ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΟΑ ΧΑΝΙΩΝ 65-66: ΤΟΝ ΕΚΛΕΨΑΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ! (PHOTOS)

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 66-65 από τον ΟΑ Χανίων στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος» για το πρωτάθλημα μπάσκετ γυναικών, πληρώνοντας τα εγκληματικά σφυρίγματα του διαιτητή Δαρλαμήτσου.

Παναθηναϊκός-ΟΑ Χανίων 65-66:  Τον έκλεψαν μέσα στο σπίτι του! (photos)

Το τμήμα μπάσκετ γυναικών του Παναθηναϊκού ηττήθηκε εντός έδρας από τον ΟΑ Χανίων με 65-66 για τη δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Οι «πράσινες» έχασαν το παιχνίδι στις λεπτομέρειες, με τα σφυρίγματα του διαιτητή Δαρλαμήτσου να καθορίζουν το αποτέλεσμα και επί της ουσίας να «κλέβουν» το ροζ φύλλο αγώνα από την ομάδα του «τριφυλλιού» μέσα στη Λεωφόρο. Τα κορίτσια του Γιώργου Καντζιλιέρη, βέβαια, μαζί με όλες τις ενέργειες που έχει αποφασίσει να κάνει η διοίκηση, δεν πρόκειται να το βάλουν κάτω. Στον Παναθηναϊκό είναι άπαντες αποφασισμένοι να αντιδράσουν και θα προσπαθήσουν να καλύψουν το χαμένο έδαφος στα επόμενα ματς κάνοντας ό,τι χρειάζεται για να καταφέρουν από εδώ και πέρα να κερδίζουν και διαιτητές όπως ο συγκεκριμένος που έδειξε για ακόμα μια φορά γιατί θεωρείται… γνωστό εργαλείο στα παρκέ.

Από εκεί και πέρα, αξίζει να σημειωθεί ότι παρόντας στις εξέδρες του κλειστού «Παύλος Γιαννακόπουλος» ήταν ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος που παρακολούθησε την προσπάθεια των «πράσινων». Σε αυτό το δύσκολο παιχνίδι ο Παναθηναϊκός δεν είχε στην διάθεση του την Άσπα Καλαμπάκου που ταλαιπωρείται από τραυματισμό ενώ τραυματίστηκε και η Τένσταλ 1.17 πριν την λήξη του ματς.

Παρουσία του Δημήτρη Γιαννακόπουλου και 700 φιλάθλων, οι «πράσινες» δεν μπήκαν καλά στο παιχνίδι και ήταν πολύ άστοχες στα πρώτα σουτ του αγώνα. Η Ιωάννα Δίελα έδωσε τις λύσεις στο πρώτο δεκάλεπτο ευστοχώντας σε ένα αρκετά δύσκολο τρίποντο κάνοντας το 8-7. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με των Α.Ο Χανίων να είναι μπροστά με 14-19.

Το δεύτερο δεκάλεπτο κύλησε με το Παναθηναϊκό να κυνηγάει στο σκορ χωρίς να πραγματοποιεί καλές επιθέσεις. Οι φιλοξενούμενες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι και την λήξη του πρώτου ημιχρόνου (26-35).

Με καλές άμυνες και πολύ καλή επιθετικά την Πούλινς ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 36-38. Ακόμα με πολύ καλή άμυνα από την Ρούλα Μούλη και την Μακέι και Διέλα μάζεψε τη διαφορά στο καλάθι (46-48). Το ματς συνέχισε να είναι κλειστό με τις παίκτριες του Γιώργου Καντζιλιέρη να κάνουν το 58-58 δια χειρός Πούλινς τρία λεπτά πριν το τέλος του ματς. Οι φιλοξενούμενες με δυο βολές έκανε το 64-60, με την Μακέι να κάνει το 64-62 με δυο βολές και στη συνέχεια το 65-66 με τρίποντο. Τα Χανιά αστόχησαν σε δυο βολές στο τέλος αλλά η Μακέι δεν μπόρεσε να δώσει την νίκη στο «τριφύλλι».