ΠΑΟΚ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS 68-72: ΔΕΝ «ΚΑΗΚΕ» ΣΤΗΝ ΠΥΛΑΙΑ

Ο Παναθηναϊκός Superfoods έπαιξε με τη… φωτιά στην Πυλαία, αλλά τελικά νίκησε τον ΠΑΟΚ με 72-68.

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός Superfoods 68-72: Δεν «κάηκε» στην Πυλαία

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ συνάντησε αντίσταση μόνο για ένα δεκάλεπτο. Ωστόσο στη συνέχεια με «όπλο» την πολύ καλή άμυνα οι «πράσινοι» κατάφεραν να ξεφύγουν και να φτάσουν σε μία σχετικά εύκολη επικράτηση. Στα τελευταία λεπτά χαλάρωσαν όμως και η διαφορά μειώθηκε χωρίς όμως να αλλάξει κάτι.

Κορυφαίος σκόρερ του «τριφυλλιού» ήταν ο Νικ Καλάθης ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 16 πόντους. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τζόρνταν Σάιμπερτ με 18 πόντους αλλά δεν ήταν αρκετοί, ενώ συνδυάστηκαν από άσχημα ποσοστά.

Η εξέλιξη του αγώνα

Στην πρώτη περίοδο οι γηπεδούχοι θέλησαν να βάλουν δύσκολα στον Παναθηναϊκό. Ωστόσο μετά το αρχικό 10-4, οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που πήραν τον έλεγχο του αγώνα και κατόρθωσαν να πάρουν «κεφάλι» στο σκορ με 20-19.

Το δεύτερο δεκάλεπτο έμελλε να είναι και το πιο καθοριστικό για την εξέλιξη της αναμέτρησης. Με επιμέρους σκορ 22-8 το «τριφύλλι» εκτόξευσε την διαφορά σε διψήφια νούμερα, με τον Τζεντίλε και τον Μποχωρίδη να έχουν κομβικό ρόλο. Το ημίχρονο έκλεισε με 42-27 και οι «πράσινοι» είχαν κάνει το μεγάλο βήμα για τη νίκη.

Στον ίδιο ρυθμό κύλησε και η τρίτη περίοδος. Ο Παναθηναϊκός διατηρούσε την πρωτοπορία με άνεση. Παράλληλα ανέβασε την διαφορά ακόμα περισσότερο (28-49), δείχνοντας έτοιμος να τελειώσει το παιχνίδι. Στο 30’ ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου της Πυλαίας έγραφε 37-56 κι έμοιαζαν όλα να έχουν κριθεί.

Παρ’ όλα αυτά ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να ξαναμπεί στο κόλπο και μείωσε στους έντεκα πόντους σε δύο περιπτώσεις (47-58, 24’, 50-61, 26’), αλλά τίποτα δεν θα μπορούσε να αλλάξει μιας και ο χρόνος δεν ήταν αρκετός. Με διαδοχικά τρίποντα του Σάιμπερτ οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 65-60 και 67-63. Παρ’ όλα αυτά δεν κατάφεραν κάτι παραπάνω, με τον Παναθηναϊκό να φεύγει με το «διπλό» από την Θεσσαλονίκη με τελικό σκορ 72-68.

Δεκάλεπτα: 19-20, 27-42, 37-56, 68-72

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Κόνιαρης, Μαργαρίτης 6, Σάιμπερτ 18 (3), Πέινερς 6, Κλάντον 4, Χρυσικόπουλος 6, Τσόχλας 3 (1), Μακ Φάντεν 16 (4), Μιλιένοβιτς 7, Γλυνιαδάκης 2, Καραμανώλης

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 15, Νίκολς, Φελντέιν 2, Χαραλαμπόπουλος 3 (1), Καλάθης 16 (2), Τζέιμς, Μποχωρίδης 10 (2), Φώτσης 4 (1), Τζεντίλε 9, Μπουρούσης 2