ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΕ... ΚΑΡΥΔΙΑ

Η γεμάτη Κυψέλη «έβραζε» και οι κορίτσαροι του Γ.Ρούση λύγισαν τον πολυδιαφημισμένο Ολυμπιακό, κερδίζοντας 3-2.

Κορίτσια με... καρύδια

Το σύνθημα «είναι φίνα τα κορίτσια» δεν βγήκε τυχαία για την γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Παναθηναϊκού. Οι παίκτριες του Γιώργου Ρούση απέδειξαν την Κυριακή πως έχοντας τον κόσμο δίπλα τους και με τις λογικές κινήσεις που έγιναν, μπορούν να κερδίσουν οποιοδήποτε αντίπαλο... Πρώτο θύμα; Η πολυδιαφημισμένη ομάδα του Ολυμπιακού, που πίστευε οτι θα έκανε περίπατο στην Κυψέλη ωστόσο λογάριαζαν χωρίς τον ξενοδόχο... Τους φίλους του «τριφυλλιού» δηλαδή και τους κορίτσαρους της ομάδας, που έδειξαν τρομερά ψυχικά αποθέματα, κερδίζοντας τις λιμανίσιες με 3-2 σετ και δείχνοντας πως η στιγμή της ανάκαμψης πλησιάζει...

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός ως πιο έμπειρος μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και πήρε γρήγορα ένα προβάδισμα δύο πόντων (1-3), το οποίο όσο περνούσε η ώρα το μεγάλωνε (3-8, 4-9), φτάνοντάς το ακόμη και στους 7 (17-24), με τις «πράσινες» να μην δείχνουν σημάδια αντίδρασης. Κάτι που είχε ως αποτέλεσμα οι φιλόξενούμενες εύκολα να κάνουν το 0-1, με 18-25.

Στο δεύτερο σετ, αν και οι λιμανίσες μπήκαν και πάλι δυνατά, με ένα σερί 4-0. Από το 1-6 και μετά όμως, οι παίκτριες του «τριφυλλιού» άρχισαν σιγά σιγά να μαζεύουν την διαφορά (6-9, 8-11), πριν καταφέρουν να ισοφαρίσουν για πρώτη φορά σε 11-11 και να περάσουν μπροστά με 14-13. Ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος των κοριτσιών του Γιώργου Ρούση και ξαναπήρε προβάδισμα με 16-17, το οποίο διατήρησε μεχρι το 18-19. Τότε, οι «πράσινες» με ένα σερί 7-0 κατέκτησαν το σετ, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο επόμενο σετ, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τον Ολυμπιακό να έχει ένα μικρό προβάδισμα 1-2 πόντων, μέχρι το 7-9. Κάπου εκεί οι «πράσινες» έκαναν ένα σερί 4-0 και πέρασαν μπροστά (11-9), ανεβάζοντας την διαφορά ακόμη και στους 6 πόντους (16-10). Ωστόσο η απειρία των παικτριών του Παναθηναϊκού στοίχισε, καθώς οι λιμανίσιες κατάφεραν να μειώσουν σε 16-15. Τα κορίτσια του Γιώργου Ρούση απάντησαν, κάνοντας το 20-15, όμως και πάλι δεν κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα αυτό, καθώς ο Ολυμπιακός ισοφάρισε και τελικά πήρε το σετ με 25-27.

Το τέταρτο σετ, ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα, καθώς καμία ομάδα δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ. Οι «πράσινες» απλά έπαιρναν ένα προβάδισμα δύο πόντων (6-4, 12-10), το οποίο δεν μπορούσαν να διατηρήσουν, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενες να πάρουν κεφάλι στο σκορ με 13-14, ενώ στη συνέχεια κατάφεραν να διευρύνουν το προβάδισμά τους με 15-18, το οποίο διατήρησαν μέχρι το 18-20. Σε εκείνο το σημείο τα κορίτσια του «τριφυλλιού» έκαναν ένα σερί 7-1 και ισοφάρισαν 2-2 (25-21), στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο τάι μπρέικ όλα είχαν κριθεί πριν καν ξεκινήσει το σετ... Ο κόσμος έδινε τρομερή ώθηση στην ομάδα, οι «πράσινες» είχαν την ψυχολογία στα ύψη και δεν δυσκολεύτηκαν να πάρουν από την αρχή το προβάδισμα και χωρίς να το χάσουν, κέρδισαν το σετ (15-13) και το ματς...

Τα σετ: 18-25, 25-19, 25-27, 25-21, 15-13.

Παναθηναϊκός (Ρούσης): Κουντουρά 4π., Ιχτιάρη 4, Βασιλαντωνάκη 26, Πέρεζ 7, Καββαδία 14, Νούσια 12 / Μυλωνά (λ. - 90% υπ.), Σωτηρίου, Τσατσούρη 1 (1 άσσος) Λιάγκη 1 (1 άσσος), Μαλουσάρη.

Ολυμπιακός (Σωτήρχος): Κωνσταντίνου 11π., Τρατς 12, Λούκοβιτς 13, Γιακουμή 14, Τένεβα 18, Χριστοδούλου 7 / Κονόμη (λ. - 66% υπ.), Κοσμά 5, Τέζα.