«ΚΛΕΙΔΩΣΕ» ΤΕΤΡΑΔΑ!

Οι κορίτσαροι του βόλεϊ, επικράτησαν 3-1 σετ του Πανναξιακού και αγκάλιασαν την τέταρτη θέση της κανονικής περιόδου!

«Κλείδωσε» τετράδα!

Να... κλειδώνουν την τέταρτη θέση του πρωταθλήματος, δείχνουν τα κορίτσια του Παναθηναϊκού, που πήραν το ντέρμπι της Κυψέλης με τον Πανναξιακό με 3-1 σετ. Αυτό σημαίνει πως πλέον η διαφορά από τις φιλοξενούμενες που βρίσκονται στη πέμπτη θέση, ανέβηκε στο +5, ενώ σε περίπτωση ισοβαθμίας, οι «πράσινες» έχουν τον πρώτο λόγο καθώς κέρδισαν δύο φορές την ομάδα της Νάξου.

Το παιχνίδι άρχισε με τον Πανναξαϊκό να δείχνει περισσότερο πάθος από τις «πράσινες», που ωστόσο κατάφεραν να βρουν λύσεις σε άμυνα και επίθεση και είχαμε ένα πρώτο σετ πραγματικό ντέρμπι... Τελικά οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να προηγηθούν 0-1, αφού κατέκτησαν το σετ με 23-25.

Στο δεύτερο σετ όμως, οι κορίτσαροι του Παναθηναϊκού, μπήκαν αποφασισμένες να μην αφήσουν τον Πανναξιακό να πιστέψει πως μπορεί να πάρει κάτι από το ματς... Έτσι, με πολύ καλές επιλογές στην επίθεση, αλλά και καλή υποδοχή, κατάφεραν να εξασφαλίσουν μια διαφορά στα μέσα του σετ και τελικά να ισοφαρίσουν με 25-17.

Η εικόνα του δεύτερου σετ, ουσιαστικά επαναλήφθηκε και στο τρίτο. Πάλι η ομάδα του Γιώργου Ρούση ήταν καλύτερη στο παρκέ και σιγά σιγά άρχισε να παίρνει μια διαφορά. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να καταφέρει να ξεφύγει και πάλι στα μέσα του σετ και να κάνει το 2-1 με 25-19.

Πλέον η δουλειά και η ανατροπή είχε γίνει κατά το ήμισυ, το μόνο που έμενε ήταν να ολοκληρωθεί. Αυτό έπρεπε να πράξουν οι «πράσινες» στο τέταρτο σετ, ώστε να μην υπάρξει ται μπρέικ στο παιχνίδι. Αν και στην αρχή οι φιλοξενούμενες έδειχναν αποφασισμένες να ισοφαρίσουν το παιχνίδι, τελικά στα κρίσιμα μίλησε η μαχητική ψυχή του «τριφυλλιού»! Οι «πράσινες», κατάφεραν να φτάσουν στο 24-20 και έχοντας τέσσερις ευκαιρίες για να τελειώσουν το ματς, το έκαναν με τη δεύτερη, επικρτατώντας του σετ με 25-21 και φτάνοντας στο 3-1 κατακτώντας μια σπουδαία νίκη.

Τα σετ: 23-25, 25-17, 25-19, 25-21

Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 8 (4/7 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 17 (12/20 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Καββαδία 8 (7/12 επ., 1 άσο), Μερτέκη 19 (13/24 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ, 57% υπ. – 30% άριστες), Τσίμα 20 (15/43 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ, 67% υπ. – 41% άριστες), Μιλοβάνοβιτς 4 (3/7 επ., 1 άσο), Κελεσίδου –λ (64% υπ. – 55% άριστες) /Νούσια

Πανναξιακός (Κόβαζιτς): Τρίβουνιτς 12 (9/26 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 55% υπ. – 42% άριστες), Κωνσταντινίδου 8 (7/12 επ., 1 άσο), Τσέσλιαρ 2 (2/3 επ.), Ράντοβιτς 25 (25/41 επ., 45% υπ. – 31% άριστες), Καρπουζά 7 (5/16 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ) Εμμανουηλίδου 11 (7/14 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Κακουράτου –λ (80% υπ. – 50% άριστες) / Φάρκωνα, Λαγουδάκη 7 (5/16 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 20% υπ. – 20% άριστες), Γκολφινοπούλου