ΑΓΧΩΘΗΚΕ, ΑΛΛΑ ΚΕΡΔΙΣΕ

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με το δεξί στο 2014, επικρατώντας στον Άγιο Δημήτριο δύσκολα του Κρόνου με 57-49...

Αγχώθηκε, αλλά κέρδισε

Δεν πέρασε όσο άνετα περίμενε από τον Άγιο Δημήτριο ο Παναθηναϊκός, που χρειάστηκε να είναι συγκεντρωμένος μέχρι και τα τελευταία λεπτά για να πάρει τη νίκη... Οι πρωταθλήτριες, πιο ψύχραιμες στα τελευταία λεπτά κατάφεραν και έφυγαν με τη νίκη (57-49) από την έδρα του Κρόνου και μπήκαν με το δεξί στο 2014.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ
Οι «πράσινες» αν και ξεκίνησαν με ένα γρήγορο 4-0 από την Ντέλβα, στη συνέχεια παρουσιάστηκαν αρκετά νευρικές επιθετικά, με αποτέλεσμα να πάθουν «μπλακ άουτ» και οι γηπεδούχες να τρέξουν ένα σερί 11-0. Χαρακτηριστικό του προβλήματος ήταν το γεγονός ότι στο πρώτο δεκάλεπτο, μόνο η Αμερικανίδα κατάφερε να προσφέρει πόντους στο «τριφύλλι», μειώνοντας 11-8.

Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στην έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, με την Ντέλβα και πάλι να προσπαθεί μόνη της από πλευράς Παναθηναϊκού. Μετά το 13-12, ήταν η ώρα να πάρουν μπροστά και οι υπόλοιπες «πράσινες» και με 2/2 βολές της Γέμελος το «τριφύλλι» πήρε το προβάδισμα για πρώτη φορά μετά το 0-4 (13-14). Από εκεί και πέρα οι ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ, μέχρι η Κοσμά με δύο καλάθια φτάσει την διαφορά στο +3 17-20, με την Ντέλβα να διαμορφώνει στο φινάλε το 19-22 που ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός κατάφερε γρήγορα να φτάσει τη διαφορά στο +8 (22-30) με τρία σερί καλάθια της Γέμελος, που εμφανίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο... Ωστόσο, οι γηπεδούχες βρήκαν τις απαντήσεις και με 9-0 σερί προηγήθηκαν και πάλι στο ματς με 31-30, πριν οι πρωταθλήτριες με τις Μαγκλάρα, Σλούκα και Ντέλβα κάνουν σερί 8-0 και φτάσουν το σκορ στο 31-38. Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε το «τριφύλλι» μπροστά με 8 πόντους (33-41).

Ο Κρόνος όμως δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα και στο τελευταίο δεκάλεπτο έκανε και πάλι το ματς ντέρμπι... Κατάφερε να επιστρέψει από το 40-47 και να μειώσει στους 2 (45-47), αλλά μέχρι εκεί, γιατί μετά οι παίκτριες της Μαγκλάρα αποφάσισαν να... τελειώσουν το παιχνίδι. Το 49-51 έγινε με καλάθια από τις Μαγκλάρα, Ντέλβα και Γέμελος 49-57 και ο Παναθηναϊκός πανηγύρισε ακόμα μια νίκη στον δρόμο για το δεύτερο σερί πρωτάθλημα...

Τα δεκάλεπτα: 11-8, 19-22, 33-41, 49-57

Παναθηναϊκός (Σαμαντούρα): Καλέντζου 3, Ντέλβα 18, Γέμελος 11, Μαγκλάρα 6, Κοσμά 8, Σλούκα 4, Χρονοπούλου 2, Χριστινάκη