρονται στην επίσημη ιστοσελίδα της διοργάνωσης, δεν παίζουν ρόλο καθώς θα πρέπει να μετρήσει η συνολική διαφορά πόντων των δύο αντιπάλων.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι τρεις διαιτητές ευνόησαν τους Τούρκους σε όλο το παιχνίδι, αλλά στο τέλος τους νίκησε ακόμα κι αυτούς ο Παναθηναϊκός, με την ψυχή που έβγαλε στο παρκέ του ΟΑΚΑ κι αποθεώθηκε από 12000 κόσμο.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε τον αγώνα μ’ ένα γρήγορο σερί 5-0 στα πρώτα τρία λεπτά, αλλά ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να απαντήσουν αμέσως με επτά διαδοχικούς πόντους για να προσπεράσουν 7-5. Οι δύο ομάδες συναγωνίζονταν στα λάθη σε αυτό το χρονικό διάστημα και στο 7’ το σκορ ήταν 9-9, πριν οι διαιτητές στείλουν τους παίκτες στον πάγκο για το πρώτο τηλεοπτικό τάιμ άουτ. Οι 13 πόντοι του Αλεσάντρο Τζεντίλε στα πρώτα εννιά λεπτά του παιχνιδιού έβαλαν μπροστά την ελληνική ομάδα με 18-9, πριν ο Κέι Σι Ρίβερς με τρίποντο στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου γράψει το 21-13.

Οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με διψήφιες διαφορές (25-13, 27-16) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Ωστόσο η Εφές απάντησε με δύο διαδοχικά τρίποντα του Ντεσόν Τόμας κι ένα δίποντο του Ερτέλ. Στο 14’ ο Τσάβι Πασκουάλ αναγκάστηκε να καλέσει το πρώτο του τάιμ άουτ βλέποντας τους παίκτες του να έχουν «κολλήσει» και την «ψαλίδα» να κλείνει (27-21). Ένα τρίποντο του Ρίβερς κι ακολούθως ένα κάρφωμα του Μπουρούση βοήθησαν τους γηπεδούχους να ξεφύγουν με 32-23 στο 16’, ενώ νέα «βόμβα» του Φώτση έβαλε ξανά δώδεκα πόντους μπροστά τον Παναθηναϊκό (35-23) και ήταν η σειρά του Βέλιμιρ Περάσοβιτς να διακόψει τη ροή του αγώνα. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους κυπελλούχους Ελλάδας να προηγούνται με 38-32.

Ο Οσμάν με τρίποντο μείωσε σε 38-35 στην πρώτη επίθεση του δευτέρου μέρους, ωστόσο ένα σερί 6-0 από τον Παναθηναϊκό έστειλε την διαφορά ξανά στους εννιά πόντους (44-35), πριν μειώσει με νέο καλάθι ο Οσμάν σε 44-37 στο 24’. Οι Τούρκοι κατάφεραν μέσω της άμυνάς τους να παραμείνουν κοντά στο σκορ και με κάρφωμα του Ντάνστον μείωσαν σε 46-41 στο 27’ και ο Πασκουάλ πήρε τάιμ άουτ. Διαδοχικά τρίποντα των φιλοξενούμενων έφεραν την διαφορά στον πόντο (48-47, 29’) και μάλιστα με λέι απ του Ερτέλ η Εφές προηγήθηκε 50-48 στο 29’. Στο 30’ ο φωτεινός πίνακας του ΟΑΚΑ έγραφε 50-50 και όλα ήταν... ανοικτά.

Η «μάχη» συνεχιζόταν και στο τελευταίο δεκάλεπτο, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει. Στο 36’ το σκορ ήταν 58-57 υπέρ του Παναθηναϊκού κι αναμενόταν με ιδιαίτερη αγωνία η συνέχεια της αναμέτρησης, καθώς δεν είχε κανείς από τους δύο αντιπάλους το μομέντουμ. Ένα κοντινό χουκ του Μπουρούση στο 37’ διαμόρφωσε το 60-57 και ο Περάσοβιτς πήρε τάιμ άουτ. Τέσσερις σερί πόντοι του Μπράουν έβαλαν μπροστά την Εφές 61-60 στο 38’. Το «τριφύλλι» είχε μπλέξει άσχημα, όμως ένα κλέψιμο του Κρις Σίνγκλετον που ολοκληρώθηκε με κάρφωμα έβαλε ξανά μπροστά τον Παναθηναϊκό με 62-61. Στο τρίποντο του Ρίβερς που έβαλε τους «πράσινους» μπροστά με 65-63 απάντησε ο Ερτέλ με δικό του τρίποντο για το 65-66 με 43,7’’ για το φινάλε. Ο Καλάθης αστόχησε σε λέι απ και ο Μπράουν με πολύ δύσκολο σουτ έβαλε μπροστά την Εφές 68-65, 11,6’’ πριν το τέλος. Δύο βολές του Τζέιμς διαμόρφωσαν το 67-68 με 9,6’’ να απομένουν. Ο Μπράουν πήγε στη γραμμή για δύο βολές στα 7’’ και ξανάστειλε την διαφορά στους τρεις πόντους (70-67). Ο Τζέιμς κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια τριών πόντων και με απόλυτη ψυχραιμία ισοφάρισε 70-70 4’’ πριν το τέλος. Στην επαναφορά οι Τούρκοι έκαναν μακρινή πάσα, ο Σίνγκλετον έκλεψε, αλλά ο Τζέιμς αστόχησε σε σουτ της νίκης από το κέντρο με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Πέντε σερί πόντοι του Ρίβερς στα πρώτα 74’’ της παράτασης έβαλαν μπροστά τον Παναθηναϊκό με 75-70 και φάνηκε να αποκτά προβάδισμα νίκης. Ο Σίνγκλετον αποβλήθηκε με πέντε φάουλ στο 42’ και ο Γκάμπριελ με τρίποντο ανέβασε την διαφορά στους έξι (78-72). Οι Τούρκοι τα είχαν χάσει και ο Παναθηναϊκός τελικά πήρε μίας τεράστιας σημασίας νίκης με 92-81.

Δεκάλεπτα: 21-13, 38-32, 50-50, 70-70, 92-81

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 2, Νίκολς 3 (1), Ρίβερς 23 (5), Τζέιμς 14, Φώτσης 5 (1), Φελντέιν, Γκάμπριελ 10 (2), Τζεντίλε 15 (1), Μπουρούσης 14, Καλάθης 6

Εφές Αναντολού (Βέλιμιρ Περάσοβιτς): Τόμας 11 (3), Χάνεϊκατ 11 (1), Μπαλμπάι, Μπράουν 12, Οσμάν 9 (1), Γκρέιντζερ 14 (1), Όμιτς 2, Ερτέλ 13 (1), Πολ, Ντάνστον 7