ΤΡΙΚΑΛΑ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS 77-82: ΧΑΛΑΡΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ «ΔΙΑΒΟΛΟΒΔΟΜΑΔΑ»

Ο Παναθηναϊκός Superfoods δεν φόρτσαρε στα Τρίκαλα, αλλά επιβλήθηκε της τοπικής ομάδας με 82-77.

Τρίκαλα – Παναθηναϊκός Superfoods 77-82: Χαλαρά πριν την «διαβολοβδομάδα»

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ είχε στη σύνθεσή της τον Μάικ Τζέιμς αντί του Κέι Σι Ρίβερς, μετά την αλλαγή που έκανε ο Καταλανός.

Ο Αμερικανός στο ντεμπούτο του στο ελληνικό πρωτάθλημα έπαιξε είκοσι λεπτά και σε αυτό το χρονικό διάστημα σκόραρε 17 πόντους. Ο κορυφαίος των «πράσινων» πάντως ήταν για μία ακόμα αναμέτρηση ο Νικ Καλάθης ο οποίος είχε πολύπλευρη συνεισφορά με επτά πόντους, δέκα ασίστ και πέντε ριμπάουντ.

Για τους γηπεδούχους ο Κεν Μπάρλοου ήταν ασταμάτητος και τελείωσε την αναμέτρηση με 28 πόντους και πέντε τρίποντα.

Όοσν αφορά την εξέλιξη του αγώνα το «τριφύλλι» είχε τον έλεγχο και το προβάδισμα και στα σαράντα λεπτά του αγώνα. Στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ και πήγαν προηγούμενοι με διαφορά δώδεκα πόντων στην ανάπαυλα (44-32).

Όλα έδειχναν ότι θα εξελισσόταν σε μία άνετη επικράτηση για τον Παναθηναϊκό. Ωστόσο στο δεύτερο μέρος οι «πράσινοι» χαλάρωσαν αρκετά με αποτέλεσμα να μπουν στο κόλπο οι γηπεδούχοι. Στο τέλος όμως οι κυπελλούχοι Ελλάδας ήταν ψύχραιμοι κι έκαναν ό,τι έπρεπε για να νικήσουν 82-77 και να ικανοποιήσουν τον κόσμο τους που γέμισε το ένα πέταλο του κλειστού κι έκανε το γήπεδο να θυμίζει ΟΑΚΑ.

Δεκάλεπτα: 16-23, 32-44, 58-66, 77-8

Τρίκαλα (Γιάννης Καστρίτης): Κάφεϊ 5 (1), Μπιρούτα 10 (1), Τσαγκαράκης 8 (2), Μπάρλοου 28 (5), Χόφτον 11, Λίποβι 5 (1), Καραθανάσης, Άτιτς, Πουλιανίτης 2, Καλλές 3, Βαρυτιμιάδης 5 (1)

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 12, Φώτσης 11 (3), Φελντέιν 13 (3), Χαραλαμπόπουλος 7 (1), Καλάθης Ν. 7 (1), Νίκολς 3, Τζέιμς 17 (1), Καλάθης Π. 1, Παππάς 8 (1), Μπουρούσης 3