ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS - ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ 69-68: ΝΑΙ ΡΕ ΟΜΑΔΑΡΑ

Ο Παναθηναϊκός Superfoods άφησε και την ψυχή του στο παρκέ του ΟΑΚΑ και λύγισε με 69-68 την Μπασκόνια.

Παναθηναϊκός Superfoods - Μπασκόνια 69-68: Ναι ρε ομαδάρα

Οι «πράσινοι» απέναντι στον «κακό τους δαίμονα» των τελευταίων ετών συνάντησαν ξανά σοβαρή αντίσταση και μεγάλες δυσκολίες, αλλά τελικά πανηγύρισαν την τέταρτη διαδοχική νίκη τους κι ανέβηκαν στο 9-5, κάνοντας πλέον καλά Χριστούγεννα.

Κορυφαία μορφή του «τριφυλλιού» ο συνήθης ύποπτος Νικ Καλάθης ο οποίος ήταν συγκινητικός καθώς έμεινε στο παρκέ για 36 λεπτά και σε αυτό το διάστημα σημείωσε 14 πόντους, μάζεψε επτά ριμπάουντ, μοίρασε έξι ασίστ, έκανε τέσσερα κλεψίματα, ενώ έκανε και τρία λάθη. Η κορυφαία του στιγμή ήταν η άμυνα στον Μπομπουά στην τελευταία φάση του αγώνα, μιας και δεν επέτρεψε στον Γάλλο καν να εκδηλώσει προσπάθεια που αν ήταν εύστοχη θα έδινε τη νίκη στους Βάσκους.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Σίνγκλετον με 23 πόντους (οι 19 στο πρώτο δεκάλεπτο), ενώ καθοριστικός ήταν και ο Μάικ Τζέιμς με 16 πόντους. Για τους ηττημένους ο Τόρνικε Σενγκέλια αποτέλεσε άλυτο πρόβλημα για την άμυνα του Παναθηναϊκού με 17 πόντους.

Η εξέλιξη του αγώνα

Στα πρώτα λεπτά του αγώνα ο Παναθηναϊκός φάνηκε ότι μπήκε νωθρός στο παρκέ του ΟΑΚΑ. Ωστόσο όλα άλλαξαν μετά το πρώτο πεντάλεπτο. Ο Νικ Καλάθης μοίραζε και ο Κρις Σίνγκλετον «πυροβολούσε» με αποτέλεσμα η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ να μετατρέψει το 0-6 του πρώτου τρίλεπτου σε 24-16, με διαδοχικά κλεψίματα του αρχηγού του «τριφυλλιού». Την ίδια στιγμή ο Σίνγκλετον παρέμενε... ασταμάτητος και σκόραρε 19 πόντους στην πρώτη περίοδο, με τον φωτεινό πίνακα του ΟΑΚΑ να γράφει στο 10’, 27-18 υπέρ της ελληνικής ομάδας που «χόρευε» στο γήπεδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην. Οι «πράσινοι» κόλλησαν τρομερά στο επιθετικό κομμάτι. Είναι χαρακτηριστικό ότι σε δέκα λεπτά σκόραραν όλους κι όλους δέκα πόντους με τον Μάικ Τζέιμς να σημειώνει επτά από αυτούς, τον Σίνγκλετον να προσθέτει δύο και μία βολή του Καλάθη. Την ίδια στιγμή, στην άλλη πλευρά, η αντιμετώπιση του Τόρνικε Σενγκέλια αποτελούσε άλυτο πρόβλημα με τον Γεωργιανό να πετυχαίνει εννιά πόντους σε αυτό το διάστημα. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 37-41 και ανατροπή σκηνικού.

Με συνέχεια των όσων έλαβαν χώρα στη δεύτερη περίοδο έμοιαζε στο ξεκίνημά του το τρίτο δεκάλεπτο. Οι Βάσκοι είχαν μπλοκάρει τους «πράσινους» στον δικό τους ρυθμό και με τρίποντο του Χάνγκα ξέφυγαν με εννιά πόντους (38-47, 23’). Ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να αντιδράσει, αλλά τα κατάφερε στο τελευταίο δίλεπτο του συγκεκριμένου κομματιού του αγώνα. Διαδοχικοί πόντοι του Μπουρούση από τη γραμμή των βολών και τρίποντο του Καλάθη έφεραν το ματς στο 55-57, πριν ο Λάρκιν γράψει το 55-59 που ήταν και το σκορ στο 30’ με τους Σίνγκλετον και Νίκολς να έχουν φορτωθεί με τέσσερα φάουλ.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν μέσω της άμυνάς τους να γυρίσουν το παιχνίδι κι ενώ το μομέντουμ δεν ήταν με το μέρος τους. Ο Τζέιμς προσπαθούσε με προσωπικές ενέγειες και καλάθια να δώσει επιθετικές λύσεις και τα κατάφερε αρκετά καλά βάζοντας τον Παναθηναϊκό μπροστά με 67-63 και 69-66, αλλά οι απαντήσεις των φιλοξενούμενων ήρθαν από τον Μπομπουά ο οποίος μείωσε σε 67-66 και 69-68. Στα 15’’ πριν το φινάλε ο Σίνγκλετον αποβλήθηκε με πέντε φάουλ και η Μπασκόνια είχε την κατοχή που θα έκρινε τον αγώνα. Ο Καλάθης έπαιξε εκπληκτική άμυνα στον Μπομπουά και οι Βάσκοι δεν σούταραν καν με τον Παναθηναϊκό να παίρνει μία τεράστια νίκη με 69-68.

Δεκάλεπτα: 27-18, 37-41, 55-59, 69-68

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 23 (3), Νίκολς 3 (1), Ρίβερς 4 (1), Τζέιμς 16 (2), Φώτσης, Παππάς, Φελντέιν 6, Γκάμπριελ, Μπουρούσης 3, Καλάθης 14 (1)

Μπασκόνια (Σίτο Αλόνσο): Λάρκιν 6, Πριτζιόνι, Βόιγκντμαν 6, Χάνγκα 12 (1), Μπομπουά 11 (1), Μπλάζιτς, Ντιόπ 10, Τιγί 4, Σενγκέλια 17, Μπάντιντζερ, Λουθ 2