ΝΙΚΗΦΟΡΟ ΦΙΝΑΛΕ

Οι κορίτσαροι νίκησαν 1-3 σετ τον Ηρακλή Κηφισιάς έκλεισαν με νίκη και πλέον περιμένουν το αποτέλεσμα των Βριλησσίων για να μάθουν την τελική τους θέση.

Νικηφόρο φινάλε

Με νίκη έκλεισαν την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος οι κορίτσαροι του Παναθηναϊκού, μετά το 1-3 επί του Ηρακλή Κηφισιάς. Πλέον η ομάδα του Ρούση περιμένει το αποτέλεσμα των Βριλησσίων ώστε να μάθει αν τερμάτισε στην τρίτη ή τέταρτη θέση, ενόψει πλέι οφ...

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ
Τα κορίτσια του Παναθηναϊκού μπήκαν κάπως αγχωμένα στο παιχνίδι και βρέθηκαν πίσω με 5-2, ωστόσο με τις Βασιλαντωνάκη, Τσατσούρη, Καββαδία και την υπέρβαση της Κουντούρα πήρε το προβάδισμα με 5-6 και πήγε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ μπροστά με 6-8. Το προβάδισμα αυτό έμεινε μέχρι και το 9-10, καθώς μετά οι γηπεδούχες έφτασαν το σκορ στο 14-10 με το «τριφύλλι» να μην έχει λύσεις στις επιθέσεις των αντιπάλων. Το σκορ έφτασε μέχρι το 16-13, όπου και ξύπνησαν οι «πράσινες» και με έναν άσο της Μιλοβάνοβιτς και δύο λάθη του Ηρακλή, ισοφάρισαν και πάλι το παιχνίδι (16-16). Οι γηπεδούχες πήραν εκ νέου διαφορά τριών πόντων και την κράτσαν μέχρι το 21-19. Στη συνέχεια με δύο μπλοκ από Βασιλαντωνάκη και Νούσια και ένα λάθος της Διώτη, έγινε το 21-21 πριν η Βασιλαντωνάκη κάνει το 21-22 και με τρεις πόντους των Καββαδία, Νούσια και έναν άσο της Βασιλαντωνάκη ο Παναθηναϊκός πήρε το σετ με 22-25.

Η εικόνα στο δεύτερο σετ άλλαξε στο ξεκίνημα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο και το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ να βρίσκει μπροστά τον Ηρακλή με 8-6. Οι γηπεδούχες κατάφεραν να ξεφύγουν στα μέσα του σετ όταν προηγήθηκαν με 15-11, όμως ο Παναθηναϊκός είχε τις απαντήσεις όπως και στο πρώτο σετ. Η Καββαδία μείωσε σε 15-13 και από εκεί και πέρα ο Ηρακλής Κηφισιάς διατήρησε ένα προβάδισμα δύο πόντων μέχρι και το 18-16. Κάπου εκεί το «τριφύλλι» ισοφάρισε σε 18-18 και είδαμε ένα ντέρμπι μέχρι το τέλος, με την Κηφισιά να έχει το σετ ball στο 24-22 και τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζειμε τις Βασιλαντωνάκη και Μιλοβάνοβιτς και να στέλνει το σετ στην παράταση, εκεί όπου με έναν άσο της Καββαδία έκανε το 2-0 σετ με 26-28.

Το τρίτο σετ είχε τραγικό ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό που βρέθηκε πίσω με 5-0, όμως το τάιμ άουτ του Ρούση ξύπνησε τις παίκτριες του... Έτσι, το 5-0 έγινε 7-8 και το «τριφύλλι» με εξαιρετική την Καββαδία, επέστρεψε στο σετ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι και στη συνέχεια, με τις γηπεδούχες να έχουν ένα μικρό προβάδισμα και στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-14). Ο Ηρακλής κατάφερε να πάρει προβάδισμα τριών πόντων με 18-15 το οποίο και συντήρησε μέχρι το 20-17 και αύξησε σε 21-17. Με το σκορ στο 22-19, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να κάνει ότι και στο προηγούμενο σετ, όμως το μόνο που πέτυχε ήταν να μειώσει σε 23-22 και εν συνεχεία να χάσει το σετ με 25-22.

Τα κορίτσια του Ρούση, έδειξαν στο τέταρτο σετ από νωρίς τις προθέσεις τους και βρέθηκαν μπροστά με 0-5 και κράτησαν μια διαφορά πέντε πόντων και στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (3-8). Ωστόσο, ο Ηρακλής δεν είχε σκοπό να παρατήσει τόσο εύκολα το παιχνίδι και το έδειξε... Μετά λοιπόν το 3-8, το σκορ έγινε γρήγορα 7-8 για να φύγει εκ νέου στο σκορ ο Παναθηναϊκός με 11-14, αλλά τις γηπεδούχες να ισοφαρίζουν σε 15-15 και να βρίσκονται στο δέυτερο τεχνικό τάιμ άουτ πίσω με ένα πόντο (15-16). Όμως οι «πράσινες» ήταν αποφασισμένες να τελειώσουν το σετ και έτσι πήραν εκ νέου διαφορά τριών (17-20) και τελικά πήρε το σετ και τη νίκη με 21-25.

Τα σετ: 22-25, 26-28, 25-22, 21-25