ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS – ΑΕΚ 77-68: ΤΗ ΝΙΚΗΣΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΕ

Χωρίς να «πιάσει» υψηλά στάνταρ απόδοσης ο Παναθηναϊκός Superfoods έκανε αυτό που έπρεπε κόντρα στην ΑΕΚ και τη νίκησε 77-68 προσπερνώντας τη στη βαθμολογία.

Παναθηναϊκός Superfoods – ΑΕΚ 77-68: Τη νίκησε και την προσπέρασε

Οι «πράσινοι» με αυτό το ροζ φύλλο αγώνα κατάφεραν να μείνουν μόνοι στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Στον αντίποδα η Ένωση έπεσε στην τρίτη.

Πολύ καλό παιχνίδι από τον Τζέιμς Φελντέιν ο οποίος σημείωσε είκοσι πόντους, ενώ ο Ντεμέτρις Νίκολς πρόσθεσε 16 με τον Γιάννη Μπουρούση να έχει καθοριστική παρουσία στην τελευταία περίοδο.

Για τους φιλοξενούμενους ο Ρόκο Λένι Ούκιτς με 19 πόντους ήταν ο πιο παραγωγικός παίκτης, ενώ κάκιστη ήταν η απόδοση του Ντίξον ο οποίος ήταν απελπιστικά άστοχος.

Πλέον ο Παναθηναϊκός στρέφει το ενδιαφέρον του στο παιχνίδι της προσεχούς Παρασκευής (16/12) με την Φενέρμπαχτσε στο ΟΑΚΑ, ενώ παράλληλα θα περιμένει τα νεότερα από τον τραυμισμό του Κέι Σι Ρίβερς ο οποίος αποχώρησε με πόνους στον προσαγωγό στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ μπήκε στο παρκέ αποφασισμένη να επιβάλλει τον ρυθμό της παρά το δυναμικό ξεκίνημα των φιλοξενούμενων που προηγήθηκαν γρήγορα με 5-2. Οι «πράσινοι» απάντησαν άμεσα με δικό τους σερί και με διαδοχικούς πόντους από τους Φελντέιν και Νίκολς κατάφεραν να προηγηθούν 15-5. Τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός νικούσε 19-10, αλλά η ΑΕΚ έτρεξε ένα σερί 10-0, με τον Φώτση να γράφει το 22-20 με τρίποντο στην εκπνοή.

Στη δεύτερη περίοδο η Ένωση είχε πλέον το μομέντουμ με το μέρος της. Χωρίς να παίζει κάτι ιδιαίτερο κατάφερε να μένει κοντά στο σκορ έχοντας και το προβάδισμα σε κάποιες περιπτώσεις. Από την άλλη ο Παναθηναϊκός ήταν απελπιστικά άστοχος από τη γραμμή των βολών, ενώ στο ξεκίνημα του δεύτερου κομματιού του αγώνα, ο Κέι Σι Ρίβερς ένιωσε ενοχλήσεις στον γοφό κι αποχώρησε. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες ισόπαλες 39-39.

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι, καθώς οι «πράσινοι» προσπαθούσαν μεν να ξεφύγουν από τους αντιπάλους τους, αλλά εκείνοι κατόρθωναν να παραμένουν κοντά και να διεκδικούν τη νίκη. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 44-39 και 52-48, αλλά σε αμφότερες τις περιπτώσεις η ΑΕΚ κατάφερε με πόντους του Ούκιτς και του Σάκοτα να μείνει κοντά και στο 30’ ο φωτεινός πίνακας του ΟΑΚΑ έγραφε 56-56.

Με «όπλο» την άμυνα το συγκρότημα του Πασκουάλ –που δεν δέχτηκε πόντο σε αυτό το διάστημα- κατάφερε στο 34’ να πάρει διαφορά οκτώ πόντων (64-56) χάρη σε τρίποντο του Γιάννη Μπουρούση κι έδειξε έτοιμο να «καθαρίσει» την αναμέτρηση. Η ΑΕΚ πάντως βρήκε τις λύσεις από τον φορμαρισμένο Ούκιτς ο οποίος με πέντε σερί πόντους την διατήρησε σε κοντινή απόσταση (67-63, 37’). Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να υποχρεώνουν σε λάθη τους αντιπάλους τους και με τον Γιάννη Μπουρούση να παίζει κομβικό ρόλο με πόντους και ασίστ στην επίθεση κατάφεραν να επικρατήσουν με 77-68 και να προσπεράσουν την Ένωση στη βαθμολογία του ελληνικού πρωταθλήματος.

Δεκάλεπτα: 22-20, 39-39, 56-56, 77-68

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 6, Νίκολς 16 (1), Φελντέιν 20 (2), Χαραλαμπόπουλος 9, Καλάθης Ν. 2, Ρίβερς 1, Μποχωρίδης 5 (1), Φώτσης 7 (1), Παππάς, Μπουρούσης 11 (1)

ΑΕΚ (Γιούρι Ζντοβτς): Ούκιτς 19 (4), Μιλόσεβιτς 5, Ντίξον 4, Φάλκερ, Ουίλιαμς 3, Σάκοτα 14 (2), Χαριτόπουλος, Λαρεντζάκης 13 (1), Ιβάνοβιτς 4, Μαυροειδής 6, Σκουλίδας