ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ Σ’ ΟΛΑ ΤΑ ΣΠΟΡ

Το δέκατο συνεχόμενο πρωτάθλημα  στίβου πανηγύριζε σαν σήμερα, το 1964 ο Παναθηναϊκός στο Παναθηναϊκό Στάδιο αποδεικνύοντας την ανωτερότητα του.

Ένας από τους μεγάλους πρωταγωνιστές του «τριφυλλιού»  ήταν ο Παναγιώτης  Χατζηεμανουήλ ο οποίος πρώτευσε με χρόνο 21.3 και έντυσε στα πράσινα την πρώτη θέση στα 200 μέτρα , ενώ πήρε τη δεύτερη θέση στα 100μ. και την 6η θέση στο μήκος.

Από κει και πέρα μοναδική ήταν και η παρουσία του Νίκου Ρεγκούκου στα 400 μέτρα πραγματοποιώντας μια εξαιρετική κούρσα με χρόνο 49.3. Επιπλέον στα 800 μέτρα ο Δημήτρης Κικιλής  έτρεξε …όσο χρειάστηκε , τερματίζοντας πρώτος με χρόνο 1.56.5. ενώ πήρε και το χάλκινο μετάλλιο στα 1500μ.

Ο Δημήτρης Βούρος  πήρε το αργυρό στον μαραθώνιο  ενώ ήταν και 6ος στα 10.000μ.

Σε ότι  αφορά τα 4Χ400 ο «σύλλογος μεγάλος» ήταν πρωταθλητής με τους Πολίτη-Μυλωνόπουλο-Ρεγκούκο-Γεωργόπουλο να πανηγυρίζουν την πρώτη θέση  σε χρόνο 3.25.3.

Ο Φραγκίσκος Πολίτης δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης στο στάδιο του Εθνικού Γ.Σ.  στη σφύρα , με βολή στα 61 μέτρα και 86 εκατοστά ενώ ήταν 5ος στα 100μ. και 6ος στα 200μ..  Επιπλέον ο Χρήστος Παπανικολάου «πέταξε» στα 4 μέτρα και 60 εκατοστά ενώ ο Μπεθάνης ήταν «χάλκινος» στον μαραθώνιο και ο Σίμος ήταν 6ος στο ίδιο αγώνισμα. Ο Νίκος Γεωργόπουλος ήταν 2ος στα 200μ. και 3ος στα 100μ. και ο Μυλωνόπουλος ήταν 2ος στα 400μ. εμπόδια. Ο Κοντώσης πήρε το ασημένιο μετάλλιο στο άλμα επί κοντώ ενώ μια ..θέση παρακάτω ήταν ο Δράκος.

Επιπλέον χάλκινα μετάλλια πήραν οι Τσιγκουνάκης (ακόντιο), Χ.Χαραλαμπίδης (110μ. εμπόδια) ,Χρυσανθόπουλος (1500μ.) και Μοσχονάς (10.000μ.) ενώ ήταν και 6ος στα 5.000μ.βάδην. Στο μεταξύ ο Καραγιάννης ήταν 4ος στο μήκος και 5ος στο τριπλούν ενώ τη 4η θέση πήραν οι Κόρμαλης (200μ.), Μανωλόπουλος (δισκοβολία), Γκισάκης (800μ.) και Αβραμίδης (ύψος). Ο Γιάννης Κομητούδης ήταν 5ος στα 200μ. και 6ος στα 100μ. ενώ παράλληλα ο Παπαχρήστου ήταν 5ος στο ακόντιο και ο Κυριαζής ήταν 5ος στα 10.000 μ. βάδην. Τέλος, ο Τσιάρας ήταν 6ος στη σφαίρα και ο Ματάκης στα 1500μ. Συνολικά το δημιούργημα του Γιώργου Καλαφάτη μάζεψε 168 βαθμούς έναντι 94 του δεύτερου Πανελλήνιου.